Czy myjka parowa to dobry sposób na brudne fugi?
Materiał Partnera

Czyszczenie spoin między płytkami to uciążliwe zajęcie, a często mozolna praca nie przynosi zamierzonych efektów. Nagromadzony brud trudno jest usunąć, pomimo stosowania różnych sposobów i środków. Poznaj najskuteczniejszą metodę czyszczenia fug.
Dlaczego trzeba czyścić fugi?
Fugi, zarówno na ścianach, jak i na podłogach to newralgiczne miejsca, w których zbiera się brud. Do ich szorstkiej, porowatej powierzchni, zanieczyszczenia łatwiej i mocniej przywierają niż do gładkich płytek. Dodatkowo spoiny w kuchni i łazience pochłaniają także wilgoć, co w połączeniu z brudem sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Zanieczyszczenia i patogeny należy zwalczać, ponieważ stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do czyszczenia fug w kuchni i łazience, gdzie zachowanie higieny oraz czystości jest bardzo ważne.
Pamiętajmy, że zaniedbane i mocno zabrudzone fugi nie zawsze można wyczyścić. Niekiedy konieczne jest ich usunięcie i położenie nowych. Aby tego uniknąć, powinniśmy regularnie czyścić spoiny między płytkami. Metod walki z brudem jest wiele - od domowych sposobów, poprzez stosowanie detergentów, aż po czyszczenie parowe.
Jak czyścić fugi? Domowe sposoby
Domowe sposoby na czyszczenie fug mają wielu zwolenników. To tania i skuteczna metoda usuwania zabrudzeń, która jest bezpieczna dla zdrowia. Wystarczy sięgnąć po popularne produkty, które mamy w domu - sodę, proszek do pieczenia lub sok z cytryny. Ich właściwości umożliwiają na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami.
Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą, aby powstała pasta, którą następnie nakładamy na spoiny między płytkami. Po ok. 10 minutach szorujemy szczoteczką i spłukujemy. Możemy także przygotować pastę z proszku do pieczenia i zostawić ją na 30 minut. Do czyszczenia stosowany jest także sok z cytryny, który usuwa brud i rozjaśnia białe spoiny. Należy spryskać nim fugi, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą lub wytrzeć wilgotną ściereczką.
Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby nie zawsze poradzą sobie z mocnymi zabrudzeniami i nie usuną skutecznie pleśni czy innych drobnoustrojów.
Czyszczenie fug przy pomocy środków czyszczących
Do czyszczenia fug możemy użyć gotowych preparatów chemicznych, które przeznaczone są do usuwania brudu, kamienia oraz bakterii, grzybów i pleśni. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład. Niektóre substancje mają silne działanie żrące, przez co mogą uszkodzić spoiny. Ponadto negatywnie oddziałują na nasze zdrowie i wywołują podrażnienia skóry.
Najskuteczniejszy sposób na czyste fugi - czyszczenie parą
Jedną z metod usuwania zabrudzeń z fug jest czyszczenie parowe. Ma wiele zalet i zdecydowaną przewagę nad pozostałymi sposobami. Para wodna pod wysokim ciśnieniem dogłębnie penetruje szczeliny, także te niewidoczne gołym okiem. Mikrocząsteczki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Efekt czyszczenia wzmacnia wysoka temperatura, która sprawia, że zabrudzenia szybciej i łatwiej odchodzą od powierzchni, również te najbardziej uciążliwe. Dodatkowo ginie większość bakterii, wirusów i innych patogenów.
Czyszczenie parowe nie wymaga nakładów czasu i wysiłku oraz stosowania detergentów. Co więcej, dzięki ich wyeliminowaniu sprzątanie jest bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Para wodna nie wpływa także na trwałość fug. Do czyszczenia parowego potrzebna jest jedynie myjka parowa wyposażona w odpowiednie końcówki.
Jaka parownica sprawdzi się do czyszczenia fug?
Dobrymi opiniami wśród użytkowników cieszy się parownica. To urządzenie o doskonałych parametrach pracy, które gwarantują higieniczne czyszczenie bez detergentów. Myjka parowa generuje parę wodną o temperaturze 100℃, która wydostaje się przez dyszę z prędkością 170 km/h. Zapewnia to dogłębne usuwanie zabrudzeń fug bez wysiłku.
Co więcej, parownice to urządzenia o imponującej wielofunkcyjności i wszechstronności zastosowań. Są niezastąpione do higienicznego czyszczenia łazienki, kuchni, podłóg, okien, blatów, a nawet odświeżania dywanów, tekstyliów oraz mebli tapicerowanych. Parownice są ekologiczne i przyjazne dla zdrowia, a zwłaszcza małych dzieci lub alergików, ponieważ nie pozostawiają alergenów. Zaletą są także niskie koszty eksploatacyjne. Myjki parowe z 1 l wody generują aż 1700 l pary. W porównaniu z czyszczeniem ręcznym zużycie ogranicza się o 80%.
Parownice to szeroka gama urządzeń. Nie wiesz jaki model wybrać? Sprawdź:
Jak wyczyścić fugi przy pomocy parownicy?
- Do czyszczenia fug w łazience potrzebujemy specjalnej dyszy, którą znajdziemy w zestawie z parownicą. Możemy użyć małej okrągłej szczotki. Do fug silikonowych lepiej jednak wykorzystać dyszę do detali, która ich nie uszkodzi.
- W kuchni między spoinami płytek najczęściej zbiera się tłusty brud. Podczas smażenia i gotowania pryskający tłuszcz i para wnikają bowiem w fugi. i wgłębienia. Zabrudzenia te najlepiej usunąć przy pomocy niewielkiej dyszy do detali.
- Fugi na podłodze w każdym pomieszczeniu wyczyścimy podczas mycia podłogi parownicą wyposażoną w dyszę podłogową. Jeśli zabrudzenia są uciążliwe, można dodatkowo użyć wąskiej dyszy, którą należy skierować na fugę.
Wysokiej jakości myjki parowe znacząco ułatwiają usuwanie brudu i drobnoustrojów z fug oraz pozwalają utrzymać je w czystości.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.