Kratka czy odpływ liniowy? Postaw na lepsze rozwiązanie w swoim domu
Materiał promocyjny

Prawidłowe a przede wszystkim skuteczne odprowadzenie wody to jedno z podstawowych zadań odwodnienia. To wykorzystywane jest zarówno w budynkach, jak i poza nimi - na podjazdach, czy w ogrodach. Istnieją dwie możliwości w zakresie stworzenie rozwiązania, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się wody z powierzchni - jest to odwodnienie punktowe, czyli kratki ściekowe nazywane także kanalizacyjnymi oraz odwodnienie liniowe. Czym różnią się między sobą i od czego tak naprawdę zależy ich wybór?
Gdzie wykorzystywane jest odwodnienie?
Odwodnienie jest bardzo częstym zjawiskiem wykorzystywanym w budownictwie. Może odnosić się ono do różnych obszarów i w zależności od tego - będzie miało różny charakter. Nie mniej jednak w każdym przypadku termin ten odnosi się do tego samego - czyli odprowadzania wody z konkretnej powierzchni.
Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Najczęściej z odwodnieniem można spotkać się w budynkach - w łazienkach oraz pomieszczeniach takich jak pralnie, czy suszarnie. W tym przypadku, w większości można mówić o odwodnieniu punktowym. Oznacza to odprowadzanie wody z wykorzystaniem kratek kanalizacyjnych. Nie można jednak sugerować się wyłącznie ogólnymi założeniami, ponieważ coraz częściej odwodnienia liniowe można spotkać także w łazienkach, gdzie montowane są prysznice bez brodzika. Oczywiście wyglądają one zupełnie, niż modele montowane poza budynkami - dodaje.
Z typowymi odwodnieniami liniowymi można spotkać się w kilku obszarach. Są to między innymi garaże, podjazdy, a przede wszystkim ogrody. Wykonanie odpływów tego typu w niektórych przypadkach jest wręcz konieczne. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na terenach nieprzepuszczalnych oraz utwardzonych. W momencie bardzo dużych opadów lub roztopów w okresie wiosennym należałoby wówczas czekać, aż woda odparuje. Mogłoby to wpływać na wytrzymałość powierzchni, czy nawet jej uszkodzenia. Ponadto decydując się na wykonanie odwodnienia liniowego w garażu, czy na podjeździe, można pozwolić sobie również na wygodne umycie samochodu. W takim przypadku woda niemal natychmiast zostaje usunięta.
Czym charakteryzują się kratki kanalizacyjne?
Standardowe kratki kanalizacyjne dostępne na rynku, są produkowane z tworzywa sztucznego lub jego połączenia ze stalą nierdzewną. Zazwyczaj różnica polega na tym, z jakiego materiału został wykonany ruszt kratki ściekowej. Zarówno jedne, jak i drugie są odporne na uszkodzenia, nie ulegają także odkształceniom. Użytkownicy bardzo często zauważają jednak, że zdecydowanie bardziej estetyczne są te modele, w których do produkcji rusztu użyto stali nierdzewnej.
Klasyfikacja tego typu produktów odbywa się z uwzględnieniem klasy obciążeń. Inne kratki kanalizacyjne wykorzystywane będą na powierzchniach przeznaczonych dla ruchu pieszego, inne tam, gdzie istnieje możliwość najazdu na nie samochodem - na przykład w garażu. Co więcej, odwodnienia punktowe charakteryzują się także różnymi:
- kształtami - okrągłe lub kwadratowe,
- rozmiarami,
- podłączeniem - boczne lub dolne.
Odpływy liniowe - co je wyróżnia?
Odpływy liniowe klasyfikowane są według swojego przeznaczenia. Mogą to być odwodnienia wewnętrzne lub zewnętrzne. To, gdzie są wykorzystywane, w dużej mierze determinuje materiał, z jakiego zostały wykonane, a także ich budowa.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.