Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKraina wielkich jezior?

Kraina wielkich jezior?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kraina wielkich jezior?
Czy pokopalniany krajobraz powiatu tureckiego zamieni się w pojezierze – nie wiadomo. Planuje się natomiast stworzenie na terenie byłych odkrywek siedmiu zbiorników wodnych.
Czy pokopalniany krajobraz powiatu tureckiego zamieni się w pojezierze – nie wiadomo. Planuje się natomiast stworzenie na terenie byłych odkrywek siedmiu zbiorników wodnych.

Mieszkańcy terenów, gdzie funkcjonują kopalnie najczęściej obawiają się, że po zakończeniu wydobycia pozostanie iście księżycowy krajobraz. Działalność kopalni powoduje, że poziom wód gruntowych obniża się, a ludzie boją się strat ekologicznych, które mogą okazać się nieodwracalne. Co zatem można zrobić, aby kiedy z terenu powiatu tureckiego zaczną znikać kopalniane maszyny, nie pozostała po nich tylko wielka dziura? Sposobem na przywrócenie równowagi w krajobrazie jest rekultywacja.

Decyzja o tym, co powstanie na danym terenie to wynik rozmów władz kopalni i samorządów. Jezioro „Przykona” to doskonały przykład, jak w sposób kreatywny i z korzyścią dla gminy można wykorzystać teren nieczynnej już odkrywki. - Wodny kierunek zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych daje szansę na utworzenie w naszym regionie atrakcyjnej bazy rekreacyjno-turystycznej, otwierając w ten sposób nowe możliwości zaktywizowania terenów dotychczas niewykorzystywanych lub słabo wykorzystywanych – mówi Dariusz Orlikowski, prezes kopalni KWB Adamów, która w ten sposób przeprowadziła rekultywację po jednej z odkrywek. Kopalnia wspólnie z Rejonowym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych spółka opracowała „Koncepcję sieci hydrologicznej i gospodarki wodnej w rejonie odkrywek „Adamów” i „Koźmin””, a w 2008 roku powstał kolejny zbiornik w regionie „Janiszew”.

Prace rekultywacyjne prowadzone zarówno przez zarówno przez kopalnię „Adamów” jak i „Konin” są bardzo dobrze oceniane przez specjalistów. Docelowo w rejonie powiatu tureckiego ma powstać siedem zbiorników wodnych połączonych siecią hydrologiczną i budowlami hydrotechnicznymi o pojemności ponad 200 mln metrów sześciennych wody wraz przerzutem wody ze zbiornika „Jeziorsko”. Część zbiorników będzie budowana w celach rekreacyjnych, a pozostałe w celach przyrodniczych.
Kraina wielkich jezior?
Kraina wielkich jezior?
Kraina wielkich jezior?
Czytaj więcej na temat:turek, turkowski, turecki, kopalnia
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
no no no :)) jak na mazurach :p pogratulować pomysłu
Dodano: Autor: ~ :))
Polska jest uboga w zasob wody słodkiej. Takie zbiorniki wody słodkiej są na wagę złota.
Dodano: Autor: ~ ekolog
myślę, że tam jest czysta woda nie taka jak przy terenach zabudowanych ( mam tu na myśli jezioro pątnowskie i okoliczne zbiorniki wodne, początkiem lata pływały śnięte ryby i papier taoletowy to daje do myślenia) Gospodarze takich działek z dostępem do jezior powinni być sprawdzani czy mają rachunki za wywóz nieczystości płynnych.
Dodano: Autor: ~ saira
PANIE ORLIKOWSKI A CO Z ODKRYWKĄ WŁADYSŁAWÓW????
Dodano: Autor: ~ MIESZKANIEC WŁADYSŁAWOW ...
Cieszymy się ze sztucznych zbiorników a niszczymy naturalne. Dla okolic Turku które nie miały większych naturalnych zbiorników wodnych to może i jest to jakaś radość ale dla okolic Konina, Kleczewa i Wilczyna z punktu widzenia przyrodniczego i krajobrazowego odkrywki wyrządziły WIELKIE I NIEODWRACALNE SZKODY. Zniszczono lub kompletnie zlikwidowano wiele jezior, bagien i mokradeł. Najbardziej chyba szkoda Jeziora Wilczyńskiego które przez swoją specyfikę (bardzo szeroki pas trzcin) było pełne ryb, roiło się od przeróżnych gatunków ptaków i roślin) teraz z gołymi brze ...
Dodano: Autor: ~ Tomasz Sz
A najbardziej irytuje fakt iz na zb. Przykona nic sie nie dzieje gmina zapomniala o nim wszystko zarosniete poniszczone ogolnie syf ale oplaty za wszystko juz sa powstaly w tym roku tylko za co?
Dodano: Autor: ~ Trk
A co sądzicie o Bogdałowie? Chyba zarosła już plaża? A było tak fajnie kilka lat temu....
Dodano: Autor: ~ turekboy
jak mozna do jeziora nad którym sie mieszka wylewac nieczystosci? takie rzeczy to tylko w Polsce
Dodano: Autor: ~ marcin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole