Czym jest CMS Wordpress i jak tworzyć w nim strony, aby były bezpieczne
Materiał promocyjny

Tworząc strony internetowe warto zwrócić uwagę na ich techniczne przygotowanie, performance oraz szybkość działania. W przypadku stron internetowych opartych o system CMS Wordpress powinniśmy zadbać nie tylko o sam projekt, dopasowanie do odbiorcy i parametry techniczne ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Istnieje kilka sposobów na wdrożenie stron internetowych w oparciu o ten właśnie CMS, niektóre są warte rozważenia inne będą przysparzać problemy. Zobacz poniższy artykuł w którym powiemy na co zwrócić uwagę tworząc strony na Wordpress oraz jak strona powinna być wdrożona i zabezpieczona by myśleć o długofalowym cieszeniu się ze strony internetowej która po prostu działa.
Czym jest Wordpress ?
Wordpress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS. Zyskał popularność dzięki intuicyjnej obsłudze, licznym wtyczkom oraz darmowym rozszerzeniom i motywom dzięki czemu w prosty sposób można poszerzać jego funkcjonalności oraz zmieniać wygląd całej strony. Wystarczy wgrać odpowiedni motyw i możemy cieszy się gotową stroną internetową. Za sukcesem Wordpress stoi społeczność oraz liczne grono developerów stale dostarczające nowe rozwiązania w postaci motywów, skryptów, wtyczek poszerzających jego funkcjonalności.
Strony internetowe wdrożone w systemie Wordpress pozwalają na swobodną i intuicyjną edycję treści, podmianę zdjęć, edycję menu oraz dowolne kształtowanie wyglądu podstron w przypadku jeżeli wdrożenie strony internetowej wykonane jest w builderze lub motyw obsługuje edytor wizualny.
Zalety CMS Wordpress
Do głównych zalet Wordpressa możemy zaliczyć prostotę i intuicyjność obsługi panelu administratora, możliwość wykorzystania wielu rozwiązań poszerzające funkcjonalności wtyczki lub buildery dzięki którym samodzielnie możemy edytować każdą podstronę i dosłownie online edytować układ strony tj: (layout). Dzięki CMS Wordpress bez problemu agencja interaktywna lub freelancer będzie w stanie wdrożyć dowolnego typu stronę internetową np: landing page, firmową, czy rozbudowaną stronę z ofertą. Wordpress to też możliwość integracji z platformami zewnętrznymi jak dedykowane systemy księgowe, systemy płatności online wykorzystywane w sklepach internetowych.
Wordpress i ecommerce
Wordpress dzięki gotowemu modułowi Woocommerce doskonale nadaje się do małych i średnich sklepów zapewniając pełną kompatybilność z płatnościami online. Posiada zintegrowane moduły dające możliwości typowego sklepu internetowego ecommerce
Duża liczba stron internetowych to strony Wordpress
Jeżeli chodzi o statystyki obecnie ponad 42% stron internetowych wdrożona jest WordPress.
Z 1.3 miliarda stron www, 455,000,000 to strony internetowe wdrożone właśnie w CMS WordPress.
Czy mogę bez obaw korzystać z silnika Wordpress tworząc stronę internetową ?
Tak, wordpress to system udostępniany na licencji opensource co oznacza że jest to darmowe rozwiązanie do wykorzystania dla każdego. Jednak sam wordpress nie będzie docelowo stanowił samodzielnej strony bez odpowiednio wgranego motywu lub wdrożenia projektu graficznego.
Tworzenie stron internetowych na Wordpress
Tworzenie stron internetowych Wordpress dobrze rozpocząć od wyboru już na początku silnika CMS oraz typu strony internetowej jaką będziemy realizować. Tworząc strony internetowe na Wordpress mamy do dyspozycji kilka rozwiązań które wiążą się z odpowiednim podejściem do ich wykonania oraz wymaganiami co do budowy SEO i optymalizacji technicznej.
Builder Wordpress Elementor lub Divi
To edytory wizualne dzięki którym bez znajomości kodowania będziesz w stanie w prosty sposób edytować każdy element strony poprzez mechanizm drag&drop. Dzięki builderowi o jego znacznym możliwościom bez problemu ustawisz/zmienisz kolorystykę całej strony internetowej, dodasz lub zaktualizujesz zdjęcia na blogu, w ofercie czy podstronie o firmie, edytujesz treść w prosty sposób poprzez kilka kliknięć.
Buildery Wordpress mają również predefiniowane układy i moduły (np: moduł galerii) dzięki czemu wystarczy odpowiednio zmienić parametry i dodać zdjęcia aby galeria na stronie została dodana.
Dedykowane kodowanie i wdrożenie CMS Wordpress
W przypadku jeżeli chcesz, by Twoja strona internetowa była inna niż wszystkie, posiadała autorską funkcjonalność, użytecznośc UX lub warstwę wizualną dedykowaną dla urządzeń mobilnych, efekty, animacje, idealną wersję responsywną, dedykowane wdrożenie kodowania frontend (html, css) warto rozważyć dedykowane wdrożenia stron do systemu zarządzania Wordpress.
Dzięki takiemu podejściu zyskasz pełną kontrolę nad wdrożeniem tylko wymaganych funkcjonalności z poziomu panelu administratora bez przeładowania strony internetowej zbędnymi skryptami js oraz css, które są zasadne z punktu widzenia całego projektu strony.
Kod pisany pod dedykowane rozwiązania osiąga lepsze wyniki na testach prędkości oraz wpływa pozytywnie na renderowanie i performance całej strony internetowej. Warto zauważyć że w przypadku builderów często problematyczne jest osiągnięcie dobrych wyników w narzędziach analitycznych Google Page Speed czy gtmetrix.com, a z punktu widzenia użyteczności i dostępności stron www jest to istotny i ważny punkt, który należy brać za priorytetowy podczas tworzenia strony internetowej.
Często opieka Wordpress zlecona firmie zewnętrznej to defacto obsługa buildera i naprawianie jako pierwsze prace parametrów technicznych strony internetowej oraz jej optymalizacja technicznia w tym SEO.
Jaki hosting wybrać do Wordpress ?
Pod hasłem dedykowany hosting Wordpress firmy hostingowe oferują specjalnie przygotowany serwer pod CMS Wordpress. Jest to mit i zabieg marketingowy, który ma na celu zdobyć Klientów którzy posiadają strony internetowe na Wordpress. W przypadku serweru jak dla każdej strony internetowej, portalu czy sklepu liczy sie przede wszystkim jego czas odpowiedzi, rodzaj dysków (najlepiej by były to dyski SSD) oraz procesor. Współdzielony hosting Wordpress to niestety ale dalej hosting współdzielony i nazwa marketingowa hosting dedykowany dla systemu Wordpress niewiele tutaj zmienia. Warto w przypadku serweru Wordpress zadbać o to by wybrać pakiet z ofertą VPS jako minimum zapewniający cache i wspierający najnowsze wersje PHP.
Bezpieczeństwo Wordpress
Aby mówić o bezpieczeństwie należy wziąć pod uwagę kilka aspektów pod uwagę:
Jak stworzona jest strona internetowa ?
Czy kod strony to jest niskiej jakości szablon oraz builder który niepotrzebne generuje duże pliki css i js.
Jak napisany jest kod i czy przechodzi testy analityczne Google Page Speed
Częstym problemem builderów jest generowanie niepotrzebnego kodu. Warto sprawdzić stronę internetową narzędziami online by dowiedzieć się czy nasza strona nie wymaga poprawy tych parametrów
Czy mamy weryfikację dwuetapową logowania ?
Warto wdrożyć weryfikację 2FA tj zabezpieczenie Google Authenticator.
Czy jest wdrożony SSL ?
Istotn w kwestii odrzuceń wejść na stronę oraz zabezpieczenia przesyłania danych protoków https.
Czy włączona jest najnowsza lub jedna z najnowszych wersji PHP do obsługi Wordpressa.
Warto przynajmniej raz na 2-3 miesiące sprawdzać konto w firmie hostingowej pod względem zgłaszanych powiadomień, pojemności konta lub aktualnej wersji PHP.
Czy Twój Wordpress jest aktualny?
W przypadku wtyczek oraz wersji Wordpress warto raz na 1-2 miesiące zalogować się do panelu administracyjnego lub ustawić powiadomienia o konieczności aktualizacji na mail administratora. Wordpress który nie jest na bieżąco aktualizowany stanowi problem gdyż narażony jest na ataki lub wirusa. Aktualizujemy Wordpress w miarę regularnie jednak przed przystąpieniem do prac koniecznie wcześniej należy wykonać backup całego Wordpressa.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.