Jak dobrać wkręty tarasowe na podstawie rodzaju drewna?
Materiał promocyjny

Wkręty tarasowe to specjalne elementy złączne do montażu desek tarasowych. Ich prawidłowy dobór jest bardzo istotny, ponieważ decyduje o solidności i trwałości mocowania. Kryteriów doboru jest kilka, a jednym z nich jest rodzaj (gatunek) drewna. Dowiedz się, jakie wkręty do deski tarasowej wybrać w zależności od tego czynnika.
Wkręty do tarasu drewnianego – kluczowe parametry
Na rynku dostępne są różnorodne wkręty do tarasu drewnianego. Różnią się między innymi:
- kształtem łba,
- rodzajem napędu,
- długością,
- średnicą,
- skokiem gwintu,
- budową końcówki.
Ponadto gwintowanie może się znajdować wzdłuż całego trzonu lub jedynie na jego części.
Prawidłowy dobór wszystkich tych parametrów ma ogromne znaczenie dla jakości wykonanego połączenia. Jest on uzależniony od różnych czynników, wśród których najważniejsze są grubość desek oraz rodzaj drewna, z jakiego są wykonane.
Jakie wkręty do deski tarasowej – dobór w zależności od rodzaju drewna
Gatunki drewna można ogólnie podzielić na miękkie (np. sosna, cedr, jodła, świerk, topola, lipa, modrzew) i twarde (np. dąb, klon, wiśnia, brzoza, jesion, orzech włoski, mahoń). Istnieją dwie metody mierzenia twardości drewna – Janka i Brinella. Zanim dobierzesz wkręty do tarasu drewnianego, musisz wiedzieć, z czym pracujesz. Od twardości drewna będzie zależało kilka parametrów łączników. Jakie wkręty do deski tarasowej wybrać w zależności od jej twardości?
- Długość – twardość drewna wpływa na zdolność do „zakotwiczenia” się w nim wkrętu, tym samym warunkuje jego długość. Co do zasady do drewna twardszego, a także elementów konstrukcyjnych i o większej wadze stosuje się dłuższe elementy złączne. Miękkie drewno można łączyć krótszymi wkrętami. W przypadku desek tarasowych zawsze należy jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu długości wkrętu do grubości deski.
- Gwintowanie – do łączenia elementów z twardszych gatunków drewna zazwyczaj używa się wkrętów drobnozwojnych. Ułatwia to ich wkręcanie oraz uzyskanie solidnego mocowania. Pomaga też zapobiec rozwarstwianiu się drewna. W przypadku pracy z miękkimi gatunkami skok wkrętu może być większy. Ponadto we wkrętach przeznaczonych do twardszego drewna często gwintowana jest jedynie część trzonu.
- Zakończenie wkrętu – niektóre wkręty do tarasu drewnianego mają końcówki samowiercące. Oznacza to, że nie wymagają nawiercania otworów w drewnie przed montażem. Tego typu elementy nadają się jednak wyłącznie do stosowania z deskami tarasowymi z miękkiego drewna.
Ponadto do drewna twardego niekiedy stosuje się wkręty wzmocnione.
Dość miękkie deski tarasowe z modrzewia mogą być montowane za pomocą samowiercących wkrętów tarasowych, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania otworów.
Jakie wkręty do tarasu drewnianego – co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli chodzi np. o budowę łba, zdecydowana większość wkrętów do drewna na taras ma łby, które pozwalają na ich zlicowanie z powierzchnia deski. Zapewnia to większą estetykę oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania tarasu. Nie należy jednak wkręcać elementów złącznych głębiej, ponieważ może to prowadzić do rozwarstwienia się drewna.
Warto też pamiętać, że wkręty tarasowe są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Oznacza to, że zaleca się stosowanie elementów wykonanych ze stali nierdzewnej (A2 lub A4), która cechuje się podwyższoną odpornością na korozję, nawet w tzw. trudnych warunkach.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.