Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym zajmuje się laboratorium kryminalistyczne?

Czym zajmuje się laboratorium kryminalistyczne?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym zajmuje się laboratorium kryminalistyczne?
Materiał promocyjny

Laboratorium kryminalistyczne jest placówką, wokół której krąży wiele mitów. Dla sporej części osób toczące się tam czynności są tajemnicą i wielką zagadką. W rzeczywistości wszelkie działania specjalistów nie są niczym nietypowym - mają na celu ułatwienie pracy policji i służb zajmujących się ochroną państwową, m.in. poprzez wnikliwe badanie śladów. Przedstawmy to nieco bliżej.

Co robi się w laboratorium kryminalistycznym?

Głównymi zadaniami laboratorium kryminalistycznego są:

  • wydawanie opinii kryminalistycznych 
  • realizacja zleconych czynności techniczno-kryminalistycznych na potrzeby policji lub innych podmiotów
  • nadzór merytoryczny nad pracą techników kryminalistyki komend powiatowych i policji miejskiej
  • współpraca z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w zakresie wyposażenia w sprzęt i materiały techniki kryminalistyczne
  • udział w oględzinach i rozmaitych czynnościach procesowych dotyczących poważnych przestępstw

Aby taka praca była możliwa, wszyscy specjaliści działający w laboratorium kryminalistycznym muszą posiadać rozległą, branżową wiedzę. Przydatne są również urządzenia laboratoryjne, dzięki którym możliwa jest choćby analiza odcisków palców. 

Zespoły w laboratorium kryminalistycznym

W laboratorium kryminalistycznym pracują zespoły zajmujące się konkretną poddziedziną. Jest to choćby zespół daktyloskopii, ustalający tożsamość ludzi na podstawie odcisków palców (linii papilarnych). Każdy człowiek posiada indywidualny odcisk linii papilarnych, dlatego z całkowitą pewnością można na ich podstawie wskazać sprawcę przestępstwa. 

Kolejny zespół zajmuje się analizą dokumentów i technik audiowizualnych. Oznacza to, że m.in.: porównują rękopisy, badają pismo odręczne, odtwarzają wygląd osób na podstawie opisu słownego czy zapisów wideo. 

Zespół mechanoskopii odpowiada za odtwarzanie przebiegu wypadków drogowych na podstawie aktów sprawy, śladów na obuwiu i odzieży, a także uszkodzeń pojazdów i ich elementów. Na podstawie zdjęć mogą z dużą dokładnością ustalić wymiary obiektów mających związek z wypadkiem, a nawet odległości między nimi. Takich zespołów jest znacznie więcej, jednak wszystkie one składają się na kompetentną i profesjonalną pracę w laboratorium kryminalistycznym. 

Pracownia chemiczna w laboratorium kryminalistycznym

W dzisiejszych czasach niezwykle istotna w każdym laboratorium kryminalistycznym jest pracownia chemiczna. Właśnie w niej analizuje się próbki krwi i płynów ustrojowych znalezionych na miejscu zdarzenia, bada substancje łatwopalne  i materiały wybuchowe, a także oznacza poziom alkoholu etylowego we krwi. Dzięki nowoczesnym sprzętom i urządzeniom specjaliści są w stanie stwierdzić obecność mikrośladów, takich jak włókna, elementy naskórka czy powłoki malarskie, a następnie ustalić ich pochodzenie.

Współczesne laboratoria kryminalistyczne są rozwinięte bardzo dobrze, ponieważ posiadają m.in. mikroskop stereoskopowy. Zatrudnieni tam fachowcy w połączeniu z innowacyjnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi są gwarancją skuteczności.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
W dupach sie ludziom przewraca. Wileki problem dojsc czy tez przejasc 600 m. miedzy blokami na Poznanska. Jeszcze troche to moze maja wam pod klatki podjezdzac mieszczuchy zasrane. Ludzi ze wsi dochodza do przystanku po 1,5 km i do tego jeszcze dojeżdzaja autobusem (starym ogórem) 45min a czasem godzine i jakosc nie marudza jak wy. Sie nie podoba to na rower albo konia i wi.
Dodano: Autor: ~ leon
Dołóżcie jeszcze jeden kurs do 62 bo na 52 jeździ multum autobusów a my musimy się zadowolić jednym gdzie kursuje co średnio dwie godziny z czego ten po 17 jedzie tylko do grójeckiej jak i ostatni. Nie wspomnę o weekendach i świętach.
Dodano: Autor: ~ Someone
MZK powinno byc dla mieszkańców a nie odwrotnie
Dodano: Autor: ~ maja racje
TAM NIE MA DOBREGO DOJAZDU W SOBOTY CZY NIEDZIELE AUTOBUS CO 1,5 LUB DWIE GODZINY
Dodano: Autor: ~ AAA
Nie przewraca się ludziom w dupach... Były wcześniej i każdy mógł wszędzie dojechać a mzk ciągle zmienia te rozklady... Niedługo to w tym Koninie żadnych autobusów nie będzie i już wgl nikt tyłka z domu nie ruszy a do szkoły pieszo bedziemy chodzic..
Dodano: Autor: ~ mika
jeszcze trochę to może będą wam pod bramę domu podjeżdżać nowobogaccy zasrani wielki problem przejść przez pasy na poznańskiej i dojść 300 metrów do spółdzielców gdzie korzysta znaczna większość mieszkańców z tej linii !!!
Dodano: Autor: ~ osiedlowa
Jak bys zauwazyła to Konin jet tak wielka metropolia ze naprawde na objechanie czy przejscie tego zajebistego miasta potrzebujesz pól dnia. Pozdrawiam DZIECI FERIO!
Dodano: Autor: ~ LOLO
Zapłac za bilet 5 złoty do cie pod dom podwioza. Jak zauwazyłas litr ON (czytaj OLEJ NAPEDOWY) kosztuje srednio 5.40, wiec chcesz jezdzic to zapłac na bilet 5.40. PROSTE!
Dodano: Autor: ~ PILOT
52 na poznańską lub dać nową linie. Ponad to miasto umieściło urzędy na zakładowej to powinni zadbać aby mieszkańcy mogli dojechać z każdego osiedla bez przesiadek.
Dodano: Autor: ~ JW
Dołóż MZK do paliwa to bedziesz nawet sama w autobusie siedziała i jechała do domku!
Dodano: Autor: ~ kolo
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole