Gmina Rzgów coraz bardziej ekologiczna. Fotowoltaika na dachach szkół
Materiał promocyjny


Pięć instalacji fotowoltaicznych już od miesiąca pracuje na dachach szkół w gminie Rzgów. To kolejna proekologiczna inwestycja na terenie tej gminy.
Oficjalne oddanie do użytku instalacji fotowoltaicznych odbyło się w piątek. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Leszek Galemba, przedstawicielka wykonawcy Aleksandra Kostuch, wójt Grzegorz Matuszak oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Wiktor Nawrocki.
W ramach inwestycji zamontowanych zostało pięć instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 177 kW. Składa się na nie 439 paneli, dziewięć inwenterów trójfazowych, 3350 m kabli i 770 bloczków betonowych o łącznej masie 20 ton. Instalacje pracują już od miesiąca, przez ten czas wyprodukowały energię o wartości 25 MWh.
– Myśl o tym zadaniu pojawiła się w mojej głowie bardzo dawno. Wpłynęły na to rosnące ceny energii. W latach 2019 – 2020 realizowaliśmy duży projekt związany z termomodernizacją i wymianą stolarki okiennej oraz wymianą źródła ciepła na pompy ciepła. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli te pompy zasilać – mówił w piątek wójt gminy Rzgów Grzegorz Matuszak.
Inwestycja dofinansowana była z rządowego programu Polski Ład. Gmina Rzgów, jako pierwsza w Polsce, wykorzystała ten fundusz do postawienia instalacji fotowoltaicznych. – Serdecznie gratuluję pomysłu, by instalację fotowoltaiczną zamontować na budynkach szkolnych. Przyszła mi taka myśl, że w gminie Rzgów oświata nie figuruje po stronie wydatków, ale po stronie inwestycji. Widać to po obiektach szkolnych. Oświata to najlepsza inwestycja, jaka może być – przekonywał natomiast wiceminister Ryszard Bartosik.
Jest to już kolejna proekologiczna inwestycja w gminie Rzgów. Oprócz wspomnianych już pomp ciepła i termomodernizacji rzgowskich szkół, w latach 2018 – 2019 na dachach prywatnych domów w gminie zamontowane zostały 223 instalacje fotowoltaiczne i 110 kolektorów słonecznych. – Realizacja tego typu działań przyczynia się do osiągnięcia zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię oraz zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery – mówił wójt Grzegorz Matuszak.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.