Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInspirujące opowieści z filmu „Spojrzeć poza horyzont”. 20 lat Fundacji Podaj Dalej

Inspirujące opowieści z filmu „Spojrzeć poza horyzont”. 20 lat Fundacji Podaj Dalej

Dodano:
Inspirujące opowieści z filmu „Spojrzeć poza horyzont”.  20 lat Fundacji Podaj Dalej

fot. Fundacja Podaj Dalej

Urodziłem się z niedowładem kończyn dolnych. I wtedy zaczęły się kłopoty. Cała wieś zastanawiała się, co też musieli zrobić moi rodzice, że Pan Bóg pokarał ich takim nieszczęśliwym dzieckiem – mówi Marian Nowinowski, jeden z bohaterów filmu „Spojrzeć poza horyzont,” zrealizowanego dla Fundacji Podaj Dalej przez Pawła Pachulskiego i Magdalenę Gajdę. Film opowiada o trudnościach, z jakimi niegdyś zmagali się ludzie z niepełnosprawnościami, pokazując ich drogę do niezależności.  

Dokument po raz pierwszy obejrzeli uczestnicy wczorajszej gali „Generacje Niezależności,” połączonej z obchodami 20-lecia działalności Fundacji PODAJ DALEJ im. doktora Piotra Janaszka. Filmowi towarzyszy również publikacja przedstawiająca sylwetki tych, którzy walczyli o normalne traktowanie, pomimo wielu przeciwności.  

Zarówno dokument, jak i książka ukazują, jak kiedyś i jak dziś wygląda prawdziwe życie osób z niepełnosprawnością w naszym kraju. Gdyby nie wizjoner i marzyciel, doktor Piotr Janaszek, który 50 lat temu organizował w Mielnicy nad Gopłem pierwsze i jedyne w kraju harcerskie obozy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży, życie takich osób byłoby jeszcze trudniejsze. Mielnica stała się dla wielu oknem na świat, okazją do usamodzielnienia i zawierania przyjaźni, które trwają do dziś.  

Po śmierci doktora – 6 grudnia minie 26 lat od tego tragicznego wydarzenia – tę idee poniosły w świat jego córki, Olga i Zuzanna, które wraz z grupą przyjaciół założyły Fundację Podaj Dalej. Choć początki były bardzo skromne, organizacja szybko się rozwijała, aby wspierać coraz większą liczbę osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Trzynaście lat temu Fundacja uruchomiła w Koninie pierwsze w kraju mieszkania treningowe, gdzie osoby z niepełnosprawnościami z całej Polski uczą się samodzielnego funkcjonowania. To także niezliczona liczba projektów i praca edukacyjna w szkołach.  

– Wzrastałem w środowisku, w którym nie stykałem się z ludźmi z niepełnosprawnościami. Jedyne, co wtedy wobec nich czułem, to współczucie. Kiedy trafiłem do Fundacji, byłem surowy. Tam szybko zrozumiałem, że te osoby współczucia nie chcą. Trzeba im pomóc, stworzyć przyjazne otoczenie bez barier – współczucia im nie potrzeba

– mówił po premierze filmu twórca scenariusza i reżyser Paweł Pachulski, którego przy tej i poprzednich produkcjach dla Fundacji Podaj Dalej wspierała Magdalena Gajda.  

– Kiedy zaangażowałem się w fundacyjne przedsięwzięcia i dowiedziałem się więcej o doktorze Piotrze, który według mnie był wizjonerem, człowiekiem wyprzedzającym swoje czasy, bardzo żałowałem, że nie poznałem go osobiście. Dziś widzę, że on cały czas żyje w tym, co Podaj Dalej robi

– powiedział portalowi LM reżyser.  

Praca nad dokumentem, do którego obejrzenia zachęcamy, pochłonęła wiele dni i nocy. Długie rozmowy z bohaterkami i bohaterami, przeglądanie i wybieranie materiałów archiwalnych i wreszcie montaż.  

Film pt. „Spojrzeć poza horyzont” jest częścią projektu „Generacje Niezależności,” współfinansowanego ze środków PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Inspirujące opowieści z filmu „Spojrzeć poza horyzont”.  20 lat Fundacji Podaj Dalej
Inspirujące opowieści z filmu „Spojrzeć poza horyzont”.  20 lat Fundacji Podaj Dalej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole