To będzie największa farma fotowoltaiczna w mieście. 6615 paneli

Już w listopadzie przyszłego roku rozpocząć pracę ma największa farma fotowoltaiczna w Koninie. Inwestycję właśnie rozpoczęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.
W poniedziałek na terenie lewobrzeżnej części oczyszczalni ścieków nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę farmy fotowoltaicznej. Akt erekcyjny podpisali, a następnie wmurowali parlamentarzyści, prezydent Konina, przewodniczący Rady Miejskiej w Koninie, prezes PWiK oraz przedstawiciele realizatora inwestycji.
Nowa farma fotowoltaiczna ma być największą w Koninie. 6615 paneli ma mieć moc 2,18 MW i produkować rocznie 1862 MWh energii. 550 MWh używanych będzie do zapewnienia pracy oczyszczalni ścieków, a resztę PWiK chce sprzedawać do sieci elektroenergetycznej. Ma to z jednej strony zapewnić oszczędności, a nawet dodatkowy przychód spółce, a z drugiej - zmniejszyć redukcję dwutlenku węgla o 1523 Mg na rok.
- To są tendencje europejskie. Nie możemy mówić, że jako Polska cały czas będziemy żyć tylko z węgla. Musimy iść w kierunku takim, jakim podąża świat. Konin to właśnie realizuje. To nasze zobowiązanie wobec mieszkańców miasta i subregionu - mówił podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Piotr Korytkowski.
- Zaczynamy projektem, który zmieni oblicze naszej spółki. Po czterech latach intensywnych przygotowań, analiz, ekspertyz, zaczynamy budowę farmy fotowoltaicznej. To historyczne wydarzenie dla spółki wodociągowej - podkreślał natomiast Zbigniew Szymczak.
Koszt inwestycji wyniesie 9,8 mln zł. PWiK pozyskało 8,3 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za realizację inwestycji odpowiada firma Erbud, która kilka lat temu była jednym z wykonawców spalarni śmieci w Koninie. Do maja przyszłego roku budowa farmy ma zostać zakończona, na listopad planowane jest jej uruchomienie.
Będzie to kolejna ekologiczna inwestycja realizowana przez PWiK. Już teraz w prawobrzeżnej części oczyszczalni ścieków działają panele fotowoltaiczne o mocy 100 kW. W przyszłości spółka chce również wybudować biogazownię, która produkowałaby energię elektryczną z gazów powstających w procesie oczyszczania ścieków.
Więcej o inwestycjach ekolgicznych w mieście w czwartkowym odcinku Zielonym Do Góry
Komentarze nie na temat są usuwane.