Hamowanie sprzęgłem czy hamulcem? Którą technikę kiedy wykorzystywać?
Materiał promocyjny

Znajomość poprawnych technik hamowania to jedna z najważniejszych umiejętności, które powinien posiadać każdy kierowca. Kwestia tego, czy zdecydujemy się na hamowanie hamulcami, czy też z pomocą sprzęgła, jest związana z rodzajem sytuacji, jaki napotkaliśmy na drodze. Odpowiednia reakcja kierowcy przekłada się natomiast na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśnimy, jak powinno się postępować, a także podpowiemy, jak dbać o układ hamulcowy, aby hamowanie przynosiło pożądany skutek.
Hamowanie hamulcami czy sprzęgłem? Co powinno być pierwsze?
Pytanie dotyczące tego, czy w pierwszej kolejności należy zastosować hamowanie sprzęgłem, czy też hamulcem, nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli znajdujemy się w codziennej sytuacji na drodze i chcemy wyhamować na przykład przed czerwonym światłem, w pierwszej kolejności stosujemy hamowanie hamulcowe – dopiero w ostatniej fazie manewru, gdy obroty silnika są na poziomie biegu jałowego, możemy użyć sprzęgła. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie się bez zgaśnięcia silnika, co umożliwia dalsze, płynne kontynuowanie jazdy i poprawia bezpieczeństwo na drodze.
Jeżeli kierowca w pierwszej kolejności zdecyduje się na hamowanie sprzęgłem, a dopiero potem wciśnie hamulec, auto nie tylko nie wyhamuje tak, jak tego oczekujemy, ale w pierwszym momencie może nawet przyspieszyć. Odpowiada za to siła pędu wytworzona w wyniku odłączenia układu napędowego. Taka sytuacja może stwarzać poważne zagrożenie, szczególnie na zakrętach czy w przypadku, gdy droga jest śliska.
Awaryjne hamowanie – sprzęgłem czy hamulcami?
W sytuacji, gdy musimy jak najszybciej zatrzymać pojazd, mamy do czynienia z hamowaniem awaryjnym. Aby poprawnie je wykonać, należy wiedzieć, czy nasze auto posiada ABS, czyli przeciwblokujący układ hamulcowy, który zmniejsza ryzyko niebezpiecznych konsekwencji zablokowania kół. Jeśli w naszym pojeździe znajduje się ten układ, awaryjne zatrzymanie samochodu powinno nastąpić w wyniku hamowania hamulcami i sprzęgłem – pedał należy wówczas wcisnąć do podłogi, a jednocześnie użyć sprzęgła. Ma ono ważne znaczenie w tym przypadku, jako że chroni układ napędowy, a także podtrzymuje działanie innych mechanizmów bezpieczeństwa. W przeciwnym razie dochodzi bowiem do zablokowania silnika – ono natomiast przekłada się na spadek napięcia instalacji elektrycznej.
Jeżeli nasze auto nie posiada ABS, nagłe hamowanie sprzęgłem i hamulcami może spowodować wpadnięcie w poślizg i uniemożliwi wymanewrowanie pojazdu. W takiej sytuacji swoje zastosowanie znajduje hamowanie pulsacyjne. Kierowca powinien na przemian maksymalnie dociskać pedał, a następnie powoli go puszczać. Technika ta wymaga jednak odpowiedniego wyczucia i treningu. Pamiętajmy również, że nie należy stosować hamowania pulsacyjnego w przypadku aut posiadających ABS, jako że wpłynie to na wydłużenie odcinka potrzebnego do tego, aby pojazd się zatrzymał.
Tarcze sprzęgła, okładziny szczęk hamulcowych – o jakie części układu należy dbać, aby hamowanie było skuteczne?
Układ hamulcowy pełni szczególnie ważną rolę w każdym pojeździe. Z tego względu warto regularnie doglądać jego stanu, a także serwisować jego części lub wymieniać te zużyte. Wśród najważniejszych elementów należy wymienić chociażby tarcze sprzęgła, które przekazują moment obrotowy od koła zamachowego do wałka sprzęgłowego, a ponadto pełnią ważną rolę w redukcji drgań. Oprócz tarczy sprzęgła warto zwrócić również uwagę na okładziny szczęk hamulcowych – te znajdziemy w przypadku bębnowego układu hamulcowego, w którym odpowiadają za wytwarzanie tarcia.
Pamiętajmy również, że na skuteczność hamowania ma wpływ nie tylko stan szczęk hamulcowych i innych części, ale również to, czy zamontowane opony są dostosowane do warunków atmosferycznych. Ważne jest również kontrolowanie ich stanu, chociażby pod kątem wysokości bieżnika. Podjęcie wyżej wymienionych kroków zwiększa bezpieczeństwo oraz skuteczność hamowania sprzęgłem i hamulcami. Warto również zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tego, jak bezpiecznie używać sprzęgła.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.