Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym byłby Konin bez kopalni? A odkrywka bez Dolores?

Czym byłby Konin bez kopalni? A odkrywka bez Dolores?

Dodano:
Czym byłby Konin bez kopalni? A odkrywka bez Dolores?
wystawa

Co łączy słonia leśnego z Pątnowem, a hiszpańską kuchnię z polską kiełbasą? Milesa Davisa z Dezerterem, Matkę Boską z kolejami górniczymi? 

Okazuje się, że wiele, o czym można było się przekonać podczas wystawy w restauracji Nowa Era i pobliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tych dwóch sąsiadujących miejscach wyeksponowano zdjęcia, które uzupełniały pierwszomajową imprezę "W podzięce kopalni" i koncert orkiestr górniczych na placu Niepodległości w centrum nowego Konina.

ZłoŻe Pątnów to wystawa realizowana w ramach projektu 80 lat KWB Konin. Wydarzenie stanowi element programu #trzeciTOR, którego głównym celem jest ochrona i promocja dziedzictwa poprzemysłowego Wielkopolski Wschodniej. Wystawa poświęcona historii konińskiego zagłębia węgla brunatnego pojawiła się w centrum Konina - miasta, w którym na każdym kroku odnaleźć można ślady kopalni, i które swój rozwój zawdzięcza przemysłowi wydobywczemu. Tzw. „nowy” Konin zaprojektowano niemal od zera w latach 70. XX wieku.

ZłoŻe Pątnów to nieszablonowe spojrzenie na historię ludzi związanych z kopalnią. - Sięgamy po narzędzia pozwalające na szeroką promocję kultury poprzemysłowej. Tworzymy blogi, organizujemy wystawy i koncerty w miejscach nieoczywistych, inicjujemy akcje ochrony lokalnego dziedzictwa, takie jak np. ,,DOLORES – Panna na wydaniu”, wytyczamy szlaki turystyczne – informują inicjatorzy, czyli Wielkopolskie Forum Inicjatyw Kulturalnych FRONTAR współpracujące ze stowarzyszeniem Zmieniamy Konin. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fot. Adam Jaroński

 

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
simon39
A to ci niespodzianka... Może by tak Pan Prezydent miasta powiedział ile dostał Konin za FUGO? Trzech cwaniaków z Warszawki z kapitałem założycielskim firmy w kwocie 6 tysi przejęło 15 ha ziemi i cały fugowski majątek. Sama ziemia jest tam warta około 20 milionów. Miała tam powstać potężna produkcja linii technologicznych do segregacji śmieci i co? Gdzie te inwestycje? Czy już zaczęli na placu przed FUGO składować śmieci? Miastu brakuje kaski, ale ziemię się rozdaje darmo... tak trzymać władzuniu.
Dodano: Autor: simon39
No niestety, też bym dołożył swoje "3 grosze" ale .... Miasto nie było właścicielem dawnego FUGO, a budynki i grunty należały do właściciela dawnego FUGO (prywatny właściciel), a ten mógł je sprzedać komu chciał i za ile chciał (nawet za symboliczną "złotówkę"). Czyli, mimo mojej sceptyczno-opozycyjnej postawy wobec władz Konina i rady miasta - niestety albo "stety" ziemi nie mogli rozdać za darmo lub prawie za darmo, bo jej nie mieli. Ale fakt, spotkanie z inwestorem w UM i odtrąbienie tego we wszystkich lokalnych mediach mogło zrobić wrażenie że to sukces UM i że to on sprzedał działkę.
Dodano: Autor: Oscar
Złotousty. "Paweł Adamów deklarował, że miasto chce te sprawy prostować. ...... – Nie możemy traktować wszystkich dróg zapisanych w mpzp jako grunty do wykupu, bo byśmy zbankrutowali – mówił zastępca prezydenta Konina, wskazując, że priorytetem objęte są te tereny, gdzie miasto rzeczywiście chce budować infrastrukturę." Kluczem jest zwrot "gdzie rzeczywiście chce budować". Bo "rzeczywiście" to "chce" nigdzie. Dlaczego priorytetem nie są również objęte tereny, gdzie już mieszkają lub dopiero budują swoje domy mieszkańcy? Lokalne opłaty i lokalne podatki wnoszone przez mieszkańców są "dobre" ale już ich potrzeby są "be"??? Normą jest że w Koninie na już zbudowanych jak i nowo budowanych osiedlach na porządne utwardzenie drogi (czymś więcej niż wysypaniem na piasek restruktu) czeka się minimum 10-15 lat. I jak tu się nie dziwić, że dotychczasowi mieszkańcy wolą "uciekać" do ościennych gmin.
Dodano: Autor: Oscar
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole