Elektronika – potrzebna wiedza i sposób tworzenia układów
Materiał promocyjny

Układy elektroniczne to obecnie najbardziej pożądane przez ludzkość artykuły. W czasach teraźniejszych umieszcza się je praktycznie wszędzie. Niezależnie, czy właśnie korzystamy z telefonu, jedziemy samochodem czy nawet podążamy pieszo - są one aktywnymi uczestnikami naszego życia.
Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano znaczną miniaturyzację takich układów, co jest skutkiem nieustającego postępu technologicznego. Proces produkcji asortymentu elektronicznego jest już niemalże całkowicie zautomatyzowany, co pozwala na tworzenie obwodów w ogromnych ilościach, w krótkim czasie. My natomiast zajmiemy się opisem sposobu wykonywania takich układów od podstaw. Jak stworzyć podstawowy układ elektroniczny oraz co będzie nam do tego potrzebne?
Wiedza z zakresu elektrotechniki
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kluczem do stworzenia działającego układu elektronicznego jest nauka. Dzięki odpowiedniej teorii możemy dowiedzieć się, w jaki sposób łączyć ze sobą konkretne podzespoły oraz co każdy z nich ma za zadanie wykonywać. Najlepszym rozwiązaniem jest więc pójście do biblioteki i wypożyczenie kilku książek o podstawach zarówno elektrotechniki, jak i elektroniki. Te dwie dziedziny, mimo podobnego nazewnictwa znacznie się od siebie różnią.
Na początek warto zapoznać się z elektrotechniką. Opanowanie takiego zakresu informacji pozwala dowiedzieć się, w jaki sposób prąd pojawia się w układzie, a także co jesteśmy w stanie z nim robić. Elektronika dotyczy już stricte przekazywania sygnałów w małych obwodach, przy użyciu których jesteśmy w stanie wykonać wiele pożądanych operacji.
Co jest potrzebne do stworzenia układu elektronicznego?
Podstawą w kontekście tworzenia układów elektronicznych jest oczywiście projekt. Bez tego z pewnością nie uda się zrobić działających przekaźników czy innych urządzeń. W celu stworzenia projektu korzysta się ze specjalnego oprogramowania, a następnie także przy jego użyciu drukuje się schemat na tzw. płytkach PCB.
Taka płytka stworzona jest najczęściej z laminatu (głównie FR-4) oraz miedzianych ścieżek przewodzących, a na jej powierzchnię nakłada się dodatkowo opis, soldermaskę, metalizację i cynę. W zależności od tego, czy będziemy stosować obecnie najpopularniejszą formę montażu, a mianowicie montaż SMD (https://prodel.com.pl/montaz-smt-smd/), czy też zdecydujemy się na nieco bardziej klasyczne THT – wiercimy dziurki w płytce. Pierwsza opcja takiego zabiegu nie wymaga.
Czym jest więc smd?
Montaż typu SMD jest określany jako powierzchniowy. Chodzi w nim głównie o to, że wszystkie komponenty umieszczane są na płytce w sposób przyklejania ich do powierzchni. Klejem jest w tym wypadku pasta lutownicza, która w formie półpłynnej jest w stanie związać część przewodzącą na płycie oraz konkretny element elektroniczny. W dalszym etapie, taki układ musi zostać skierowany do pieca w celu zastygnięcia.
Ten typ montażu różni się od formy przewlekanej tym, że nie jest konieczne wiercenie dziur w płycie. Ponadto, montaż powierzchniowy może być realizowany w stu procentach automatycznie, czego nie można powiedzieć o THT. Przekłada się to na ilość wyprodukowanych układów oraz możliwość ich ciągłej miniaturyzacji.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.