UFG - Co to jest? Jak działa?
Materiał promocyjny

Będąc kierowcą i/lub właścicielem pojazdu, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu ubezpieczeń i odszkodowań. Dzięki temu, w razie wypadku, nie wpadniesz w panikę, tylko będziesz wiedzieć, co robić. Poza tym, jak to mówią, "niewiedza szkodzi", a skoro coś Ci się prawnie należy, warto mieć tego świadomość. Oczywiście zawsze można zgłosić szkodę do profesjonalnej firmy odszkodowawczej i zdać się na doświadczenie fachowca, jednak nie zaszkodzi mieć jako takie pojęcie o tym, co Cię bezpośrednio dotyczy. Z tego powodu zachęcamy do lektury artykuły na temat UFG – instytucji, którą warto znać, ponieważ może się okazać, że będziesz mieć z nią w życiu do czynienia.
Czym zajmuje się UFG?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest instytucją, która zajmuje się wypłacaniem odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych w sytuacji, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy OC lub gdy nie został zidentyfikowany. Dotyczy to również rolników. W praktyce wygląda to tak, że nawet jeśli jesteś osobą poszkodowaną, a na przykład sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nadal przysługuje Ci prawo do odszkodowania. Co ważne – UFG wypłaca 100% należnych świadczeń wyłącznie za szkody osobowe. W przypadku szkód majątkowych, UFG pokrywa koszty typu utracone zniżki AC lub koszty doubezpieczenia auta do wartości sprzed wypadku. Oznacza to, że chcąc naprawić samochód, musisz skorzystać z polisy AC, a w przypadku jej braku zapłacić z własnej kieszeni.
Fundusz Gwarancyjny zajmuje się również weryfikacją, czy właściciele pojazdów mają wykupione i ważne ubezpieczenie OC i to właśnie funkcja sprawdzenie OC w ufg jest najczęściej używaną przez kierowców. Baza UFG zawiera bowiem wszystkie sprzedane polisy OC. Sprawdzenie OC może się odbyć nawet za pośrednictwem strony internetowej funduszu. Wystarczy wypełnić formularz, podając numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny nadwozia (VIN) pojazdu oraz datę zdarzenia.
Misja UFG
Misją Funduszu Gwarancyjnego jest zapewnienie jak najlepszej ochrony osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych posiadaczy pojazdów oraz rolników. Celem UFG jest zapewnienie szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz ograniczenie liczby nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów, poruszających się po polskich drogach. To bardzo ważne, ponieważ wypadki i kolizje spowodowane przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców, kosztują poszkodowanych rocznie prawie 75 tys. zł. Instytucja chce, aby Polacy wiedzieli, że każdy kierowca oraz każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Jeśli brak OC wyjdzie na jaw, UFG kary może na taką osobę nałożyć.
Struktura UFG
Na ten ten moment w skład zarządu UFG wchodzą:
- Prezes: Małgorzata Ślepowrońska;
- Wiceprezesowie: Zdzisława Cwalińska-Weychert i Hubert Stoklas;
- Członkowie Zarządu: Radosław Bedyński i Marek Niechciał;
- Przewodniczący Rady UFG: Jarosław Matusiewicz;
- Wiceprzewodniczący Rady UFG: Grzegorz Kulik;
- Członkowie Rady UFG: Paweł Bisek, Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Michał Litwiniuk, Rafał Stankiewicz, Paweł Surówka, Arkadiusz Wiśniewski oraz Agnieszka Wrońska.
Likwidacja szkód a UFG
Likwidację szkody można przeprowadzić za pośrednictwem ubezpieczyciela zrzeszonego w UFG. Równie dobrze może to być Twój zakład ubezpieczeń, w którym masz wykupione OC. Możesz też zgłosić szkodę firmie odszkodowawczej BEKER POLSKA, aby uzyskać bezpłatną pomoc w procesie jej likwidacji. W każdym razie, kiedy zgłosisz się do ubezpieczyciela, to na nim będzie spoczywał obowiązek przeprowadzenia pełnego postępowania likwidacyjnego. Od niego także dowiesz się, jakie dokumenty będą potrzebne do ustalenia wysokości odszkodowania, jednak to zakład ubezpieczeń prześle je do UFG. Od dnia otrzymania dokumentów, Fundusz Gwarancyjny ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie wypłaty odszkodowania.
Warto wiedzieć, że w przypadku niezidentyfikowanego lub nieubezpieczonego sprawcy wypadku osoba poszkodowana ma się do kogo zwrócić. Kiedy okazuje się, że kierowca zbiegł albo nie ma ważnego OC, ludzie najczęściej wpadają w panikę. Na szczęście istnienie instytucji takiej jak UFG ma na celu pomoc poszkodowanym w takiej sytuacji.
Komentarze nie na temat są usuwane.