Jakie utwory komponował Fryderyk Chopin?
Materiał promocyjny

Fryderyk Chopin bardzo szybko został okrzyknięty muzycznym geniuszem. Swoją pierwszą kompozycję napisał w wieku 7 lat. Koncerty z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej jego autorstwa, z którymi występował, cieszyły się ogromną popularnością i szybko przyniosły artyście europejski rozgłos.
Muzyka Chopina – cechy charakterystyczne i inspiracje
Twórczość Chopina przypadła na okres Romantyzmu. Epoki, w której silnie zaznaczyły swój wpływ dążenia niepodległościowe, zapożyczenia z folkloru, nawiązania do natury i tradycji. Chopin fascynował się muzyką ludową, którą poznawał w czasie wakacji spędzanych na wsi. Wątki folklorystyczne są szczególnie widoczne w jego mazurkach. Z kolei inspiracje patriotyczne odnajdujemy w “Etiudzie Rewolucyjnej” (op. 10 nr 12), która została napisana wkrótce po upadku powstania listopadowego. Od innych etiud odróżnia ją wyjątkowa głośność molowych pasaży i ich powtarzalność, której nie spotyka się w innych etiudach artysty. W czasach młodości, jeszcze będąc w Warszawie i studiując pod okiem Józefa Elsnera, Chopin komponował koncerty na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Wtedy powstały najsłynniejsze z tego gatunku dzieła artysty, czyli dwa koncerty fortepianowe: “Koncert f-moll” i “Koncert e-moll”. Wyjątkiem jest tutaj “Polonez op. 22”, który powstał już po wyjeździe Chopina za granicę.
Chopin tworzył w stylu brillant, modnym w epoce Romantyzmu nurcie charakteryzującym się wirtuozerskimi fortepianowymi pasażami i małym udziale orkiestry. Jego kompozycje (szczególnie krakowiaki, polonezy i mazurki) cechowała niezwykła poetyka, świeżość i delikatność z mocnymi narodowymi akcentami.
Najsłynniejsze dzieła Chopina
Do najbardziej znanych utworów Fryderyka Chopina należy przede wszystkim “Etiuda Rewolucyjna”, utwór ten został zagrany w czasie pogrzebu artysty. “Polonez A-dur” to kompozycja, która rozpoczyna każdy bal maturalny. Z kolei “Sonata b-moll”, która składa się z powszechnie znanego “Marszu żałobnego” to dzieło szczególne i już po pierwszych dźwiękach kojarzone z Chopinem. “Marsz żałobny” został zagrany na pogrzebie Chopina w Paryżu wraz z “Requiem” Mozarta. “Preludium deszczowe des-dur” to kolejna kompozycja Chopina, która należy do bardziej znanych. To spokojna kompozycja z elementami dźwiękonaśladowczymi.
Fryderyk Chopin szczególnie chętnie pisał mazurki (jest ich niemal 60), sonaty, polonezy, walce, ballady i nokturny. Legenda głosi, że wszystkie dzieła stworzył w Polsce, jeżeli nie w całości, to przynajmniej szkice, które dopracowywał na emigracji.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.