Czym zajmuje się laboratorium kryminalistyczne?
Materiał promocyjny

Laboratorium kryminalistyczne jest placówką, wokół której krąży wiele mitów. Dla sporej części osób toczące się tam czynności są tajemnicą i wielką zagadką. W rzeczywistości wszelkie działania specjalistów nie są niczym nietypowym - mają na celu ułatwienie pracy policji i służb zajmujących się ochroną państwową, m.in. poprzez wnikliwe badanie śladów. Przedstawmy to nieco bliżej.
Co robi się w laboratorium kryminalistycznym?
Głównymi zadaniami laboratorium kryminalistycznego są:
- wydawanie opinii kryminalistycznych
- realizacja zleconych czynności techniczno-kryminalistycznych na potrzeby policji lub innych podmiotów
- nadzór merytoryczny nad pracą techników kryminalistyki komend powiatowych i policji miejskiej
- współpraca z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w zakresie wyposażenia w sprzęt i materiały techniki kryminalistyczne
- udział w oględzinach i rozmaitych czynnościach procesowych dotyczących poważnych przestępstw
Aby taka praca była możliwa, wszyscy specjaliści działający w laboratorium kryminalistycznym muszą posiadać rozległą, branżową wiedzę. Przydatne są również urządzenia laboratoryjne, dzięki którym możliwa jest choćby analiza odcisków palców.
Zespoły w laboratorium kryminalistycznym
W laboratorium kryminalistycznym pracują zespoły zajmujące się konkretną poddziedziną. Jest to choćby zespół daktyloskopii, ustalający tożsamość ludzi na podstawie odcisków palców (linii papilarnych). Każdy człowiek posiada indywidualny odcisk linii papilarnych, dlatego z całkowitą pewnością można na ich podstawie wskazać sprawcę przestępstwa.
Kolejny zespół zajmuje się analizą dokumentów i technik audiowizualnych. Oznacza to, że m.in.: porównują rękopisy, badają pismo odręczne, odtwarzają wygląd osób na podstawie opisu słownego czy zapisów wideo.
Zespół mechanoskopii odpowiada za odtwarzanie przebiegu wypadków drogowych na podstawie aktów sprawy, śladów na obuwiu i odzieży, a także uszkodzeń pojazdów i ich elementów. Na podstawie zdjęć mogą z dużą dokładnością ustalić wymiary obiektów mających związek z wypadkiem, a nawet odległości między nimi. Takich zespołów jest znacznie więcej, jednak wszystkie one składają się na kompetentną i profesjonalną pracę w laboratorium kryminalistycznym.
Pracownia chemiczna w laboratorium kryminalistycznym
W dzisiejszych czasach niezwykle istotna w każdym laboratorium kryminalistycznym jest pracownia chemiczna. Właśnie w niej analizuje się próbki krwi i płynów ustrojowych znalezionych na miejscu zdarzenia, bada substancje łatwopalne i materiały wybuchowe, a także oznacza poziom alkoholu etylowego we krwi. Dzięki nowoczesnym sprzętom i urządzeniom specjaliści są w stanie stwierdzić obecność mikrośladów, takich jak włókna, elementy naskórka czy powłoki malarskie, a następnie ustalić ich pochodzenie.
Współczesne laboratoria kryminalistyczne są rozwinięte bardzo dobrze, ponieważ posiadają m.in. mikroskop stereoskopowy. Zatrudnieni tam fachowcy w połączeniu z innowacyjnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi są gwarancją skuteczności.
Komentarze nie na temat są usuwane.