Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzampon na łuszczycę - jaki wybrać?

Szampon na łuszczycę - jaki wybrać?

Materiał Partnera

Dodano:
Szampon na łuszczycę - jaki wybrać?

Szampon na łuszczycę – jak wybrać taki, aby przynosił ulgę zmienionej chorobowo skórze głowy? Z pewnością zakup tego produktu nie może być przypadkowy. Wskazane jest unikanie pewnych składników, które nie działają korzystnie na skórę głowy i mogą ją podrażnić. Oprócz tego warto wrócić uwagę na obecność komponentów aktywnych w preparacie. Dobry szampon na łuszczycę musi zawierać jak najwięcej składników poprawiających stan skóry głowy. 

Szkodliwe substancje w szamponach, których lepiej unikać:

PEG-i Mogą być zanieczyszczone rakotwórczym tlenkiem etylenu, związkiem wykorzystywanym do ich syntezy. Osłabiają barierę ochronną skóry, zwiększając jej podatność na szkodliwe czynniki.
Silikony Nadbudowują się na skórze, blokując wchłanianie innych składników aktywnych. Skóra pod ich wpływem z czasem traci nawilżenie i zaczyna szybciej się starzeć.
parabeny Alergizują i podrażniają skórę. Poza tym mogą wnikać do organizmu i zaburzać jego gospodarkę hormonalną.
SLS i SLES Mocne detergenty. Mają działanie drażniące skórę i naruszają jej ochronną barierę.


Szampon na łuszczycę – co warto wiedzieć o składzie?

Szampon na łuszczycę musi być dobrze tolerowany przez skórę głowy. Nie powinien zawierać sztucznych dodatków, które mogłyby nasilać problemy. Najlepszym rozwiązaniem będzie naturalny szampon, ze składnikami delikatnie oczyszczającymi i normalizującymi łuszczeniemówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Zdecydowanie warto zadbać o to, by szampon na łuszczycę opierał się na naturalnych składnikach aktywnych. Taki produkt będzie bezpieczny dla wrażliwej, naruszonej skóry i zadziała kojąco. Do popularnych składników, wykorzystywanych do walki z łuszczycą, należą:

  • ekstrakt z wierzby białej - likwiduje stany zapalne oraz chroni przed infekcjami bakteryjnymi. Wspiera procesy gojenia. Działa lekko keratolitycznie, ułatwiając usuwanie warstwy rogowej naskórka,
  • niacynamid - to inaczej witamina B3, która jest potrzebna do prawidłowego regeneracji naskórka. Poprawia też jego nawilżenie. Wygładza skórę, przywraca jej zdrowy koloryt, niweluje przebarwienia,
  • dziegieć brzozowy – normalizuje różne procesy zachodzące w skórze, ograniczając jej nadmierne łuszczenie i wzmacniając barierę naskórka. Poza tym działa silnie przeciwzapalnie i odkażająco,
  • ekstrakt z wierzbówki kiprzycy - hamuje nadmierne łuszczenie naskórka. Łagodzi podrażnienia, uczucie swędzenia,
  • pantenol - zwiększa zdolność komórek skóry do magazynowania wody, dzięki czemu ogranicza rogowacenie naskórka. Likwiduje stany zapalne oraz wspomaga procesy odnowy skóry,
  • betaina - to naturalny aminokwas, o dużych możliwościach wiązania wody. Zwiększa nawilżenie skóry głowy, zmiękcza ją i ujędrnia. Przyśpiesza gojenie zmian łuszczycowych oraz łagodzi świąd,
  • glinka biała - przyspiesza usuwanie martwego naskórka. Dobrze oczyszcza skórę. Jest źródłem cennych dla skóry minerałów.
     

Najlepszy szampon na łuszczycę – ranking

Jeśli chcesz znaleźć skuteczny szampon na łuszczycę, poniższy ranking może Ci to ułatwić. Zamieściliśmy w nim szampony popularne wśród osób zmagających się z łuszczycą.

1. Zestaw Psorisel

Zestaw zawiera trzy synergistycznie działające kosmetyki do skóry głowy, w tym szampon na łuszczycę z dziegciem brzozowym. Szampon skutecznie oczyszcza skórę głowy, nie powodując jej przesuszenia ani podrażnienia. Pomaga ograniczyć nadmierne łuszczenie skóry głowy, a dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym łagodzi jej świąd i zaczerwienienie. Rekomenduje się stosowanie szamponu w połączeniu z płynem i emulsją dostępnym w zestawie, aby w pełni skorzystać z ich kompleksowego działania. Płyn i emulsja regenerują skórę głowy i odżywiają cebulki włosowe, co przekłada się także na lepszą kondycję włosów. Wszystkie preparaty z zestawu Psorisel bazują na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego, znajdujących się w dużej koncentracji.

Więcej na temat Zestawu Psorisel: https://psorisel.pl/

Opinie o Psoriselu:

Dermokosmetyki Psorisel dla mojej skóry głowy to po prostu wybawienie. Już po pierwszym użyciu ustąpił świąd. Po kilku tygodniach stosowania moja skóra głowy zaczęła w końcu wyglądać normalnie. Nie muszę już chodzić w chuście – pisze pani Ewelina z Sopotu  

Używam szamponu Psorisel wraz z emulsją i płynem. Łusek jest mniej, prawie pozbyłem się wszystkich ognisk. Czuję, że jestem blisko remisji - pisze pan Jacek z Wołomina

2. Healpsorin

Ten szampon do włosów na łuszczycę również zawiera naturalne składniki aktywne, jednak znajdują się one tylko w niewielkim stężeniu. Nie brakuje w nim jednak komponentów przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Z pewnością jest też bardzo wydajny – jedno opakowanie starcza na długo.

3. Selsun

Uniwersalny szampon do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry, egzemą, a także łuszczycą. Zawiera siarczek selenu, składnik działający cytostatycznie na komórki naskórka i mieszki włosowe, co pomaga w ograniczeniu nadmiernego łuszczenia. Wadą tego szamponu jest to, że może powodować przesuszenie skóry głowy.
 

Jak pokonać łuszczycę? Kilka wskazówek

Oprócz specjalistycznego leczenia, w łuszczycy warto również sięgać po domowe sposoby, które mogą zmniejszyć objawy tego schorzenia oraz wydłużą okresy pomiędzy nawrotami choroby.

  • Szampon na łuszczycę głowy. Może wspomagać leczenie, pod warunkiem, że będzie stosowany regularnie. Jednak pamiętajmy, że głównym zadaniem szamponu jest oczyszczanie skóry głowy. Dlatego warto jest wyposażyć się również w inne kosmetyki, które odżywią i wzmocnią naruszoną skórę, np. płyny, emulsje.
  • Unikanie rozdrapywania zmian łuszczycowych. Pomogą w tym dobre preparaty ograniczające świąd skóry.
  • Właściwa pielęgnacja. Trzeba wystrzegać się nadmiernego czesania i używać szczotki z naturalnego włosia. Nie wolno też suszyć głowy intensywnym strumieniem powietrza, aby dodatkowo nie uszkadzać naskórka.
  • Odpowiednia dieta. Należy unikać ostrych przypraw, czerwonego mięsa, potraw nasilających uwalnianie histaminy, rafinowanego cukru. 
  • Suplementacja. Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy D, która odgrywa dużą rolę w zwalczaniu schorzeń autoimmunologicznych.
  • Dbanie o prawidłową wagę. Otyłość jest czynnikiem zwiększającym ryzyko łuszczycy, dlatego koniecznie trzeba kontrolować swoją masę ciała.
  • Unikanie używek. Alkohol i papierosy powodują spadek odporności.
     

Podsumowanie

Stosowanie dobrze dobranej pielęgnacji jest ważnym elementem walki z łuszczycą i jednym z warunków utrzymania remisji. Chemiczne składniki szamponów mogą nasilać objawy łuszczycy i utrudniać leczenie. Dlatego warto wybierać szampony bazujące na naturalnych składnikach, z szeregiem pomocnych substancji.

Sprawdź również: Verdelab.pl – sklep z naturalnymi kosmetykami i dermokosmetykami.

FAQ – szampon na łuszczycę

1. Jakich składników nie powinien zawierać szampon na łuszczycę?

Szampon na łuszczycę nie powinien zawierać PEG-ów, silikonów, SLS-ów oraz parabenów. Żadnego z tych składników nie znajdziesz w dermokosmetykach Psorisel.

2. Czy szampon na łuszczycę z dziegciem brzozowym to dobry wybór?

Dziegieć brzozowy od wieków stosowany jest do zwalczania różnych problemów skórnych. Składnik ten działa przeciwzapalnie i hamuje nadmierne podziały komórkowe, więc skutecznie zmniejsza łuszczenie skóry i redukuje uporczywy świąd. Szampon z dziegciem brzozowym z pewnością będzie sprzymierzeńcem w zwalczaniu łuszczycy.

3. Jak często stosować naturalny szampon na łuszczycę?

W miarę potrzeb. W zaawansowanym stadium choroby można stosować go nawet codziennie, aby regularnie oczyszczać skórę ze zrogowaciałego naskórka i wspomagać regenerację skóry. Trzeba pamiętać, że skuteczny szampon na łuszczycę nie wystarczy, dobrze jest go więc stosować w połączeniu z płynami i emulsjami nawilżającymi.

Bibliografia

  1. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018
  2. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
  3. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
  4. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
  5. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, włosy, głowa, dermatologia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole