Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak dbać o nadwrażliwe zęby? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak dbać o nadwrażliwe zęby? Poznaj sprawdzone sposoby

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Dodano:
Jak dbać o nadwrażliwe zęby? Poznaj sprawdzone sposoby
materiał promocyjny

O zęby należy dbać systematycznie, głównie w celu ich ochrony przed próchnicą i dla estetyki. Jeśli jednak pojawia się dyskomfort wynikający z ich nadwrażliwości, do codziennych działań warto wprowadzić kilka dodatkowych nawyków pomagających pozbyć się tego problemu. Podpowiadamy, jak dbać o nadwrażliwe zęby z pomocą podstawowych sposobów!

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie nadwrażliwość zębów?

Zęby nadwrażliwe reagują nadmiernie na bodźce zewnętrzne, zwłaszcza niską i wysoką temperaturę, ale też drażnienie mechaniczne. W trakcie jedzenia zimnych lub gorących potraw, szczotkowania, płukania ust czy nawet oddychania pojawia się przeszywający ból. Dyskomfort zwykle szybko mija, ale często się powtarza. Jego powodem może być uszkodzenie korony zęba i odsłonięcie jego kanalików, jak i odsłonięcie szyjek zębowych spowodowane najczęściej chorobami dziąseł lub urazami wynikającymi z niewłaściwej higieny jamy ustnej (mocnego pocierania szczoteczką czy nadmiernego nitkowania).  

Symptomy wskazujące na nadwrażliwość mogą dotyczyć jednego lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Niekiedy ból obejmuje koronę zęba, innym razem jego szyjkę lub całą powierzchnię szkliwa, może też promieniować do dziąseł. Objawy takie są dość charakterystyczne, ale podobne występują w przypadku pęknięcia szkliwa, uszkodzenia plomby czy nawet schorzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Odczuwając jakikolwiek dyskomfort w jamie ustnej, warto więc wybrać się do stomatologa, który zdiagnozuje źródło bólu.   

Wybór odpowiedniej pasty do nadwrażliwych zębów 

Lekarz stomatolog może zredukować nadwrażliwość, dokonując m.in. fluoryzacji i zabezpieczając szyjki zębowe, a w razie potrzeby przeprowadzając konieczne procedury lecznicze. W wielu przypadkach z problemem można też poradzić sobie samodzielnie – po wykluczeniu chorób zębów wymagających leczenia.

Podstawą jest wybór odpowiednich środków do higieny. Pasty i płyny do płukania stosuje się przede wszystkim w celu oczyszczania zębów i zapobiegania próchnicy. Dostępne są jednak środki zawierające dodatkowe składniki, które zmniejszają wrażliwość zębów. Skuteczna będzie np. pasta do zębów wrażliwych zawierająca związki fluoru, takie jak np. fluorek cyny, monofluorofosforan sodu, a także azotan lub chlorek potasu. Związki takie tworzą warstwę pokrywającą odsłonięte szyjki i kanaliki zębowe, co szybko przynosi ulgę dzięki ich ochronie przed bodźcami zewnętrznymi. Regularne stosowanie odpowiedniej pasty zabezpiecza też szkliwo przed nadwrażliwością w przyszłości.   

Właściwa higiena jamy ustnej i wybór szczoteczki do zębów

Sam wybór pasty do wrażliwych zębów jest bardzo ważny, ale liczy się również jej właściwe stosowanie. Nawet jeśli szczotkowanie sprawia ból, nie można z niego rezygnować, ponieważ może to prowadzić do pogłębienia problemu oraz pogorszenia zdrowia zębów i dziąseł. 

Przede wszystkim więc zęby trzeba myć przynajmniej 2 razy dziennie. Wybieraj szczoteczki z miękkim włosiem, które nie zdzierają szkliwa i nie drażnią tkanek jamy ustnej. Szczotkuj zęby dokładnie przez ok. 3 minuty, stosując np. metodę wymiatającą (kieruj szczoteczkę od dołu go góry). Aby nieco zmniejszyć dyskomfort, do płukania stosuj wodę o temperaturze pokojowej. Nie zapominaj też o nitkowaniu. Do zębów wrażliwych dostępne są specjalne nici pęczniejące. Są one miękkie i łagodniejsze dla dziąseł.  

Unikanie czynników drażniących i zdrowa dieta przy nadwrażliwości 

Przy nadwrażliwych zębach przynajmniej do czasu zażegnania dyskomfortu warto zrezygnować z zimnych i gorących napojów oraz jedzenia. Pamiętaj też, że niektóre produkty spożywcze, nawet o temperaturze pokojowej, działają drażniąco na szkliwo, co wynika m.in. z zawartych w nich kwasach. 

Aby zadbać o nadwrażliwe zęby, unikaj więc przede wszystkim napojów gazowanych, energetyków, niektórych soków owocowych, ciemnej herbaty, kawy, czerwonego wina oraz ostrych i pikantnych przypraw. Pijąc soki, możesz np. używać słomki, która zmniejszy kontakt napoju z zębami. Staraj się też ograniczać cukier. Wybieraj natomiast produkty z wysoką zawartością witamin ważnych dla zdrowia zębów i dziąseł, m.in. wapnia, fosforu, witamin C, D, E i A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole