Kolejny zabytek zagrożony? Oto projekt przebudowy domu Zemełki
KONIN JEST NASZ
„Miasto od prawie dwóch lat pracuje nad projektem przebudowy domu Zemełki, jednego z najstarszych konińskich zabytków, tymczasem opinia publiczna o niczym nie wie. Nawet radnych nie informowano o sprawie.”
„Miasto od prawie dwóch lat pracuje nad projektem przebudowy domu Zemełki, jednego z najstarszych konińskich zabytków, tymczasem opinia publiczna o niczym nie wie. Nawet radnych nie informowano o sprawie.”
Ponieważ kolejne konińskie zabytki padają niczym muchy, a właśnie minęła pierwsza rocznica wyburzenia domu talmudycznego, teoretycznie pozostającego pod troskliwą opieką konserwatora zabytków, zacytowaną wyżej wiadomość od internauty potraktowałem bardzo poważnie.
Po informację, na czym ma polegać przebudowa najstarszej w Koninie murowanej kamienicy, postawionej przy rynku w drugiej połowie XVI wieku przez doktora Jana Zemełkę, udałem się do źródła, czyli do konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Z projektu budowlanego, sygnowanego przez poznańską firmę Toya Design, która projektowała między innymi tramwaj wodny dla konińskiego PKS, dowiedziałem się, że „przebudowa części istniejącej polega na zaadaptowaniu parteru oraz piętra na biura, sale spotkań oraz stworzenie użytkowego poddasza, które będzie stanowić część hostelu oraz adaptacji poziomu piwnic na cele ekspozycyjno-dydaktyczne. Powierzchnie zostaną uzupełnione o niezbędne węzły sanitarne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.”
Co się kryje za powyższym zapisem? Z dokumentacji wynika, że najpoważniejsza ingerencja w pierwotny kształt kamienicy planowana jest w jej zachodniej ścianie. Na parterze i poddaszu zostaną przebite przejścia do sąsiedniego budynku, gdzie na dole mieszczą się biura Centrum Organizacji Pozarządowych, a u góry Blues Hostel, które mają powiększyć swój stan posiadania o pomieszczenia w domu doktora Zemeliusa.
Na parterze zniknie z tejże ściany jedno z okien, a piętro wyżej jeszcze kolejnych pięć. Poza tym ze wszystkim okien pozdejmowane zostaną kraty. Na trzeciej kondygnacji, która pełniła do tej pory funkcję poddasza, zburzone zostaną wszystkie ściany działowe, a nowy podział pomieszczeń pozwoli wygospodarować tutaj cztery pokoje dla Blues Hostelu. Na pierwszym piętrze będą cztery sale konferencyjne a na parterze pomieszczenia biurowe dla COP i Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej (OWES), wraz z recepcją i salą wykładową.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!