Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGnieźnieński teatr w Koninie. Trzy wyjątkowe spektakle na scenie Oskardu

Gnieźnieński teatr w Koninie. Trzy wyjątkowe spektakle na scenie Oskardu

Dodano:
Gnieźnieński teatr w Koninie. Trzy wyjątkowe spektakle na scenie Oskardu
Kultura

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie nawiązało współpracę z Teatrem im. Aleksandra Fredry z Gniezna, dzięki czemu na konińskiej scenie zaprezentowane zostaną trzy spektakle.

Justyna Kałużyńska, dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, podkreśliła znaczenie tej współpracy dla lokalnej publiczności. – Efektem naszych wspólnych działań będzie prezentacja kilku spektakli w Koninie – zapowiedziała. Przypomniała także, że od 2013 roku CKiS uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Teatr Polska, dzięki czemu publiczność mogła okazję obejrzeć blisko 90 spektakli. W 2023 roku konińska widownia mogła zobaczyć w wykonaniu gnieźnieńskiego zespołu dramat "Sędziowie", a także spektakl dla dzieci "Gniazdo". Trzeci planowany pokaz został niestety odwołany z powodu pandemii.

Tym razem Teatr im. Aleksandra Fredry zawita do Konina z trzema propozycjami. Powodem tej teatralnej podróży są trwające w gnieźnieńskiej siedzibie prace remontowe, obejmujące m.in. budowę małej sceny. – W tej chwili nie mamy gdzie grać, dlatego postanowiliśmy poszukać miejsca w Koninie. Udało się! Mamy ustalony repertuar i już wkrótce spotkamy się z publicznością – mówi Joanna Nowak, dyrektorka teatru.

Pierwszą propozycją będzie współczesna adaptacja "Pinokia", która odbędzie się już 11 i 12 lutego. Spektakl, przygotowany z myślą o najmłodszych widzach, został dostosowany do przestrzeni Oskardu, by jeszcze lepiej wpisać się w warunki sceniczne Centrum Kultury i Sztuki.

W kolejnych miesiącach odbędą się dwa spektakle dla dorosłej publiczności. Już 4 marca konińska widownia zobaczy inscenizację dramatu "W małym dworku" Witkacego, przygotowaną we współpracy z Warszawską Akademią Teatralną. – To klasyka odczytana na nowo przez młodych twórców – wyjaśnia Joanna Nowak. – Spektakl jest głosem pokolenia Z, a pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie i rozmowa z widzami.

Natomiast 2 kwietnia na scenie Oskardu pojawi się teatralna adaptacja powieści "Empuzjon" Olgi Tokarczuk. Widzowie przeniosą się do tajemniczego górskiego sanatorium, a po spektaklu będą mieli okazję porozmawiać z twórcami i aktorami.

Czy Oskard sprawdzi się jako przestrzeń dla teatru? – Sala jest świetnie wyposażona, ma znakomitą akustykę. Oczywiście, musimy dostosować się do jej warunków, ale jesteśmy na to gotowi – zapewnia Maciej Szymborski, kierownik działu techniczno-produkcyjnego. – Najlepiej jednak, jeśli publiczność oceni to sama.

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie to instytucja z bogatą tradycją – powstał w 1946 roku jako teatr objazdowy, a od lat 90. działa stacjonarnie, nie rezygnując jednak z gościnnych występów. Zespół liczy 14 aktorów i chętnie współpracuje z twórcami spoza teatru. – Bardzo się cieszymy z tej współpracy z Koninem – podsumowuje Joanna Nowak.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
Boże błogosław mu
Dodano: Autor: ~ Sławek
jo nie jestem wieżący a mi się dobrze wiedzie
Dodano: Autor: ~ Marcin z Kraśnicy
no cudowny cud!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: Autor: ~ zadrghsg
cót nad códy
Dodano: Autor: ~ pisiorka
Daj mu Panie Boże zdrowie i siłę. Potrzebny jest, żeby dawać świadectwo innym.
Dodano: Autor: ~ Ja jestem
A Mr. Presidenta nie było? :-)
Dodano: Autor: ~ XXX
Co Ty redaktorku za bzdety wypisujesz? Ne dość, że tekst art. jest na żenująco niskim poziomie, to jeszcze pierdoły piszesz o tym cudownym człowieku. Niedowład czego??? Kto ci przepuścił ten tekst? Ks. Jan Kaczkowski ma niedowład RĘKI BARANIE. I to na skutek choroby a nie od urodzenia. Poza tym co to za sensacja,że ma wadę wzroku? Co drugi Polak ma. Ja też. Zna go cała Polska i wszyscy wiedzą, że jest znanym bioetykiem, wykładowcą uniwersyteckim, prowadzi warsztaty dla lekarzy, pomaga młodzieży "prostować" ich życie itp. Poza tym poucz się trochę pisać teksty od prawdziwych dziennikarzy i powtórz sobie jęz.polski ze szkoły.
Dodano: Autor: ~ Tomek
Niedawno w telewizji udzielał wywiadu. czytałem jego książkę (wywiad z dziennikarką)"Szału nie ma, jet rak." bardzo polecam
Dodano: Autor: ~ jasiek
Maturalne tez ma ?
Dodano: Autor: ~ Zuzia
Mysle ze ten Bara-Bara z Ugandy lepiej uzdrawia i wskrzesza a ten to jakis nowicjusz bo nie zna zaklecia.
Dodano: Autor: ~ Q
  • 1
  • 2
  • 3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole