Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDostałeś list o cesji Twojej wierzytelności? Dowiedz się, co to oznacza!

Dostałeś list o cesji Twojej wierzytelności? Dowiedz się, co to oznacza!

Materiał promocyjny

Dodano:
Dostałeś list o cesji Twojej wierzytelności? Dowiedz się, co to oznacza!
materiał promocyjny

Cesja wierzytelności – brzmi groźnie? Wbrew pozorom, nie musisz się o nic obawiać, jeśli dostałeś powiadomienie, że Twój dług został sprzedany. Wręcz przeciwnie – to może być dla Ciebie szansa na wypracowanie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązania. Dowiedz się, co to jest i co to dla Ciebie oznacza.

Cesja wierzytelności – co to w ogóle jest?

Czym w ogóle jest cesja wierzytelności? Najprościej mówiąc, jeśli otrzymujesz pismo informujące Cię o cesji wierzytelności, to oznacza, że Twój dług został sprzedany. Chodzi więc o przekazanie wszystkich praw związanych z daną wierzytelnością komuś innemu. W efekcie takiej transakcji Twój dług staje się własnością nowego podmiotu, a stary wierzyciel (np. bank, firma pożyczkowa czy operator telefonii komórkowej) nie są już stroną w sprawie. . Wszystkie sprawy związane z zadłużeniem załatwiasz z jego nowym wierzycielem lub np. działającą w jego imieniu firmą windykacyjną.

Czy cesja wierzytelności jest zgodna z prawem?

Powyższe pytanie jest często zadawane przez osoby zadłużone, które otrzymały powiadomienie informujące o cesji ich wierzytelności. Odpowiedź na nie brzmi: tak, sprzedaż długów jest w pełni zgodna z prawem, a wierzyciel może jej dokonać bez uzyskania zgody dłużnika. Kwestię tę reguluje art. 509 Kodeksu cywilnego.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż wierzytelności to składnik majątku danego podmiotu – tak jak np. nieruchomości, samochód czy kosztowna biżuteria. Właściciel może więc nimi swobodnie rozporządzać i między innymi podjąć decyzję o sprzedaży.

Kiedy dług może trafić na sprzedaż?

Wbrew pozorom, wierzytelność może zostać sprzedana przez jej właściciela w dowolnym momencie – a zatem nawet wtedy, kiedy nie przekroczyłeś jeszcze terminu spłaty. Jednak najczęściej następuje wtedy, kiedy wierzyciel pierwotny chce szybciej odzyskać większą część należnych mu środków oraz nie chce tracić czasu na prowadzenie windykacji. Sprzedaż długu może być dla niego po prostu prostsza i szybsza.

Mój dług został sprzedany – co dalej?

Jeśli dostałeś pismo informujące o tym, że nastąpiła cesja wierzytelności, oznacza to, że w sprawie spłaty zobowiązania nie powinieneś się już kontaktować np. z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt. Z otrzymanego dokumentu dowiesz się, kto teraz przejął obsługę długu. Najczęściej jest to firma windykacyjna, np. Ultimo. Pamiętaj: nowy wierzyciel ma dokładnie takie same prawa związane z windykacją długu jak wierzyciel pierwotny – może więc domagać się jego spłaty, wraz z należnymi odsetkami za opóźnienie.

A co oznacza cesja wierzytelności w praktyce? Choć może to zaskakiwać, w rzeczywistości fakt, że stałeś się klientem firmy windykacyjnej, może być bardzo dobrą wiadomością! Takie podmioty specjalizują się w pomaganiu osobom zadłużonym w wychodzeniu na finansową prostą. Jeśli więc miałeś trudność w uregulowaniu zaległych należności, tu uzyskasz potrzebne wsparcie – wyznaczysz bezpieczny plan spłaty, który pozwoli się pozbyć długu raz na zawsze.

Co zrobić, żeby otrzymać pomoc? Wystarczy kontakt z firmą windykacyjną. Uwaga! Wcale nie musisz nigdzie jeździć ani nawet – jeśli nie czujesz się z tym komfortowo – dzwonić. W większości przypadków wystarczy skorzystać z panelu obsługi klienta i ustalić rozłożenie zobowiązania na dogodne raty online. Potem pozostaje tylko zatwierdzić nowy harmonogram spłaty i trzymać się go. Właśnie tak pozbędziesz się długu spokojnie i bez narażania się na dodatkowe nieprzyjemności, takie jak sąd lub kontakt z komornikiem.

Czytaj więcej na temat:finanse osobiste
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Takie pismo o cesji czyli sprzedaniu długu powinno wyjść do dłużnika od zbywcy długu: https://pamietnikwindykatora.pl/zawiadomienie-dluz nika-o-cesji-wierzytelnosci/ a nie od nabywcy bo nie jest w pełni wiarygodne, chyba że prześle dłużnikowi umowę cesji potwierdzoną notarialnie.
Dodano: Autor: Toman
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole