Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak doszło do zamknięcia elektrolizy aluminium w Koninie?

Jak doszło do zamknięcia elektrolizy aluminium w Koninie?

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy aluminium w Koninie?

- Najbardziej przerażająca była cisza. Kiedy już wszystko było wyłączone i szło się tą półkilometrową halą, każdy krok wywoływał potężny łoskot. Ciemno, szaro, ponuro i ta potworna cisza! – wspomina wyłączenie elektrolizy w konińskiej hucie Jacek Nowak.

- Najbardziej przerażająca była cisza. Kiedy już wszystko było wyłączone i szło się tą półkilometrową halą, każdy krok wywoływał potężny łoskot. Ciemno, szaro, ponuro i ta potworna cisza! – wspomina wyłączenie elektrolizy w konińskiej hucie Jacek Nowak.

Jak mogło dojść do zamknięcia elektrolizy, skoro przez wiele lat mówiło się raczej o jej rozbudowie? W drugiej połowie lat siedemdziesiątych rozmawiano przecież z firmami z Francji, Szwajcarii, Kanady i Japonii, a z amerykańską firmą ALCOA parafowano nawet w 1977 r. część techniczną kontraktu na budowę nowej elektrolizy w Skawinie i zakładu anod spiekanych w Koninie. Zastosowanie tych ostatnich miało radykalne zmniejszyć emisję szkodliwych związków fluoru podczas produkcji aluminium. A rozbudowa wydawała się konieczna i przesądzona, bo w 1978 r. zużycie aluminium w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca wciąż było mniejsze nie tylko od Francji, zachodnich Niemiec czy USA, ale nawet od bratniej Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej czy Węgier.

Jeszcze jedna elektroliza

Szanse Konina na nowe inwestycje wzrosły po zamknięciu w styczniu 1981 r. elektrolizy w Skawinie. Z opracowania Mariana Nowickiego na temat perspektyw rozwoju Huty Aluminium „Konin” w latach 1981-1990 wynika, że planowano wówczas wybudować nową serię elektrolizy i zmodernizować istniejącą (fot. nr 1 i 2) tak, żeby zmniejszyć jej uciążliwość zarówno dla załogi huty, jak i środowiska. Wszystko po to, by – mimo zamknięcia „Skawiny” - utrzymać produkcję aluminium w Polsce na dotychczasowym poziomie.

Obawy mieszkańców Konina o środowisko miała uśmierzyć obietnica wydania około 13,5 mld ówczesnych zł, również na budowę żłobków, przedszkoli i około pół tysiąca nowych mieszkań. A miastu miało przybyć około tysiąca nowych miejsc pracy.

Pracowali po wyrokach

Jednak w realiach gospodarczych Polski stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r., brakowało pieniędzy nie tylko na inwestycje, ale nawet na surowce niezbędne do zapewnienia normalnego toku produkcji. - Początek pracy na elektrolizie przerósł moje wyobrażenia o skali problemów, jakie tu były – opowiada Jacek Nowak, który pracę w hucie rozpoczął w 1983 r. - To był proces wymykający się spod kontroli, z problemami technologicznymi, technicznymi, ludzkimi. Brakowało chętnych do pracy i były takie okresy, że na elektrolizie pracowali ludzie bezpośrednio po odsiadkach w więzieniu.

