Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBazylika licheńska na flaku

Bazylika licheńska na flaku

Dodano:
Bazylika licheńska na flaku
Obok kiełbasy krakowskiej i polędwicy sopockiej w sprzedaży pojawiła się kiełbasa i polędwica... licheńska! W Licheniu zawrzało.
Obok kiełbasy krakowskiej i polędwicy sopockiej w sprzedaży pojawiła się kiełbasa i polędwica... licheńska! Wędliny wypuściła na rynek konińska firma PPH Indrob. W Licheniu zawrzało. Ale nie z powodu samej nazwy, lecz umieszczonego na opakowaniu polędwicy obrazka, na którym w otoczeniu zielonych wzgórz pojawiła się... złota kopuła licheńskiej bazyliki!

- Dzwonią do nas ludzie i pytają, czy księża marianie zaczęli produkować kiełbasę - skarży się ks. Wojciech Sokołowski, przełożony Domu Zakonnego Księży Marianów w Licheniu. - To jest nadużycie symbolu i znaku religijnego. Nie można go wykorzystywać do celów komercyjnych. To nieetyczne. Co innego jak ktoś zrobi sobie w Licheniu zdjęcie na tle bazyliki, a co innego, jak się wykorzystuje wizerunek sanktuarium, aby pozyskać klientów. Słowo Licheń popularnie kojarzy się ludziom z sanktuarium - tłumaczy zakonnik.

W firmie Indrob nikt nie chce na temat kontrowersyjnego opakowania rozmawiać. - Tylko szef jest upoważniony. Będzie pod koniec listopada - usłyszeliśmy w dziale marketingu Indrobu.

Polędwicę licheńską z bazyliką na flaku można dostać w sklepach regionu konińskiego i w hurtowni Indrobu w Koninie. Jak twierdzą ekspedientki, sprzedaje się całkiem dobrze. Wędlinę produkuje dla Indrobu ciechanowska spółka Cedrob. - Projekt opakowania sporządziła drukarnia. Został on zaakceptowany przez Indrob. My tylko tę wędlinę produkujemy i pakujemy - wyjaśnia Katarzyna Skóra, kierownik marketingu Cedrob SA.

Gospodarze licheńskiego sanktuarium wysłali już pismo do Indrobu, w którym domagają się usunięcia z opakowań wędliny kopuły bazyliki. - Co do samej nazwy nie wnosimy sprzeciwu, bo przecież jest kiełbasa krakowska, czy podwawelska, więc może być i licheńska - dodaje ks. Wojciech Sokołowski. - Nie będziemy się z nikim procesować. Chcemy tę sprawę rozwiązać polubownie, spotkać się, wyjaśnić i szybko zakończyć. Czekamy na odpowiedź prezesa firmy.

Kontrowersyjne wędliny to niejedyne produkty z licheńską nazwą. Od z górą 10 lat firma Aquakon, w której udziały ma Kopalnia Węgla Brunatnego 'Konin', produkuje wodę licheńską. Na nalepkach umieszczony jest rysunek bazyliki. Nazwa produktu i wzór etykiety są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym. Zgodę na wykorzystanie wizerunku największej w Polsce świątyni wydał ks. Eugeniusz Makulski, długoletni kustosz sanktuarium.

- Do dziś sprzedajemy tę wodę do sanktuarium. Były tylko zastrzeżenia, żebyśmy nie przyjeżdżali z nią w pobliże cudownego źródełka. Ludzie i tak pytają, czy to jest ta cudowna woda - opowiada Jakub Bąkiewicz, prezes Aquakonu. - Czy nazwa wpływa na sprzedaż? W niektórych regionach, zwłaszcza w okolicy Konina, ludzie woleliby, aby nasza woda miała inną nazwę.
Bazylika licheńska na flaku
Czytaj więcej na temat:Licheń
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole