Jak wypełnić PIT-37?
Materiał promocyjny

Do końca kwietnia polski podatnik ma czas na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji poświadczającej uzyskany przez niego przychód w poprzednim roku. Dla wielu osób wypełnianie popularnego PIT-u jest niezwykle trudnym i męczącym obowiązkiem. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak wypełnić najpowszechniejszy typ zeznania podatkowego – PIT-37.
PIT-37 to bez wątpienia najczęściej składany w urzędzie typ deklaracji podatkowej. Wypełnić muszą go wszyscy, którzy uzyskali w zeszłym roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), pochodzące ze źródeł innych niż własna działalność gospodarcza. Dokument ten są więc zobowiązani dostarczyć przede wszystkim podatnicy zatrudnieni na mocy umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Obecnie najłatwiejszym sposobem wypełnienia PIT-37 jest skorzystanie z dostępnych w sieci intuicyjnych programów komputerowych, które automatycznie wypełniają poszczególne pola, po wcześniejszym podaniu wszystkich niezbędnych informacji pochodzących z PIT-11. Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z tego typu aplikacji i woli samodzielnie uzupełnić swoje zeznanie podatkowe, warto by wcześniej zobaczył, jak poprawnie wypełnić PIT-37. Poniżej krótka instrukcja uzupełnienia tej deklaracji (a szczegóły tutaj).
Dane osobowe
Na pierwszej stronie zeznania PIT-37 należy podać wszystkie niezbędne dane osobowe. W prawym górnym rogu dokumentu wpisujemy swój (opcjonalnie także współmałżonka, jeśli PIT składany jest wspólnie) numer PESEL lub NIP. Następnie w okienku oznaczonym numerem 5 wpisać należy rok, za który składane jest zeznanie podatkowe (w tym wypadku 2015). W dalszej kolejności zaznaczamy wybór sposobu opodatkowania, wpisujemy nazwę urzędu, do którego kierowane jest zeznanie, cel złożenia, a na końcu wszystkie swoje dane (opcjonalnie współmałżonka).
Dochody i straty podatnika
Po wypełnieniu części A i B przyszedł czas na bardzo istotną część C. To w niej podane zostają dochody i straty uzyskane przez podatnika w ostatnim roku. Wiersz pierwszy przeznaczony jest dla osób, które uzyskały dochody z tytuły pracy, wiersz drugi uzupełniają podatnicy, którzy mają przychód z tytułu posiadania renty lub emerytury, wiersz trzeci przeznaczony jest dla tych, który uzyskali dochód z umowy o dzieło lub umowy zlecenia, wiersz czwarty natomiast przeznaczono dla podatników, którzy uzyskali dochód na mocy praw autorskich. Inne rodzaje dochodu należy wykazać w wierszu piątym. W ostatnim dokonuje się podsumowania wszystkich wpisanych danych. Jak wypełnić poszczególne pola w części C?
- Ø Do pola 37 należy wpisać kwotę z pola 25 PIT-11
- Ø Do pola 38 należy wpisać kwotę z pola 26 PIT-11
- Ø Do pola 39: kwota z pola 37 i 42 minus kwota z pola 38 i 43
- Ø Do pola 40: kwota z pola 38 i 43 minus kwota z pola 37 i 42
- Ø Do pola 41 wpisujemy kwotę z pola 29 PIT-11
- Ø Do pola 44 i 45 należy podać kwotę z komórki 33 PIT-40a/11a
- Ø Do pola 47 podajemy sumę pozycji z pól 45 i 49 PIT-11
- Ø Do pola 48 podajemy sumę z pól 46 i 50 PIT-11
- Ø Pola 49 i 50 wypełniamy według tego samego schematu co pola 39 i 40
- Ø Pozycja 52: wpisujemy kwotę z pola 53 PIT-11
- Ø Pozycja 57: podajemy kwotę z pola 56 PIT-11 oraz pola 47 IFT-1/IFT-1R
- Ø Do pola 53 wpisujemy sumę z pozycji 57 PIT-11
- Ø Pola 54 i 55 analogicznie do schematu wypełnienia pół 39 i 40.
W analogiczny sposób wypełnić należy również część C2 poświęconą zarobkom współmałżonka (jeśli PIT rozliczany jest wspólnie).
Kolejne części zeznania
W części D PIT-37 podatnik podaje następujące dane: do pola z numerem 99 należy wpisać kwotę z pozycji 66 PIT-11, do pozycji 103 natomiast kwotę z pola 67 PIT-u otrzymanego od pracodawcy/płatnika. Do pól 105-110 wpisujemy poszczególne odliczenia od dochodu, a w polu 111 należy podać ich sumę.
W części E PIT-37 podatnik oblicza wysokość swojego podatku W pozycji 112 podajemy podstawę opodatkowania, czyli swój dochód po odliczeniach. Podatek oblicza się następujący sposób: jeśli podstawa jest większa niż kwota 85 528 zł, wówczas podatek wynosi 18% tej kwoty (556,02 zł). W przypadku większej podstawy podatek wynosi 14 839,02 zł + 32 proc. od nadwyżki przekraczającej dolny próg podatkowy.
Część F przeznaczona jest do podania informacji o ulgach, z których mamy zamiar skorzystać. W części G obliczamy zobowiązanie podatkowe zgodnie z podanymi na formularzy instrukcjami. Pola z części H wypełniają natomiast osoby, które skorzystają z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci. Części I przeznaczona jest dla podatników, którzy uzyskali przychody od papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, z których nie da się zweryfikować kto czerpie korzyści z tychże papierów wartościowych.
1 procent i informacje końcowe
W częściach J i K wpisujemy dane o organizacji, której mamy zamiar przekazać 1 procent podatku. Potrzebne będą tu nazwa, numer KRS, wpisanie dokładnej kwoty i ewentualnie wskazanie celu szczegółowego. W polu L wskazujemy załączniki, jakie dołączymy do zeznania. Na końcu wypełnić należy pole M, gdzie umieszczamy swój podpis.
W. Chentkiewicz
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.