Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDaj żyć zaskrońcowi

Daj żyć zaskrońcowi

Dodano:
Daj żyć zaskrońcowi
Groźnie wyglądające węże z czarnym łbem i żółtymi plamami na głowie, jakich wiele można spotkać na terenach zielonych w mieście, wcale nie są niebezpieczne, możemy wyczytać na stronie internetowej Konina.
Groźnie wyglądające węże z czarnym łbem i żółtymi plamami na głowie, jakich wiele można spotkać na terenach zielonych w mieście, wcale nie są niebezpieczne, możemy wyczytać na stronie internetowej Konina.

W okolicach, gdzie przepływa Warta i w pobliżu wylewisk - choć nie tylko tam - występują dość licznie zaskrońce zwyczajne (natrix natrix), które są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Nazwa tych niemal bezbronnych, niejadowitych, węży pochodzi stąd, że po obu stronach czarnej głowy, mają dobrze widoczne żółte plamy. Znajdują się one jakby za skroniami, stąd właśnie określenie: zaskroniec. Dorosły samiec ma około metra długości, samica - 1,5 metra. Ich okres godowy przypada na kwiecień-maj. W stercie zbutwiałych liści samica składa do 50 jaj. Młode po wykluciu przypominają grube sznurowadła i mierzą około 20 cm długości.

Zaskrońce często wygrzewają się na suchych liściach w lesie, a nawet na asfalcie nagrzanym słońcem, zawsze w pobliżu wody. Świetnie pływają i nurkują. Ich głównym pokarmem są płazy. - Bliskie spotkanie z tym sympatycznym gadem pozwoli nam usłyszeć jego syczenie i zauważyć wzniesioną, wzorem kobry, głowę. W ten sposób zaskroniec chce pokazać jaki jest groźny, choć tak naprawdę dla ludzi groźny nie jest – czytamy na stronie miasta.

Dopiero próba złapania zaskrońca w rękę powoduje, że w odruchu obronnym wydziela on białą, cuchnącą maź. Zapach ten bardzo trudno zlikwidować. - Spotykając węże z charakterystycznymi żółtymi plamami na głowie NIE RÓBMY IM KRZYWDY, nie odganiajmy patykami, nie rzucajmy kamieniami i pozwólmy im odejść – apeluje prezydent Józef Nowicki. - Pamiętajmy również, że jest to gatunek prawnie chroniony.

W dawnej Litwie zaskroniec uważany był za stworzenie święte, ponieważ wierzono, że dom, niedaleko którego węże te zamieszkają, czeka pomyślność.

Fot. Marek Szczepanek (Wikipedia)
Daj żyć zaskrońcowi
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole