Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak prawidłowo dbać o zęby?

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Materiał promocyjny

Dbanie o swoje zęby wydaje się czymś banalnym. W rzeczywistości jednak wielu z nas popełnia błędy, których nawet nie jest świadoma. Tymczasem zdrowe szkliwo to absolutna podstawa do komfortowego życia. W końcu bolące zęby czy też brzydkie uzębienie to utrapienie, które sprawia, że tracimy powody do uśmiechu. No dobrze, na co w takim razie powinniśmy zwracać uwagę?

Odpowiednie mycie zębów

Zacznijmy od absolutnych podstaw, a więc samego szczotkowania. To powinno mieć miejsce przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Przy czym istotne jest mycie zębów przed pójściem spać. Tak naprawdę właśnie ta wieczorna czynność w dużym stopniu chroni nas przed psuciem się szkliwa. Dlaczego tak jest? Otóż nocą podczas snu, nasz organizm produkuje mniejsze ilości śliny. Tymczasem to ona stanowi naturalną ochronę uzębienia. Dzięki niej nasze pH w ustach trzyma odpowiedni poziom, dzięki czemu jesteśmy chronieni przed bakteriami czy też tworzeniem się płytki nazębnej. Mniejsza ilość śliny to ryzyko próchnicy, dlatego warto wspomóc swoją jamę ustną dokładnym szczotkowaniem przed położeniem się do łóżka.

A jeśli przy samym myciu zębów jesteśmy, to tutaj również ludziom zdarza się popełniać istotne błędy. Przede wszystkim szczotkowanie powinno trwać około trzech minut, jeśli decydujemy się na u użycie szczoteczki mechanicznej. W przypadku elektrycznego odpowiednika powinny być to dwie minuty. Co ciekawe, nowsze modele mają nawet czasomierz, dzięki czemu same wyłączają się, gdy upłynie czas. Warto więc mieć na uwadze to, że zbyt długie szczotkowanie wcale nie musi być dobre.

Istotny jest również moment mycia zębów. Zazwyczaj myje się je po prostu rano i wieczorem. Jednak niektórzy robią to również po każdym posiłku, co oczywiście samo w sobie nie jest złe. Musimy natomiast mieć na uwadze to, że nie zawsze powinniśmy myć je od razu po jedzeniu lub piciu. Gdy spożywaliśmy kwaśne napoje lub pokarmy, to musimy odczekać przynajmniej pół godziny. Wszystko za sprawą tego, że kwasy demineralizują szkliwo, przez co staje się ono wrażliwe na uszkodzenia. Wówczas szczotkowanie mogłoby wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Jakiej szczoteczki używać?

Ważna jest również sama szczoteczka. Na początku zaznaczmy, że zarówno modelem manualnym, jak i elektrycznym jesteśmy w stanie w należyty sposób zadbać o nasze zęby. Jednak w przypadku wersji manualnej mycie zajmie nam nieco więcej czasu, a oprócz tego będziemy musieli się nieco bardziej wysilić pod względem samej techniki mycia.

Jeśli chodzi o włosie, to na twardą wersję powinniśmy decydować się jedynie przy elektrycznych modelach. W wersjach manualnych szczoteczek lepiej sprawdzi się miękkie lub średnie włosie. Twarda szczoteczka może łatwo doprowadzić do krwawienia dziąseł.

W przypadku elektrycznych szczoteczek, na rynku nowością są modele jonowo-soniczne. Cechują się one właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu lepiej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej, a także dobrze chronią nasze szkliwo przed próchnicą.

Warto również skonsultować ze swoim dentystą wybór odpowiedniej pasty do zębów. Na rynku znajdziemy wiele różnych propozycji, dzięki czemu z pewnością znajdziemy produkt, który najlepiej będzie pasować do potrzeb naszego uzębienia.

Regularne chodzenie do dentysty

Czasami możemy nie być świadomi tego, że nasze zęby zaczynają się psuć. Dlatego też istotne jest aby przynajmniej raz na jakiś czas odwiedzić stomatologa. Klinika dentystyczna Warszawa , czy w dowolnym innym mieście, może pomóc nam zdiagnozować problem a następnie się z nim uporać.

Przyjmuje się, że dzieci powinny udawać się na badanie stomatologiczne raz na trzy miesiące, a dorośli raz na pół roku. Lekarz stomatolog doradzi nam, czy te okresy powinny zostać skrócone bądź wydłużone. Wszystko będzie zależeć od tego, w jakim stanie jest nasza jama ustna. Regularne wizyty przekładają się na zdrowe uzębienie.

Jak już pisaliśmy powyżej, dentysta może nam doradzić, w jaki sposób powinniśmy dbać o naszą jamę ustną. Sama zmiana pasty do zębów potrafi zrobić ogromną różnicę. Do tego wczesne leczenie zęba ograniczy dalsze niszczenie tkanek. Warto mieć również świadomość tego, że twardego osadu nazębnego nie usuniemy za pomocą zwykłego mycia zębów. Konieczne będzie czyszczenie w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli czujemy, że z naszym uzębieniem jest coś nie tak, warto od razu zapisać się do specjalisty. Szybko wykryty problem daje największe szanse na poprawne leczenie. Choć czasami wizyta u dentysty wiąże się ze strachem, to warto się przełamać, ponieważ zaniedbanie swojego uzębienia może mieć bardzo przykre i bolesne następstwa.

Jak wygląda kontrola uzębienia?

Możemy się również zastanawiać nad tym, czy warto udawać się do stomatologa, jeśli nic nam nie dolega. Cóż, przede wszystkim możemy błędnie zakładać, że z naszym uzębieniem jest wszystko w porządku. Tymczasem rzeczywistość może być inna. Niestety, zdarza się tak, że zęby w początkowym stadium psucia się nie dają nam wyraźnych sygnałów. „Budzimy się” dopiero w momencie, gdy czujemy intensywny ból. Wówczas jednak dentysta musi uciekać się do bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Dlatego też wizyty kontrolne mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo i paradoksalnie również oszczędności. W końcu leczenie zepsutych zębów może być znacznie bardziej kosztowne. Dodajmy, że kontrolna wizyta jest całkowicie bezbolesna. Polega jedynie na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, a także przeglądzie jamy ustnej. Dzięki temu dentysta może sprawdzić, czy nie pojawiła się u nas próchnica czy paradontoza. Może się również zdarzyć, że stomatolog zleci nam wykonanie zdjęcia RTG, jeśli powiemy, że czujemy ból zębów podczas gryzienia. Wówczas należy sprawdzić stan korzeni, kanałów i tkanek, które je otaczają.

Warto dbać o swoje zęby

Zdrowe zęby są podstawą codziennego komfortu. Ból dobywający się z jamy ustnej może skutecznie odbierać nam przyjemność z życia. Tymczasem jest to sytuacja, której można uniknąć, jeżeli będziemy dbać o swoje uzębienie w odpowiedni sposób. Od poprawnego szczotkowania, aż po wizyty u stomatologa.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Elektoralna Dental Clinic.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole