Gmina Wierzbinek zyskała pałac kultury i architektoniczną perełkę
Materiał promocyjny

Gmina Wierzbinek zyskała architektoniczną i kulturalną perełkę. Chodzi o miejscowy pałac z parkiem. Po starannej rewitalizacji to miejsce odzyskało dawny blask, a zarazem jest gotowe na współczesne wyzwania.
- Od wielu lat staramy się, aby zrewitalizować to miejsce, czyli park, pałac i obejście – mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek. – Zaczęliśmy od dojścia do pałacu, na co z programu Odnowy i Rozwoju Wsi pozyskaliśmy poł miliona złotych, dołożyliśmy środki gminne i otoczenie zostało zrobione. W drugim etapie powstał amfiteatr, potrzebny na targi wierzby i wikliny. Cały czas czekaliśmy na dofinasowanie remontu pałacu. Udało się to uzyskać po podpisaniu umowy z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem. Złożyliśmy projekt na rewitalizację pałacu łącznie z budową szlaku pieszo – jezdnego od Wierzbinka w kierunku Tomisławic.
Jak informuje gospodarz gminy, rewitalizacja zabytkowego obiektu kosztowała około 3,5 miliona złotych. - Gdybyśmy wzięli pod uwagę amfiteatr, dojście i aleje, które są obecnie budowane, to całość wyniesie przeszło 5 milionów złotych zainwestowanych w to miejsce. Na większość prac dostaliśmy dofinasowanie z różnych źródeł, między innymi z odnowy wsi, pieniądze rządowe na alejki i od pana marszałka województwa kolejne pieniądze na rewitalizację pałacu. Efekt jest piękny. Wiele osób się zatrzymuje i podziwia.
Budynek, jak mówi Paweł Szczepankiewicz, pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W przeszłości stanowił cały kompleks pałacowo – folwarczny, duży majątek ziemski rodziny Chrząszczewskich. Po latach w pałacu siedzibę miała gmina. - Z czasem to należało remontować bo nie spełniało wymogów, więc wybudowaliśmy nowy urząd, a tutaj postanowiliśmy, że będzie siedziba kultury – mówi Paweł Szczepankiewicz
W odrestaurowanym pałacu, który w całości ma służyć kulturze, działa już filia Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie. - Na dole jest szkoła muzyczna i ponad 120 dzieci z naszego środowiska, nie tylko z gminy Wierzbinek, ale i gmin sąsiednich: Ślesin, Skulsk, Babiak, Sompolno, Piotrków Kujawski. A u góry Gminny Ośrodek Kultury, który będzie prowadził różnego typu zajęcia – mówi gospodarz gminy, który oprowadza po pałacowych wnętrzach.
Filia szkoły muzycznej działa w Wierzbinku od 2015 roku. – Chcemy tutaj zrobić wiele pięknych rzeczy. Filia w Wierzbinku liczy 120 uczniów. Tutaj są bardzo zdolne dzieci – mówi Lila Filutowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie, z filią w Wierzbinku. – Należy pogratulować panu wójtowi, że od początku był przekonany o konieczności tego remontu i podjął skuteczne starania, żeby pozyskać środki na aż taki remont. Powstało przecudne miejsce.
Piętro zrewitalizowanego pałacu zajął Gminny Ośrodek Kultury, który chce rozwijać ofertę kulturalną dla lokalnej społeczności. - Mamy salę prób dla naszego zespołu Echo Kujaw, obok jest mniejsza sala, gdzie planujemy uruchomienie sekcji plastycznej, zajęcia szachowe. W drugim skrzydle mieści się część administracyjna - mówi Małgorzata Kozicka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku. – Część sal na parterze, gdzie mieści się szkoła muzyczna, jest do wspólnego użytkowania, więc będziemy mogli swoja ofertę rozszerzyć. Niektórzy mówią, że czekali na moment oddania pałacu do użytku. Remont zabytkowego budynku to wyzwanie. Z boku zainstalowano platformę dla osób z niepełnosprawnościami. Remont został przeprowadzony z myślą o tych dwóch instytucjach. W ten sposób zyskaliśmy w Wierzbinku prawdziwy pałac kultury. Od początku wójt myślał, aby tutaj był dom kultury i się spełniło.
Potencjał mają jeszcze pomieszczenia piwniczne, które również przewidziane są do remontu. Być może powstanie tam kiedyś klimatyczna sala koncertowa. - Będzie można zapraszać artystów na koncerty. Wspólnie zrobimy wiele wspaniałych rzeczy w tych warunkach – mówią panie dyrektorki, które już roziwjają skrzydła w tym pałacu, czy też domu kultury.
Komentarze nie na temat są usuwane.