Fotowoltaika w 2022 roku. Jak będzie wyglądała jej przyszłość?
Materiał promocyjny

Instalacje fotowoltaiczne z całą pewnością wysunęły się w ostatnich latach na prowadzenie, jeśli chodzi o popularność instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Duża ilość mikroinstalacji podłączonych do sieci elektroenergetycznej wpływa jednak na jej nadmierne obciążenie, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zmiany w prawie wchodzące w życie już od przyszłego roku. Sprawdź, jak będzie wyglądać fotowoltaika w 2022 r. i czy nadal będzie opłacalna.
Zmiany w fotowoltaice od 2022 roku
Według ekspertów zmiany w prawie są konieczne. Służą one między innymi dostosowaniu polskich regulacji do wymogów unijnych. Mają również na celu zapewnienie większej stabilności i bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Zapowiedziana data ich wejścia w życie to 1 kwietnia 2022 roku. Co dokładnie się zmieni?
- Właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych (założonych po 1 kwietnia) nie będą mieli możliwości korzystania z używanych obecnie opustów prosumenckich.
- Nadwyżki energii będzie można sprzedawać po cenach rynkowych obowiązujących na Towarowej Giełdzie Energii. W razie niewystarczającej produkcji z własnej instalacji PV będzie zaś można pobrać prąd z sieci po standardowej cenie. Możliwe będzie również korzystanie z magazynów energii w instalacjach off-grid lub hybrydowych.
- "Starzy" prosumenci (podmioty, które założą instalację fotowoltaiczną najpóźniej 31 marca 2022 roku) będą mogli wykorzystywać dotychczasowy system opustów i rozliczeń z dostawcą energii przez kolejne 15 lat.
Jak podkreśla specjalista z hurtowni fotowoltaicznej Muno: "Planowane zmiany w prawie być może nie brzmią korzystnie, ale wcale nie wpłyną znacząco na opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Wraz z ich wejściem w życie zwiększy się znaczenie prawidłowego doboru parametrów instalacji oraz jej optymalnego wykorzystania. Co więcej, nowelizacja ustawy o OZE wprowadza pojęcia takie jak prosument wirtualny i prosument zbiorowy, zapewniając dostęp do ekologicznej energii elektrycznej większej ilości podmiotów."
Czy nowe prawo energetyczne zmniejszy opłacalność paneli fotowoltaicznych?
Czy nowe przepisy sprawią, że montaż instalacji fotowoltaicznej przestanie się opłacać? Na pewno nie. Faktem jest, że stosowana dotychczas forma rozliczenia prosumenckiego oparta na systemie opustów jest wyjątkowo atrakcyjna. Jej zlikwidowanie nie jest jednak tragedią. Przepisy podobne do tych zapowiedzianych funkcjonują już na terenie Unii Europejskiej i to w wielu krajach, w których fotowoltaika jest bardzo popularna oraz opłacalna.
W nowych przepisach znaleźć można również korzystne zmiany. Dzięki nim już wkrótce z fotowoltaiki będą mogły korzystać nie tylko pojedyncze gospodarstwa domowe, ale też np. spółdzielnie mieszkaniowe. Możliwe będzie również korzystanie z "zielonej" energii produkowanej z dala od miejsca jej wykorzystania dzięki instytucji prosumenta wirtualnego. W przyszłości umożliwiona ma być też bezpośrednia sprzedaż energii dowolnym odbiorcom. Co więcej, istnieje duża szansa, że wśród nowych prosumentów na popularności zyskają magazyny energii, co zapewne doprowadzi do spadku ich cen i zwiększenia dostępności awaryjnego zasilania.
Jak radzić sobie z nowymi przepisami dla właścicieli paneli fotowoltaicznych?
Jeśli jesteś już producentem energii elektrycznej z fotowoltaiki, w zasadzie nie musisz się martwić o zmiany w prawie przez kolejne 15 lat. Jeśli natomiast dopiero planujesz jej założenie, możliwości są szerokie. Nowym prosumentom zaleca się montaż instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem nie tylko zapotrzebowania na prąd, ale również schematu jego zużycia. Zwiększenie autokonsumpcji będzie bowiem kluczowe dla zwiększenia opłacalności systemu. Jeszcze korzystniejszy niż obecnie stanie się montaż pompy ciepła pracującej dzięki energii z fotowoltaiki. Na pewno warto się też zainteresować magazynami energii.
Warto również pamiętać, że jeśli nie odpowiada Ci zapowiedziany dla prosumentów nowy system rozliczeń, masz jeszcze czas, by zamontować instalację fotowoltaiczną, która będzie korzystać z systemu opustów na starych zasadach. W dotychczasowych rozliczeniach za każdą 1 kWh energii oddanej do sieci można odebrać 0,7 lub 0,8 kWh (w zależności od wielkości instalacji). Finansowo jest to korzystniejsze niż sprzedaż po cenach detalicznych, dlatego jeśli masz taką możliwość, być może warto się skontaktować z hurtownią fotowoltaiki już teraz.
Komentarze nie na temat są usuwane.