Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

Dodano:
Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

- Trzeba wprowadzić jakiś pierwiastek, by coś się ruszyło - przekonuje do nowoczesnej architektury na konińskiej starówce Andrzej Bielewski z AiG ARCHITEKCI. To autorzy planu zabudowy terenu po wyburzonej szkole talmudycznej.

- Pojawił się pomysł, aby bożnicę zabudować, jak brylant w pierścieniu  – mówi architekt w imieniu zespołu, który opracował projekt zabudowy po wyburzonej szkole talmudycznej. Projekt pracowni architektonicznej wzbudził kontrowersje przede wszystkim sąsiadujących z tą działką mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy przy okazji konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenu, sprzeciwili się zbyt wysokiej, ich zdaniem, zabudowie. Projekt przewiduje bowiem około 12-metrowy budynek od frontu, z 9-metrową ofircyną i  cofniętą ostatnią kondygnacją.

Pojawiające się w przestrzeni miejskiej opinie o wyburzeniu, a teraz o planach nowoczesnej zabudowy w miejscu szkoły talmudycznej, zrodziły w środowisku konińskim wiele niedomówień, przypuszczeń, pogłosek, wątpliwości, co do planów właściciela działki z synagogą. - Jeżeli chcemy, żeby to miejsce żyło, musimy wpuścić inwestora. Jeśli nie wpuścimy inwestora, to miejsce będzie umierać – przekonywał Andrzej Bielewski, który zaprosił do swojej pracowni w celu wyjaśnienia wątpliwości. -Trzeba tam nowego pierwiastka – przekonywał architekt. - Jeśli chcemy zachować synagogę, a najlepiej, żeby przywrócić ja społeczeństwu. Jaka jest na to szansa? Trzeba w nią najpierw zainwestować, zrobić remont, a potem utrzymywać. Tu musi być biznes, który wciągnie synagogę w życie gospodarcze i spowoduje, że ten biznes wokół ją utrzyma. Pomysł jest taki, że może powstanie hotel z restauracją, a bożnica, stanie się czymś w rodzaju miejsca konferencyjnego, miejsca spotkań, do wynajęcia na różnego rodzaju imprezy, koncerty, spotkania autorskie. To jest kapitalna świetlica, żeby integrować ludzi. Żeby jednak aktywować to miejsce, musi być jakiś biznes, który to utrzyma. Miasto tego nie chciało. Gmina żydowska sprzedała, więc jedyną szansą jest stworzenie takich warunków biznesowych, aby można tę bożnicę utrzymać. Wtedy wróci do społeczeństwa. Dzisiaj jest zamknięta, a jeśli nie będzie ogrzewana, nie wprowadzimy tam życia, to za 20 trzeba ją będzie wyburzyć.

- Jako mieszkańcy, uważamy, że powinniśmy mieć prawo do dyskusji – mówił jeden z mieszkańców ul. Obrońców Westerplatte, z bezpośredniego sąsiedztwa wyburzonej szkoły taludycznej. - Brakuje bowiem głosu inwestora w tej dyskusji i przedstawienia planów. Nic nie wiemy. 

Tę rolę przejęła więc pracownia architektoniczna. Autorzy projektu poczuli się w obowiązku, aby włączyć się do dyskusji i obrony projektu, który uzyskał poparcie komisji konserwatorskiej. - To nowoczesny szklany budynek, przesłonięty zewnętrzna żaluzją pionową, w nocy podświetloną. Na parterze restauracja z widokiem na plac. U góry pokoje hotelowe (ok 50 pokoi). Górna kondygnacja wciśnięta, tak żeby z perspektywy człowieka ją obniżyć. Nie wyskakujemy ponad inne budynki przy placu Zamkowym. Utrzymujemy wysokość. Robimy ukłon cofając elewację, po to, żeby nie epatować wysokością. Chociaż formą będziemy epatować. Taki jest zamysł, żeby zaatakować przestrzeń publiczną i stworzyć taki punkt charakterystyczny, który będzie przyczynkiem do tego, żeby wszystko wkoło zaczęło się zmieniać. Plac Zamkowy jest fajną przestrzenią, ale otoczony smutną architekturą, która nie ma żadnej wartości. Nasze działanie ma spowodować, żeby w społeczeństwie, sferach biznesowych coś się ruszyło.

Na dowód, że można to połączyć, architekci pokazali slajdy nowoczesnych obiektów umieszczonych w starych częściach miast w Polsce i na świecie. Poza tym marzy im się, aby architekt stał się zawodem zaufania publicznego. A przede wszystkim są gotowi do rozmowy i chcą zacząć dyskusję o architekturze w Koninie, której do tej pory brakowało. 

Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Wygląda całkiem ok
Dodano: Autor: ~ Mieszkaniec
hahahah ale shit.... a początkowo miał wygladać podobnie jak stary budunek
Dodano: Autor: ~ oj oj
No własnie o co wam chodzi możne w końcu by był jakiś nowoczesny porządny hotel w Koninie
Dodano: Autor: ~ Koninianin
C o to ma być? Dzieciak z I klasy by lepszy rysunek zrobił!
Dodano: Autor: ~ lol
Super wreszcie cos nowego,ozywczego.Teraz tylko realizowac.
Dodano: Autor: ~ dlugoletni mieszkaniec
To miejsce to mydło i powidło. Budynki dookoła tej zabudowy to jeden wielki syf, a ten dodatkowo nic nie zmieni. Za kilka lat będzie wyglądał na taki sam syf jak kościół Kolbego czyli nowoczesna zabudowa na chwilę projektu, a po latach straszydło.
Dodano: Autor: ~ Jak
Rozsądny głos z pracowni architektonicznej. Niestety prawda jest taka, że głos sprzeciwu społeczeństwa to sentymentalny wydźwięk tego, że coś mija bezpowrotnie, a nam jest żal i nic poza tym. Wyraźnie jest powiedziane, że miasto olewa zabytki, gmina żydowska sprzedała synagogę, a teraz społeczeństwo oczekuje, że inwestor za darmo miałby ją wrócić dla mieszkańców. Pretensje można mieć jedynie do miasta, że podobnie jak z Pałacem Reymonda olewa się zabytki. Inwestor myśli kategoriami ekonomicznymi i tylko jego dobra wola, że myśli pozytywnie o tym miejscu.
Dodano: Autor: ~ normalny
Przecież to fajnie wygląda. Olejnik kim ty jesteś, że bez materiałów ludzi straszyłeś ? Powinni do sądu ciebie pozwać nauczyłbyś się szacunku i wiarygodne info przekazywać. Jestem na TAK fajny projekt.
Dodano: Autor: ~ Zadowolony
Kombinują jak mogą. Nielegalnie wyburzyli, i teraz kroczek po kroczku aby zalegalizować jak największy obiekt !!!A potem drobne poprawki, etc, i... i tak wyjdzie jak miało być pierwotnie zakładane. By żyło sie lepiej..Co to ma być?Wyburzył nielegalnie !O ewentulnym... POWTARZAM "ewentualnym" projekcie i zgodzie "na cokolwiek" powinni decydować większością "zainteresowani". Czyli: sąsiedztwo, rada miasta, biegli architekci i rzeczoznawcy z poza Konina, i winna być przeprowadzona szeroka konsultacja.Nie ma tak łatwo DLA MACHLOJEK
Dodano: Autor: ~ machloka machlojkę .....
Uważaj co piszesz, bo rzucanie na ludzi pomówień- to się zdziwisz.
Dodano: Autor: ~ Obserwuję
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole