Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIle kosztuje doradca kredytowy i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Ile kosztuje doradca kredytowy i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ile kosztuje doradca kredytowy i kiedy warto skorzystać z jego usług?
materiał promocyjny

Dla osób, które nie zajmują się zawodowo finansami znalezienie i dopasowanie oferty kredytowej do swoich potrzeb, może nastręczyć nie lada problemów. Szczególnie dotyczy to kredytów hipotecznych, które zawierane są nawet na 35 lat. Dodatkowo kredyty hipoteczne obejmują naprawdę wysokie kwoty. Dlatego to tak istotne, aby kredyt był „uszyty na miarę” kredytobiorcy. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań finansowania zakupu domu, możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Kim jest doradca kredytowy, jakie są jego zadania i ile kosztuje jego wsparcie? Odpowiadamy.

Kim jest doradca kredytowy

Doradca kredytowy jest osobą, która ze względu na swoją fachową wiedzę pomaga zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom w podjęciu niełatwej decyzji o wyborze najlepszej formy finansowania. Dotyczy to przeważnie zobowiązań na większą skalę np. kredytów hipotecznych, kredytów inwestycyjnych, czy kredytów gotówkowych na wysoką sumę. Konsumenci raczej nie zwracają się do doradców w kwestii wyboru pożyczki w weekend, czy chwilówki online, ponieważ te stosunkowo łatwo otrzymać. Natomiast rolą doradcy jest znalezienie najlepszego kredytu, tak by spełniał oczekiwania konsumenta. Ponadto często do doradcy zgłaszają się osoby prywatne i podmioty gospodarcze, które mają trudności w zdobyciu kredytu, którym są zainteresowani. Doradca nie tylko przedstawi oferty różnych banków, ale także pomoże skompletować niezbędne dokumenty i często wynegocjuje korzystniejsze warunki finansowania.

Od 2017 roku doradcy finansowi muszą posiadać zezwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Takie zmiany wprowadzono wraz z ustawą o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Doradca kredytowy musi być także zarejestrowany w rejestrze doradców i opłacać składkę.

Aby doradca mógł się nazywać niezależnym doradcą kredytowym, nie może pobierać opłat od banków za przedstawianie swoim klientom oferty banku, który udzielił mu prowizji od sprzedaży kredytu. Zgodnie z prawem doradca może pobierać opłatę lub prowizje jedynie od klienta, a nie od instytucji finansowej. Dlatego na rynku finansowym jest coraz mniej osób zajmujących się stricte doradztwem. Doradcy często wybierają rolę pośrednika kredytowego, eksperta finansowego, czy nawet przedstawiciela kredytowego, który współpracuje z jednym lub kilkoma bankami.

Jaka jest różnica pomiędzy doradcą kredytowym a pośrednikiem?

Zaciągnięcie kredytu, a w szczególności kredytu hipotecznego na wiele lat, to jedna z poważniejszych decyzji, jaką muszą podejmować konsumenci. Zdobycie kredytu na wysoką kwotę wiąże się z dość żmudnym procesem wnioskowania, składania niezbędnych dokumentów i dopełniania rozmaitych formalności. Trudność dodatkowo potęguje dość szeroka oferta różnych banków. Już na samym etapie poszukiwania odpowiedniego kredytu można się pogubić, szczególnie gdy świat finansów i bankowości jest dla nas obcy.

Z pomocą mogą przyjść doradcy lub pośrednicy. Choć oba zawody przez większość konsumentów uważane są za tożsame, są między nimi bardzo istotne różnice. Jedną z nich jest niemożność pobierania prowizji i innych opłat od kredytodawców przez doradców kredytowych. Inaczej mówiąc, aby doradca mógł nazywać się doradcą, nie może podejmować płatnej współpracy z żadnym bankiem. Ich wysiłki opłaca klient, który zwraca się do doradcy o pomoc w zdobyciu finansowania.

Pośrednik z kolei współpracuje z jednym, bądź kilkoma bankami i za opłatą oferuje konsumentom i podmiotom gospodarczym dostosowany do ich wymagań i sytuacji kredyt. W wielu osobach opłacanie pośrednika przez banki budzi spore wątpliwości. Dlaczego warto korzystać z usług takiego pośrednika, który współpracuje z kilkoma bankami? Tylko wówczas faktycznie możemy liczyć na rzetelne dobranie produktu do naszych potrzeb. Pamiętajmy również o tym, że to zawód, który bazuje na zaufaniu konsumentów. Jeśli klienci nie będą zadowoleni z usług pośrednika, z pewnością jego działalność szybko zostanie zweryfikowana. Pośrednik, który nie wywiązuje się w należyty sposób ze swojego zadania, szybko pozostanie bez pracy.

W czym może pomóc ekspert kredytowy?

Doradca kredytowy, który w świetle przepisów prawa, aby był uznany za niezależnego, nie może być powiązany. Z kolei w rejestrze KNF widnieją jedynie powiązani specjaliści. Stąd często używa się zamiast nazwy doradca kredytowy, nazwy ekspert finansowy bądź kredytowy. W czym może nam pomóc ekspert?

Oferty banków są bardzo różne i jest ich bardzo wiele. Dlatego dobór odpowiedniego kredytu do swoich możliwości finansowych i potrzeb może stanowić duże wyzwanie dla konsumentów. Zanim jednak ekspert przedstawi ofertę różnych podmiotów finansowych, musi sprawdzić zdolność kredytową swoich klientów. Dopiero na podstawie zdobytych informacji będzie mógł przedstawić dogodną dla klientów propozycję. Więcej informacji o zdolności kredytowej można znaleźć na stronie internetowej everlike.pl.

Ponadto ekspert kredytowy zminimalizuje ryzyko wyboru kredytu na niekorzystnych i nie od razu zauważalnych warunkach. Dzięki podjętym przez eksperta krokom klienci są w stanie zaoszczędzić sporo czasu, którego i tak mają niewiele. Doradca wypełni również za swoich klientów wszelkie konieczne dokumenty. Dla wielu osób pertraktacje z bankiem mogą być powodem stresu, szczególnie gdy bardzo zależy im na zakupie konkretnej nieruchomości lub pilnie chcą rozpocząć budowę wymarzonego domu.

Co istotne specjalista przedstawi wszystkie koszty kredytu, które będzie trzeba ponieść. Jeśli jakieś zagadnienia związane z zawarciem umowy z bankiem są dla wnioskodawców niejasne, doradca z pewnością je omówi i wyjaśni.

Ile kosztuje doradca kredytowy?

Wielu konsumentów będąc na etapie poszukiwań odpowiedniego kredytu, uważa, że samodzielnie pozyskany kredyt będzie tańszy. Nie zawsze jednak jest to zgodne z realiami. Banki współpracując z pośrednikami, czy ekspertami udzielają ich klientom kredytów na korzystniejszych warunkach. Przede wszystkim dlatego, że doradcy, czy eksperci sprzedają ich znacznie większą liczbę. Ponadto wniosek przygotowany przez eksperta nie wymaga np. poprawek, czy wielu konsultacji, do których może dojść, gdy do banku zgłosi się indywidualny klient. Dla banków jest to oszczędność czasu. Dlatego bardzo często kredyt uzyskany z pomocą specjalisty może być tańszy.

Jeśli ekspert nie współpracuje z bankiem lub kilkoma bankami prowizja za jego pracę przechodzi na konsumenta. Wysokość prowizji to koszt od 1 do 5 procent wartości zobowiązania. Jeżeli zatem konsument szuka kredytu na 500 000 złotych, a doradca pobiera prowizję w wysokości 3%, konsument będzie musiał zapłacić 15 000 złotych. Nie jest to mała kwota, lecz warto się zastanowić, co dzięki temu zyskamy.

Jeżeli ten koszt jest zbyt wysoki, można poszukać agencji, w której zatrudnieni są pośrednicy współpracujący z bankami, którzy prowizję pobierają od podmiotów finansowych. Wówczas wszelkie koszty przechodzą na bank, a konsument wsparcie otrzymuje bezpłatnie.

Czy warto korzystać z usług doradców i pośredników? To z pewnością dobry wybór, jeśli nie jesteśmy biegli w kwestiach finansowych, nie mamy zbyt dużo wolnego czasu i obawiamy się, że bank odmówi nam finansowania.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole