Czym jest system six-sigma i jakie jest jego znaczenie?
Materiał Partnera

Cenę można ciąć na dwa sposoby: obniżając jakość (i tracąc przy okazji dobrą opinię), ale zwiększając efektywność. Six-sigma to klasyczna już koncepcja zarządzania jakością, która pozwala wpływać na wydajność, zwiększając jednocześnie jakość produktu.
Czym jest six-sigma?
Mówiąc najprościej, six-sigma to koncepcja zarządzania jakością, która zakłada, że wszystkie procesy produkcyjne można przeanalizować statystycznie i wyznaczyć pewne granice tolerancji błędów. Kiedy produkt zmieści się wewnątrz zakresu wyznaczonego przez sześć odchyleń standardowych od wartości średniej (stąd nazwa systemu), można go uznać za prawidłowy.
Opracowany w latach 80 ubiegłego wieku system nie jest rewolucyjny – stanowi raczej wyrażenie pewnych intuicyjnie stosowany reguł. Nowością jest przede wszystkim ścisła parametryzacja zarządzania jakością oraz stworzenie modelu, który umożliwia prawidłową analizę postępów.
Gdzie stosuje się system six-sigma?
Zasadniczo ten model zarządzania jakością został wypracowany z myślą o przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednak korzysta z podstawowych reguł statystyki i daje się zastosować praktycznie wszędzie. Poza korporacjami produkcyjnymi six-sigma działa też w firmach usługowych, a nawet w jednostkach administracji. Wszędzie tam, gdzie „produkt” organizacji podlega standaryzacji, można opracować wyniki statystyczne i zastosować six-sigma.
Podstawowym ograniczeniem jest brak wiedzy na temat szczegółów systemu. Samo określenie wielkości błędu jest bowiem dopiero początkiem pracy – clue całego systemu stanowią metody takiego zarządzania jakością, aby cała produkcja mieściła się w zakresie sześciu odchyleń.
Dlaczego właśnie six-sigma?
Na tle wielu innych koncepcji zarządzania jakością, six-sigma nie wygląda imponująco: to prosty system wykorzystujący podstawowe parametry pracy jako wskaźniki. Nie ma tutaj konieczności dostosowania struktury przedsiębiorstwa, nie trzeba tworzyć skomplikowanych modeli komputerowych, nie trzeba też cały czas korzystać z doradców. Pod tym względem six-sigma wydaje się wręcz koncepcją anachroniczną, jednak to jedna z podstawowych zalet: prostota. Właśnie ta cecha pozwala na łatwe stosowanie systemu praktycznie wszędzie. A poza tym six-sigma:
- jest koncepcją elastyczną;
- wymaga tylko jednokrotnego przejścia szkolenia w zakresie zasad i sposobów realizacji;
- jest metodą, której trenerów łatwo znaleźć (choćby na http://www.e-opex.pl/);
- jest metodą o udowodnionej skuteczności;
- bardzo często pozwala niemal bezkosztowo wdrożyć pewne usprawnia procesów w organizacji;
- bazuje na twardych podstawach statystycznych, a nie czczych gdybaniach twórców.
Obecnie uważa się, że six-sigma jest jedną z najdoskonalszych technik zarządzania jakością. Ma oczywiście swoje ograniczenia i też bywa krytykowana, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się tej metody od najlepszych instruktorów. Wtedy ograniczenia udaje się ominąć i nie wpada się w pewne specyficzne pułapki, które mogą utrudnić działanie.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.