Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProwadzisz warsztat albo komis? Wykup specjalne ubezpieczenie dla firm

Prowadzisz warsztat albo komis? Wykup specjalne ubezpieczenie dla firm

Materiał promocyjny

Dodano:
Prowadzisz warsztat albo komis? Wykup specjalne ubezpieczenie dla firm

Właściciel firmy z branży motoryzacyjnej (komis samochodowy, warsztat, wypożyczalnia itp.) zwykle ma wykupione OC własnego samochodu, bo sam jest kierowcą. Ale w pracy często prowadzi inne pojazdy, np. podczas jazdy testowej samochodem klienta. Czyje OC pokrywa ewentualne szkody, powstałe w takich sytuacjach?

Prowadzisz warsztat albo komis? Wykup specjalne ubezpieczenie dla firm

Właściciel firmy z branży motoryzacyjnej (komis samochodowy, warsztat, wypożyczalnia itp.) zwykle ma wykupione OC własnego samochodu, bo sam jest kierowcą. Ale w pracy często prowadzi inne pojazdy, np. podczas jazdy testowej samochodem klienta. Czyje OC pokrywa ewentualne szkody, powstałe w takich sytuacjach?

Ryzyko związane z działalnością w branży motoryzacyjnej

Nietrudno wyobrazić sobie taką sytuację – właściciel warsztatu samochodowego naprawia pojazd, po czym jedzie na krótką przejażdżkę, by upewnić się, że auto jest w pełni sprawne. W trakcie takiej jazdy testowej wymusza pierwszeństwo i powoduje niewielką stłuczkę. Kamera samochodowa (typu GVT) nagrywa zdarzenie. Kto wówczas odpowiada za szkodę i czyje OC pokrywa koszt naprawy samochodów, biorących udział w zdarzeniu? Logiczne byłoby, gdyby wszystkie szkody, jakie spowodował właściciel firmy samochodem klienta pokrywane były z OC klienta – właściciela auta (OC przecież przypisane jest do samochodu). Ale w takim przypadku można od razu założyć, że klient nigdy już do takiego warsztatu nie wróci – przecież każda wypłata z OC i każda szkoda może spowodować utratę zbieranych latami zniżek. Właśnie w takich sytuacjach niezbędne okazuje się posiadanie OC dla właścicieli firm, które nie jest przypisane do samochodu, a do pracownika, który z tego samochodu, w ramach swoich obowiązków, będzie korzystał.

Co obejmuje ubezpieczenie od ryzyka w branży motoryzacyjnej?

Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie między innymi brytyjska firma ubezpieczeniowa Insurance Factory. Przygotowuje ona specjalne polisy dla właścicieli biznesów, w których występuje ryzyko związane z pojazdami (samochody, ciężarówki, motocykle itp.). Kto powinien zainteresować się ubezpieczeniem tego typu? Jest ono skierowane szczególnie do:

  • Właścicieli warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych, stacji obsługi pojazdów, punktów naprawy motocykli czy ciężarówek,
  • Właścicieli komisów samochodowych, handlarzy samochodami, motocyklami (nawet jeśli handel to jedynie zajęcie na niepełny etat), którzy odbierają samochody z jednego miejsca i przejeżdżają nimi w inne,
  • Właścicieli firm, zajmujących się czyszczeniem samochodów, motocykli, ciężarówek,
  • Właścicieli wypożyczalni, w których pojazd dostarcza się w miejsce wskazane przez klienta.

Ubezpieczenie Motor Trade Insurance obejmuje ochroną nie konkretny pojazd, ale kierującego i może objąć tych przedsiębiorców, którzy skończyli 25 lat. Jego zaletą jest to, że może być przystosowane do potrzeb konkretnego klienta, a ochrona w ramach ubezpieczenia może obejmować wszystkie szkody powstałe w czasie jazd próbnych czy testowych (przyda się w warsztacie), jazd demonstracyjnych (w komisie samochodowym), a także podczas odbierania i transportowania samochodów z miejsca na miejsce (to także często dzieje się w komisach). To ważne szczególnie tam, gdzie każdego dnia mamy do czynienia z różnym pojazdami – Motor Trade Insurance obejmuje przejazdy wszystkimi typami pojazdów, bez względu na to, kto jest ich właścicielem.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze OC dla firmy?

Oferta, jaką powinien się zainteresować właściciel warsztatu, komisu czy innego biznesu związanego z pojazdami musi być przede wszystkim dopasowana do jego potrzeb. Każdy biznes jest inny, więc trudno o uniwersalne ubezpieczenie, które będzie pasować zarówno do małego warsztatu, jak i do dużego komisu. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się ubezpieczenia „szyte na miarę”. Nie bez znaczenia jest także cena ubezpieczenia i sposób likwidacji szkody – to kolejne, równie ważne punkty w umowie, które trzeba przedyskutować z ubezpieczycielem.

Czytaj więcej na temat:komis, warsztat, ubezpieczenie, samochody
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole