Jak można zapobiec suszy fizjologicznej?
Materiał promocyjny

W okresie zimowym często mamy do czynienia z oblodzeniem jezdni czy chodników, które stanowi zagrożenie dla pieszych i kierowców. Aby temu zapobiec, na szeroką skalę stosuje się sól drogową. Tradycyjna sól drogowa składa się głównie z chlorku sodu (NaCl), a więc z chemicznego punktu widzenia tej samej substancji, którą powszechnie stosujemy w kuchni. Jednak wykorzystywanie tego rodzaju soli drogowej w walce z zimowymi oblodzeniami, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jednym z nich jest zasolenie gleb, powodujące suszę fizjologiczną.
Czym jest zjawisko suszy fizjologicznej?
Susza fizjologiczna należy do grupy stresów abiotycznych. Ten rodzaj zjawiska występuje wtedy, gdy rośliny nie są w stanie pobierać wody z gleby, pomimo tego, iż ilość wody w środowisku naturalnym jest wystarczająca. Przyczyną takiej sytuacji może być właśnie pozimowe zasolenie gleb.
Rośliny pobierają wodę ze środowiska na zasadzie różnicy potencjałów. Woda przepływa w kierunku od roztworu o wyższym potencjale jonowym do roztworu posiadającego niższy potencjał jonowy. Środowisko wewnątrz rośliny posiada niższy potencjał jonowy niż gleba, a więc woda może swobodnie przepływać. Jeśli ta równowaga zostanie zaburzona, a środowisko zewnętrzne zostanie wzbogacone o nadmiar jonów, przepływ wody zostaje zahamowany. W takiej sytuacji woda obecna w środowisku staje się niedostępna dla roślin.
Żeby lepiej zobrazować zjawisko suszy fizjologicznej, wyobraźmy sobie spragnionego rozbitka na środku oceanu. Ma wokół siebie ogromną ilość wody, lecz nie może się jej napić. Oczywistym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że woda w oceanach jest słona. To samo dzieje się z roślinami, które mają wokół siebie wodę, lecz z powodu jej dużego zasolenia nie są w stanie z niej skorzystać.
Skutki braku poboru wody z otoczenia przez rośliny
Rośliny należą do organizmów fotoautotroficznych. To oznacza, że są zdolne do samodzielnego wytworzenia pożywienia na drodze fotosyntezy. Aby ten proces przebiegał bez zakłóceń, rośliny potrzebują m.in. promieniowania świetlnego, dwutlenku węgla i wody. Brak lub niedostateczna ilość któregokolwiek z tych czynników może prowadzić do zaburzenia tego procesu. Konsekwencją zatrzymania procesu fotosyntezy jest niemożność wytworzenia przez roślinę odpowiedniej ilości pokarmu (glukozy). Prowadzi to do stopniowych zmian w strukturze roślin, a nawet do zamierania całych organizmów roślinnych.
Skutki niedoboru wody mogą początkowo nie być widoczne gołym okiem. Pierwszym objawem zaburzenia wewnętrznej homeostazy jest dehydratacja (obniżenie nawodnienia) i zagęszczenie soków komórkowych. Skutkiem braku optymalnego nawodnienia jest też plazmoliza (obkurczenie) komórek. Rośliny wytworzyły specjalne mechanizmy obronne, które mają zapobiegać negatywnym skutkom niedoboru wody. Jednym z nich jest ograniczenie transpiracji (utracie wody z nadziemnych części roślin), a kolejnym przemiany biochemiczne mające na celu wzrost potencjalnego ciśnienia osmotycznego w komórkach. Dzięki takim przystosowaniom, roślina może w niewielkim stopniu przesuwać krytyczną granicę niedoboru wody w tkankach i komórkach.
