Harcerze na całe życie

Polska Organizacja Harcerska powstała w Koninie i rozprzestrzeniła się na Polskę, a nawet na Litwę. POH wspominali instruktorzy i pierwsi harcerze. - To była przygoda mojego życia – można było usłyszeć od członków POH. - Harcerzem jest się całe życie - potwierdzali dorośli, którzy na wystawę przybyli ze swoimi dziećmi.
Na czym polegał fenomen tej młodej organizacji, można się przekonać na wystawie w Muzeum Okręgowym Koninie - Gosławicach, która dokumentuje i ilustruje historię POH. Patronem I Szczepu POH (obecnie ZHR) był Maksymilianowi Tarejwo.
Polska Organizacja Harcerska - powstała w 1985 roku w Koninie i w przeciągu kilku lat stała się jedną z większych i ważniejszych niezależnych organizacji harcerskich w Polsce. W szczytowym momencie liczyła ponad 2000 harcerzy, harcerek, zuchów, instruktorek i instruktorów. W 1990 roku utworzyła w Koninie I Harcerskie Liceum Ogólnokształcące (obecnie III Liceum w Koninie). Środowiska POH działały m.in. w Koninie, Włocławku, Lublinie, Suszu, Gdańsku, Kwidzynie, Bardzie Śląskim, Ząbkowicach Śląskich, Błaszkach, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Lipnicy, Kielcach, Nowym Targu, Mełgwi, Piotrkowie Kujawskim. POH rozwiązana została 21 listopada 1997 roku na nadzwyczajnym Kongresie w Koninie, a środowiskom POH zalecono przystępowanie do struktur ZHR.
Kuratorem wystawy jest Janusz Gulczyński. Wystawa będzie czynna w spichlerzu do lipca 2013 roku.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.