strona 1 z 3
strona 1/3
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy w konińskiej hucie?
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy w konińskiej hucie?
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy w konińskiej hucie?
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy w konińskiej hucie?
Jak doszło do zamknięcia elektrolizy w konińskiej hucie?
Obraz 006
Obraz 016
Obraz 017
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
Po co taki gmach budować gdzie wokół tyle jezior jak np . w Ślesinie duża rozbudowana plaża i inne ośrodki dodatkowo a ludzi mniej . Wystarczające argumenty gdzie nie będzie aż takiego zainteresowania . Do tego w niedalekiej odległości już są takie atrakcje . Spójrzmy realnie gdzie kończy się rynek taniej siły roboczej i wszystko zdrożało a inwestycje ciężko oszacować do końca na dzisiaj. Problemem jest starzejące się społeczeństwo , Czas aby zbudować program , żeby zachęcić młodych ludzi do zakładania nowych rodzin jak problem emigracji . Na chwilę obecną przy dzisiejszej władzy nie mamy szans gdzie kompletnie nie jest zainteresowana takimi sytuacjami . Czy inni następcy coś zmienią również trudno odpowiedzieć . Pewne jest jedno i sami się przekonaliśmy , że obecna władza już miałą szanse i nic w tym kierunku nie zrobiął
Dodano: Autor: kanar bezpartyjny
Wybierzcie inną władzę to co najwyżej zainwestuje ona w symbole religijne, popiersia czy pomniki jedynie słusznego prezydenta i jego małżonki, których imieniem dziś wszystko wokół się nazywa. Noe, Konina nie stać na takie inwestycje.
Dodano: Autor: Hmm
Mirek Wojtaszek
A co w Koninie nosi nazwę tej pary prezydenckiej? O auli im . Wałęsy słyszałem, o rondzie Mazowieckiego, o rondzie Praw Kobiet , o rondzie WOŚP oraz o Rondzie im.Kaczyńskich. ale żeby twierdzić, że wszystko w koło nosi nazwę tego małżeństwa?
Dodano: Autor: Mirek Wojtaszek
Po co wyskakiwać z kolejnymi inwestycjami , które są bardzo kosztowne a wokół Konina jest wiele atrakcji i kazdy zawsze coś fajnego znajdzie latem i zimą . Skupmy się lepiej na tych inwestycjach priorytetowych , które wymagają natychmiastowej reakcji jak most warszawski gdzie magistrat niedopilnował , nie zabezpieczył finansów na remont . Ważne są bieżące rozwiązania problemów z którymi boryka się magistrat. Nie wybiegajmy bez sensu 3 kroki do przodu . Skupmy się lepiej na bierzących inwestycjach , gdzie władza chce nas ożenić na 20 lat !! z inwestorem prywatnym . Nie mozemy takiej alternatywy przyjąć i zarzynać dalej kasę miejską jak i powiększać dług miasta .
Dodano: Autor: santa
Santa , to się nazywa niedbalstwo , niegospodarność . Było dużo czasu aby pomyśleć i zabezpieczyć finanse na ten cel jakim jest remont mostu . Magistrat wolał lansować sie przy pomnikach i głupio sie uśmiechać . Siedzieli bezczynnie i nikt z obecnie z rządzących nie miał czasu aby pochylić się nad zabezpieczeniem środków finansowych na ten cel. Był czas pandemii , który w niczym nie przeszkadzał aby zabezpieczyć finanse . Czas kadencji poświęcony był na podwyżki dla mieszkańców za parkingi , za podatki , za wejścia na basen i wiele innych opłat miejskich i za wodę . Rozrzutność jak i nieodpowiedzialność trójcy świętej doprowadziła do sytuacji gdzie za ich błędy mają płacić mieszkańcy i ich rodziny przez kolejne 20 lat . Widać że problem chcą przerzucić na mieszkańców . Z cwaniactwem trzeba walczyć jak i uchronić sie przed idiotycznymi pomysłami nieudaczników
Dodano: Autor: free konin
do free konin. zapomniałaś o lansowaniu się na fejsbóku , mieszanie sałatki majonezem kieleckim i lakjowanie sie na wzajem przez towarzystwo wzajemnej adoracji.
Dodano: Autor: abc
Pewnie ,że stać. Ba basen spacerem przez cały rok. Oczywiście jeśli wstęp będzie w rozsądnej cenie.
Dodano: Autor: Piotr
Mirek Wojtaszek
Takie atrakcje, to ze 140 w wekend muszą kosztować
Dodano: Autor: Mirek Wojtaszek
W dziupli większej od Konina pieniądze jakimś cudem udało się znaleźć! Teraz Uniejów, niegdyś uboga mieścina, rozrasta się. Powstają luksusowe hotele, lokale gastronomiczne, zdrojownia. Tam władze miały nie tylko odwagę marzyć ale i chęć by działać. Konin pomimo znakomitej lokalizacji i możliwości rozwojowych pozostaje powiatową stolicą wybornie zmarnowanych szans.
Dodano: Autor: Kamil
Mirek Wojtaszek
Po co budować na siłę , skoro rzut beretem i mamy porządne baseny na europejskim poziomie
Dodano: Autor: Mirek Wojtaszek
W tym mieście tradycją jest wymiana chodników z nowych na nowe baseny są tylko zasypane
Dodano: Autor: Krzysztof kali
Proponuję zająć się remontem mostu i to nie żadne partnerstwo publiczno prywatne tylko z środków własnych. Przykład ogromnych kosztów? np. Autostrada A2 prywatna i wiemy jakie to koszty. Na szczęście wybory tuż tuż. Pierwszy krok oszczędności zmniejszyć ogromne wynagrodzenia prezesów i dyrektorów spółek miejskich.
Dodano: Autor: Monia
Zajmijcie się lepiej mostami i wiaduktami na Pociejewie. Rano tam jest armagedon.
Dodano: Autor: :)
Basenów, term i atrakcji wodnych w promieniu 100 km od Konina jest dość + jeziora w porze letniej w okolicy. Powstaje pytanie czy jest sens budować kolejne, żeby nie okazało sie po kilku latach ze zamiast zarabiać miasto dokłada do interesu. Naprawdę nie ma innych rozwiązań dla geotermii .... może spójrzmy w świat a nie tylko 100 km od Konina
Dodano: Autor: M ...
A może tory do Uniejowa. Teraz to modne ...
Dodano: Autor: Konin żąda dostępu do morza
Jeziora ? Chyba syf wodny... a o to chodzi żeby atrakcja była blisko a nie żeby jechac 100km.... rusz trochę tym cymbałem
Dodano: Autor: Paweł
Przestańcie już w każdym temacie pisać że lepszą decyzją by była inwestycja w most przy warszawskiej albo gdybanie o torach na lini Turek.... widać że ciągle piszą to Ci sami żałośni ludzie co tylko potrafią klepać bezmyślnie jęzorem
Dodano: Autor: Paweł
Ty za to tylko umiesz ubliżać innym.
Dodano: Autor: Paweł A ?
Pomysł bardzo dobry.Powonno mieć to większy rozmach,coś na kształt krytej hali czynnej całorocznie z plażami jak w Berlinie tropikalna wyspa.
Dodano: Autor: Luj
I lotnisko.
Dodano: Autor: Kollo
no i jeszcze przydałaby sie energylandia 2..... tylko jak tam dojedziemy, jak mosty nam w p**du pozamykaja
Dodano: Autor: abc
  • 1
  • 2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole