Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

PILNE

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

LM.plSportDyrektor WZPN o ustawie Nitrasa: „Nie możemy przyjąć, że będzie dotyczyła także naszej organizacji”

Dyrektor WZPN o ustawie Nitrasa: „Nie możemy przyjąć, że będzie dotyczyła także naszej organizacji”

Dodano:
Dyrektor WZPN o ustawie Nitrasa: „Nie możemy przyjąć, że będzie dotyczyła także naszej organizacji”
Wywiad

Foto Piotr Cichowski Fotografia

W połowie marca na stadionie przy ul. Dmowskiego w Koninie Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki mówił o roli kobiet w polskich związkach sportowych, zwłaszcza w Polskim Związku Piłki Nożnej. Z czasem od słów przeszedł do czynów.

W lipcu kierowany przez niego urząd przedstawił projekt nowelizacji ustawy o sporcie, której głównym założeniem jest wprowadzenie parytetów we władzach związków. Jak to może wyglądać w praktyce i czy dotyczy to także regionalnych związków (w tym przypadku piłki nożnej) w rozmowie z portalem LM.pl opowiada Maciej Chłodnicki, dyrektor biura w WZPN.

Dariusz Walory, portal LM.pl: Minister Sławomir Nitras przygotował projekt nowelizacji ustawy o sporcie, która mówi o tym, że we władzach związków sportowych będzie musiało być około 30 procent kobiet. Ile czasu otrzymają związki na wprowadzenie tego zapisu?

Maciej Chłodnicki, dyrektor biura WZPN: Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Od tego czasu związki sportowe będą miały sześć miesięcy na dostosowanie swoich statutów do jej zapisów. Władze uwzględniające zapisy ustawy zostaną zgodnie z jej postanowieniami wybrane na pierwszą kadencję po ustaniu kadencji organów władających organizacjami w dniu zmiany statutu. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z dostępnymi na dzisiaj informacjami, przepisy te będą dotyczyły jedynie Polskich Związków Sportowych (rozdział 3 Ustawy o Sporcie). Wielkopolski ZPN się do nich nie zalicza, będąc jedynie związkiem sportowym w rozumieniu art. 6 Ustawy o Sporcie.

Ile obecnie kobiet pracuje we władzach WZPN i jaki to jest procent?

Władze Wielkopolskiego ZPN są wybierane są przez Walne Zgromadzenie Delegatów w sposób demokratyczny. W związku z czym my jako Związek nie mamy wpływu na to, kto zostanie wybrany do konkretnego organu zarządzającego czy kontrolującego. Jednocześnie Wielkopolski ZPN zatrudnia etatowych pracowników zgodnie z ich kompetencjami, a nie płcią. Na dzisiaj w naszym zespole znajduje się sześć kobiet (zajmujących stanowiska różnego rodzaju, od księgowości po Wydział Szkolenia). Jednak równie spora grupa jest członkami wydziałów, których nie można zakwalifikować jako etatowych pracowników.

Jeżeli okaże się, że większość stanowią mężczyźni, to czy zostaną zwolnieni a zgodnie z nowym prawem będą musiały zastąpić je kobiety?

Nowe władze związku będą wybierane przez Walne Zgromadzenie Delegatów zgodnie ze statutem, którego treść również musi zostać zaakceptowana przez to gremium. Do momentu przyjęcia uchwały nie jesteśmy w stanie określić w jaki sposób jej zapisy zostaną zaimplementowane do statutu Związku. Jednak tak jak podkreśliłem w odpowiedzi na pierwsze pytanie, zgodnie z obecnymi informacjami nie możemy przyjąć, że ustawa o parytetach będzie dotyczyła także naszej organizacji.

strona 1 z 2
strona 1/2
Dyrektor WZPN o ustawie Nitrasa: „Nie możemy przyjąć, że będzie dotyczyła także naszej organizacji”
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole