Czym byłby Konin bez kopalni? A odkrywka bez Dolores?

Co łączy słonia leśnego z Pątnowem, a hiszpańską kuchnię z polską kiełbasą? Milesa Davisa z Dezerterem, Matkę Boską z kolejami górniczymi?
Okazuje się, że wiele, o czym można było się przekonać podczas wystawy w restauracji Nowa Era i pobliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tych dwóch sąsiadujących miejscach wyeksponowano zdjęcia, które uzupełniały pierwszomajową imprezę "W podzięce kopalni" i koncert orkiestr górniczych na placu Niepodległości w centrum nowego Konina.
ZłoŻe Pątnów to wystawa realizowana w ramach projektu 80 lat KWB Konin. Wydarzenie stanowi element programu #trzeciTOR, którego głównym celem jest ochrona i promocja dziedzictwa poprzemysłowego Wielkopolski Wschodniej. Wystawa poświęcona historii konińskiego zagłębia węgla brunatnego pojawiła się w centrum Konina - miasta, w którym na każdym kroku odnaleźć można ślady kopalni, i które swój rozwój zawdzięcza przemysłowi wydobywczemu. Tzw. „nowy” Konin zaprojektowano niemal od zera w latach 70. XX wieku.
ZłoŻe Pątnów to nieszablonowe spojrzenie na historię ludzi związanych z kopalnią. - Sięgamy po narzędzia pozwalające na szeroką promocję kultury poprzemysłowej. Tworzymy blogi, organizujemy wystawy i koncerty w miejscach nieoczywistych, inicjujemy akcje ochrony lokalnego dziedzictwa, takie jak np. ,,DOLORES – Panna na wydaniu”, wytyczamy szlaki turystyczne – informują inicjatorzy, czyli Wielkopolskie Forum Inicjatyw Kulturalnych FRONTAR współpracujące ze stowarzyszeniem Zmieniamy Konin. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Fot. Adam Jaroński
Komentarze nie na temat są usuwane.