Wielkanocne porządki na grobie - o czym należy pamiętać?
Materiał promocyjny

Wielkanoc to ważne święto w religii chrześcijańskiej, dlatego poza zwykłymi przygotowaniami do tego wydarzenia, nie można zapominać o bliskich, którzy już odeszli. Sprzątanie grobów najczęściej zostawia się na ostatnią chwilę, co zazwyczaj wiąże się z brakiem czasu. Należy jednak pamiętać, że obok czyszczenia nagrobków na Wszystkich Świętych, sprzątanie ich na święta Wielkiej Nocy jest wyjątkowo istotne.
Samemu czy z ekipą?
Zadbany nagrobek to taki, który sprząta się regularnie, a nie wyłącznie dwa razy do roku. Nawet nowy kamień może ulec uszkodzeniom, jeżeli nie będzie czyszczony z odpowiednią częstotliwością. Stąd o groby należy dbać przez cały rok, a nie tylko od święta. Oczywiście nie każdy ma tyle czasu, aby regularnie sprzątać np. kilka pomników, dlatego coraz popularniejsze stają się ekipy sprzątające, które dbają o czystość nagrobków. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Z pewnością jest to atrakcyjna oferta dla wszystkich osób, które nie mają czasu na samodzielne posprzątanie na cmentarzu, jednak trzeba liczyć się z tym, że koszt takiej usługi może być wysoki.
Sprzątanie grobu krok po kroku
Przygotowywanie grobów powinno rozpocząć się od kilku czynności:
- Pozbycia się wszelkich niepotrzebnych przedmiotów z grobu i miejsca wokół niego (starych zniczy, kwiatów, doniczek, pozostałości po wiązankach, gałęzi, liści itp.).
- Umycia nagrobka z użyciem odpowiednich środków czystości, aby nie uszkodzić jego powierzchni.
- Zapoznania się z jego stanem i ewentualne naprawienie ubytków czy pomalowanie wyblakłych elementów.
- Zadbania o ziemię wokół grobu i ewentualne jej uzupełnienie oraz użyźnienie.
- Przygotowania nowych wiązanek, kwiatów i innych dodatków.
Należy pamiętać o tym, że najważniejszą czynnością jest odpowiednie umycie płyty, a następnie jej konserwacja. Najlepiej wybierać do czyszczenia delikatne szczotki lub gąbki, bez ostrych części, które mogą uszkodzić i porysować powierzchnię. Jeżeli grób jest w bardzo dobrym stanie, to wystarczy woda, jednak na większe zabrudzenia przyda się dodatkowy środek. Najlepszym rozwiązaniem będzie płyn do naczyń z odrobiną wody – z jego pomocą szybko można pozbyć się zabrudzeń z płyt granitowych (dostępnych m.in. w zakładzie kamieniarskim http://nagrobki-granitex.pl/nasza-oferta/nagrobki-pojedyncze). W sklepach można znaleźć też specjalne preparaty do czyszczenia kamienia, ale trzeba uważać i dokładnie sprawdzić, czy wybrany środek nie uszkodzi delikatnej powierzchni.
Dodatki na grób
Wysprzątanie nagrobków na cmentarzu to nie koniec świątecznych przygotowań. Płyta będzie prezentować się o wiele lepiej, jeżeli zadba się także o wielkanocne dodatki. Jednym z popularniejszych jest wiązanka lub stroik dopasowany do tego święta. Zazwyczaj składa się on z sezonowej kompozycji kwiatowej lub sztucznych roślin (dzięki czemu można używać go wielokrotnie), a dominująca kolorystyka to biały, zielony i żółty.
Komentarze nie na temat są usuwane.