Europejski tydzień szczepień. Chronią przed groźnymi chorobami

Zdjęcie poglądowe
Dzięki szczepieniom udało się pokonać wiele groźnych chorób. Europejski Tydzień Szczepień 2025 przypomina, że współczesna medycyna daje nam potężne narzędzia ochrony zdrowia.
– Szczepienia to najcenniejszy dar dla ludzkości i jeden z najbardziej opłacalnych sposobów ochrony zdrowia publicznego – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).
Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień (obchodzony od 27 kwietnia do 3 maja) stawia nacisk na pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego i sprawiedliwego poziomu zaszczepienia w każdej społeczności, w celu zapobiegania chorobom zakaźnym teraz i w przyszłości.
Dzięki szczepieniom ochronnym w wielu krajach europejskich udało się skutecznie wyeliminować wiele groźnych chorób (np. polio, czy ospa prawdziwa), a ludzkość zapomniała co to siejące śmierć epidemie. Eksperci oceniają, że około 122 miliony osób zawdzięcza życie szczepionkom, bez których nie miałyby szans przeżyć nawet okresu dzieciństwa (odra, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc). Powszechne szczepienia dzieci i młodzieży w Polsce doprowadziły też do znacznego ograniczenia ryzyka zachorowania i powikłań w przebiegu m.in. błonicy, czy wirusowego zapalenia wątroby typu B. Dziś dzięki różnym szczepionkom populacja chroniona jest przed blisko 30 chorobami zakaźnymi.
Szczepienia ochronne w Polsce realizowane są w oparciu o Program Szczepień Ochronnych (PSO), który na podstawie stanu epidemiologicznego kraju oraz dostępnych środków finansowych jest corocznie aktualizowany. Program składa się ze szczepień obowiązkowych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i szczepień zalecanych, które są odpłatne.
Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień skupia uwagę na najnowszych możliwościach ochrony przeciwko groźnymi chorobami, czyli na darmowych szczepieniach przeciw HPV oraz krztuścowi. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają:
- szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) są dedykowane nastolatkom – od 1 września 2024 roku szczepienie to dostępne jest bezpłatnie dla osób w wieku od 9 do 14 lat. Podawane są dwie dawki szczepionki w odstępie od 6 do 12 miesięcy;
- szczepienia przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży – od 15 października 2024 roku kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się w ramach programu POZ. Szczepionka ta chroni zarówno matkę, jak i noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Zalecane jest jej podanie między 27. a 36. tygodniem ciąży, a w szczególnych przypadkach – po 20. tygodniu.
– Zarówno przyszłe mamy, jak i naszą młodzież zachęcamy do skorzystania z dobrodziejstw współczesnej medycyny. Pamiętajmy, że wirus HPV odpowiedzialny jest za wiele rodzajów nowotworów, i nie tylko szyjki macicy, ale również męskich narządów płciowych, odbytu, gardła, czy krtani. Krztusiec (koklusz) jest groźny głównie ze względu na ryzyko poważnych powikłań, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci oraz wysoką zakaźność. Zachęcając do szczepień, przypominamy, że są one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. To najpotężniejszy oręż w walce ze śmiertelnie groźnymi drobnoustrojami – podkreśla Bożena Janicka z PPOZ.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.