Czy e-recepta online jest dostępna dla każdego?

Korzystanie z usług medycznych online stało się dziś normą. Wiele osób rezygnuje ze standardowych wizyt lekarskich w przychodniach i w miarę możliwości załatwia wszystkie sprawy za pośrednictwem Internetu. Czy każdy może skorzystać z tej usługi? Przeczytaj tekst, żeby dowiedzieć się więcej.
Konsultacje lekarskie online świadczone przez Internet z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność. Jest to wygodny i szybki sposób, który pozwala na rozmowę z lekarzem, bez konieczności czekania na odległy termin lub stania w kolejkach. Dzięki internetowym portalom świadczącym usługi medyczne można w krótkim czasie uzyskać skierowanie, zwolnienie czy e-receptę online, a usługa dostępna jest dla każdego.
E-recepta online – jak się z niej korzysta?
Dzisiaj uzyskanie e-recepty online jest prostsze niż kiedykolwiek. Wystarczy umówić się w dogodnym terminie na rozmowę z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i przepisze odpowiednie lekarstwa. Recepta jest wprowadzona do systemu, a do jej zrealizowania niezbędny jest PESEL pacjenta i kod otrzymany od lekarza.
To ideale rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, które muszą pamiętać o tym, żeby regularnie przyjmować stałe dawki leków. Będzie również przydatne w sytuacji, gdy pacjent nie ma możliwości stawienia się w gabinecie, np. z powodu wyjazdu zagranicznego.
Wiele wskazuje na to, że nowoczesne rozwiązania będą nadal ulepszane, dzięki czemu korzystanie z nich stanie się codziennością. Już teraz liczba krajów, w których można zrealizować e-receptę online stale rośnie.
Przeczytaj również: E-recepta. Jaka przyszłość ją czeka?
Co wpłynęło na rozwój medycyny online?
Głównym czynnikiem wpływającym na rozwój internetowej medycyny była pandemia koronawirusa COVID-19. To właśnie w okresie, gdy panował lockdown i ludzie nie mogli normalnie korzystać z porad lekarskich popularność zdobyły teleporady i konsultacje online. W wielu przypadkach rozmowa z lekarzem wystarczała, żeby udzielić podstawowej pomocy lub wypisać e-receptę na niezbędne lekarstwa.
Czy medycyna online ma wady?
Minusem konsultacji online jest brak realnego kontaktu z klientem. Jak wiadomo nie wszystkie choroby i schorzenia da się zdiagnozować wyłącznie poprzez rozmowę. Często niezbędne jest także wykonanie badania, choćby podstawowego osłuchania płuc czy obejrzenia gardła. A w przypadku specjalistów, takich jak okulista, laryngolog, czy kardiolog jest to zazwyczaj konieczność. Z tego względu w wielu przypadkach, oprócz doraźnej porady, koniecznością było zlecenie dodatkowej diagnostyki, która wymagała osobistego pojawienia się w gabinecie.
Leczenie online, które dawniej wydawałoby się niemożliwe, dziś jest stałym elementem w procesie dbania o zdrowie. Do przeprowadzenia wizyty wystarczy umiejętność posługiwania się komputerem lub telefonem i dostęp do Internetu. Pozwala to zaoszczędzić czas, pieniądze na dojazdy, a tym samym przyspiesza termin wizyty. A fakt, że konsultacje mogą odbyć się z dowolnym specjalistą, jest dodatkowym atutem.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.