Niestety rośliny nie są w stanie zbyt długo bronić się przed niekorzystnymi skutkami dehydratacji. Długofalowym skutkiem niedoboru wody mogą być zmiany strukturalne w roślinach, takie jak żółknięcie liści w okresach nietypowych (wiosennym i letnim), pojawienie się ciemnych plam na powierzchniach liści, a także ich więdnięcie i przedwczesne opadanie. Dotyczy to także zimozielonych roślin iglastych, gdzie obserwuje się brązowienie i opadanie igieł, a także usychanie całych gałęzi. Skutki suszy fizjologicznej są szczególnie niebezpieczne dla roślin młodych, będących w początkowych stadiach rozwoju. Ostatecznie przedłużający się okres suszy fizjologicznej, może prowadzić do obumarcia całych organizmów roślinnych.
Dlaczego chlorek sodu wywołuje efekt suszy fizjologicznej?
Chlorek sodu to substancja składająca się z anionów chloru i kationów sodu. Jak już wcześniej zostało wspomniane, jest stosowana w postaci soli drogowej jako substancja zapobiegająca zimowym oblodzeniom. Niestety nie jest zbyt wydajna, gdyż przyjmuje się że na 100 m2 powierzchni trzeba zastosować od około 18,3 kg do 20,5 kg soli kamiennej. Tak duża ilość chlorku sodu dostarczona do środowiska, powoduje wysoki stopień jego zasolenia. Im bardziej środowisko jest zasolone, tym bardziej woda staje się niedostępna dla roślin. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do sytuacji, gdzie organizmy roślinne nie tylko nie będą w stanie tej wody pobierać, ale także będą ją dodatkowo tracić.
Jak możemy zapobiegać przedostawaniu się nadmiernej ilości soli do środowiska? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być ograniczenie dawki, w jakiej jest ona powszechnie wykorzystywana. Niestety obniżenie stosowanej ilości, równałoby się z obniżeniem uzyskanych pozytywnych efektów. Na szczęście na rynku istnieje doskonały, dużo bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska zamiennik, którym jest chlorek magnezu (MgCl2).
Chlorek magnezu zamiast chlorku sodu – dlaczego warto?
Najważniejszym pozytywnym aspektem zamiany tradycyjnej soli drogowej na chlorek magnezu (https://distripark.com/chlorek-magnezu-1000-kg) jest to, iż jest on dużo bardziej wydajny. Dzięki takiemu rozwiązaniu wprowadzamy więc do środowiska mniej soli, która w nadmiernych ilościach ma niekorzystny wpływ na rozwój roślin, przez co znacząco obniżamy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej.
Ponadto należy wziąć pod uwagę pozytywne aspekty ekonomiczne stosowania tej substancji. Chlorek sodu wydaje się być tańszy od chlorku magnezu. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę całościową ilość soli, potrzebną do uzyskania pożądanych efektów, to okazuje się, że jest na odwrót. To właśnie stosowanie tego ekologicznego zamiennika tradycyjnej soli drogowej generuje dużo mniejsze koszty.
Kolejnym niewątpliwym atutem chlorku magnezu jest to że, w przeciwieństwie do chlorku sodu, nie powoduje korozji pojazdów i nie niszczy naszego obuwia. Jest więc substancją, która jest nie tylko ekologiczna, ale także ekonomiczna.
Ile i gdzie mogę kupić chlorek magnezu?
Wiesz już dlaczego warto zamienić tradycyjną sól drogową na chlorek magnezu. Jeśli natomiast zastanawiasz się, gdzie szybko i łatwo zaopatrzysz się w ten ekologiczny rodzaj soli, warto zainteresować się ofertą sklepu internetowego distripark.com. Ten sprzedawca oferuje chlorek magnezu w partiach o różnej wadze, od 25 kg do nawet 3 t. Sprawdź aktualną ofertę tutaj: https://distripark.com/produkty-dla-firm/utrzymanie-drog Dzięki tak szerokiej ofercie, możesz dostosować ilość zakupionego środka do swoich własnych potrzeb, a dzięki atrakcyjnym cenom nie nadwyrężysz zbytnio swojego budżetu.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.