Dzień w starostwie, a tydzień w Koninie - co się dzieje z rejestracją samochodów?

Problem z dodzwonieniem się na dziesięć minut przed zakończeniem pracy magistratu, odległe terminy, brak możliwości zarejestrowania samochodu online – to zarzuty jednego z internautów wobec pracy Wydziału Komunikacji w Koninie.
Czytelnik był zdziwiony tym, że o godzinie 15:20 nikt nie odebrał tam telefonu. Kiedy udało mu się dodzwonić następnego dnia, otrzymał informacje, że najbliższy termin załatwienia jego sprawy to 22 sierpnia. Jak wyliczył, musi czekać aż 13 dni, z czego 8 to dni robocze.
Internauta porównuje, jak działa Wydział Komunikacji w starostwie, gdzie niedawno załatwiał podobną sprawę. - Tam można dokonać rejestracji samochodu online, a cała procedura trwa najwyżej dwa dni. - mówi.
Sprawdziliśmy, skąd biorą się takie różnice pomiędzy pracą magistratu i powiatu. Jak podkreśla szef Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta w Koninie Tadeusz Tyrański, informacja czynna jest w godzinach 7.40-15.20. Tak więc na 10 minut przed zakończeniem pracy urzędu rzeczywiście żaden klient się nie dodzwoni. - Osoby pracujące w okienku, poza obsługą interesantów, mają jeszcze inne obowiązki, z których muszą się każdego dnia wywiązać, dlatego pozostały czas wykorzystują na ich wypełnienie. Chodzi tu o rozliczenie się z wydanych druków i akt pojazdów oraz poplombowanie szaf pancernych zawierających akta - tłumaczy. Tymczasem w Wydziale Komunikacji w konińskim starostwie telefony odbierane są do 15:30.
Według Tadeusza Tyrańskiego nie jest prawdą, że w Koninie na rejestracje samochodu czeka się dwa tygodnie. - Standardowy czas zapisów w sprawach rejestracji pojazdów to jeden, góra dwa dni. W wakacje, czyli w okresie urlopowym zdarza się, że ten czas się wydłuża do siedmiu dni roboczych, ale nie do dwóch tygodni. - dodaje szef Wydziału Komunikacji.
To i tak o wiele dłużej niż w Wydziale Komunikacji w konińskim starostwie. Z informacji przekazanych nam przez rzeczniczkę starostwa Martę Bagrowską wynika, że nawet w okresie urlopowym rejestracja pojazdu w Starostwie Powiatowym w Koninie odbywa się w dniu wizyty w urzędzie. W przypadku rezerwacji internetowej lub telefonicznej możliwy termin rejestracji to najczęściej następny dzień roboczy.
Dlaczego miasto nie wprowadziło, tak jak powiat rejestracji online, skoro znacznie usprawniło to pracę wydziału i skróciło czas oczekiwania? - Zadecydowały o tym przede wszystkim koszty, ponieważ system rejestracji online, który funkcjonuje w Starostwie Powiatowym w Koninie, jest sporym wydatkiem. Priorytetem dla prezydenta Konina jest jednak wprowadzenie w urzędzie nowoczesnych systemów informatycznych, więc jest to jeden z tematów, nad którymi pracujemy. Drugim jest przeniesienie wydziału do innego budynku, gdzie docelowo można byłoby zorganizować całą obsługę wspomaganą przez nowoczesne oprogramowanie – odpowiada Tadeusz Tyrański.
Tymczasem powiat wprowadził udogodnienia dla interesantów wydziału komunikacji już 3 lata temu. Umożliwienie rezerwacji terminu wizyty przez internet i uruchomienie nowego systemu kolejkowego kosztowało ponad 52 tys. zł.
Kiedy miasto wprowadzi oczekiwane przez mieszkańców zmiany? Tadeusz Tyrański nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. - W Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koninie istnieje obok rejestracji osobistej i telefonicznej, możliwość rejestracji mailowej. Wystarczy na adres: rejestracja@konin.um.gov.pl wysłać wiadomość i informacja zwrotna udzielana jest tego samego dnia. Dodatkowo istnieje możliwość dokonania innych czynności rejestracyjnych online - tj. zgłoszenia zbycia bądź nabycia pojazdu. Aby dokonać takiej czynności drogą elektroniczną, trzeba posiadać profil zaufany. Takich czynności rejestracyjnych każdego dnia jest około 30-40. - tłumaczy.
fot. konin.pl
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.