Czujniki wizyjne w automatyce przemysłowej - jak są wykorzystywane?
Materiał promocyjny

Przemysł, niezależnie od konkretnej znajdującej się w jego ramach branży, współcześnie wymaga rozwiązań zaawansowanych i nowoczesnych, idących w parze z postępem technologicznym. Wiele czynności ulega obecnie automatyzacji, a ta nie byłaby możliwa bez zastosowania zaawansowanych czujników. Nie tylko zwiększają one wydajność pracy, ale też wspomagają rozwój i pozwalają na wytwarzanie produktów lepszych jakościowo. Ale jak one tak właściwie działają? W jaki sposób są wykorzystywane właśnie w kontekście automatyki przemysłowej?
Jak działają czujniki wizyjne?
Czujniki wizyjne w przemyśle wykorzystywane są do kontroli jakości procesów przemysłowych, na każdym kolejnym ich etapie. Nastawiają się na identyfikowanie błędów oraz jakichkolwiek odstępstw od normy, ustalanej indywidualne przez przedsiębiorstwo przemysłowe, zależnie od konkretnego procesu i jego oczekiwanych efektów. Nowoczesne czujniki działają w pełni automatycznie - nie są więc zaledwie kamerami, a raczej inteligentnymi systemami, mogącymi porównywać otrzymany obraz z wzorcem, kontrolować pola w obrazie, a nawet wyszukiwać nieprawidłowości w zakresie konturów i lokalizacji krawędzi.
Aktualnie w przemyśle wykorzystuje się dwa główne rozwiązania w zakresie czujników wizyjnych. Tym pierwszym są raczej mało skomplikowane czujniki, które programuje się jednokrotnie, a które działają w sposób jednostajny (cały czas tak samo). Drugim z kolei są rozbudowane systemy wizyjne, które są parowane z dedykowanym oprogramowaniem komputerowym. To daje praktycznie nieograniczone możliwości ich kontrolowania - tak w kontekście pracy samego czujnika, jak i chociażby oświetlenia. Wszystkie pozyskiwane dzięki nim dane można zapisywać do bazy danych, by następnie analizować statystyki jakości procesów produkcyjnych, ale też przygotowywać niezbędną dokumentację, generując ją w sposób automatyczny. Oba rodzaje czujników są szeroko wykorzystywane - te prostsze trafiają oczywiście w miejsca, gdzie bogata liczba opcji konfiguracyjnych nie jest absolutnie niezbędna.
Aktualnie stosowanie systemów wizyjnych jest niemalże wymogiem praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Pozwala zredukować koszty natychmiastowe i dalekosiężne (na przykład te wynikające z reklamacji wadliwych produktów), a przede wszystkim jest niezawodne i gotowe do pracy w czasie całego procesu produkcyjnego.
Zastosowanie czujników wizyjnych w automatyce przemysłowej
Systemy wizyjne wykorzystywać można w niemal każdej gałęzi przemysłu. Ich elastyczność pozwala im dopasować się do warunków stawianych przez konkretne procesy, ale i do wymagań Twoich - właściciela firmy. W przemyśle elektrycznym na przykład czujniki sprawdzają obecność i stan kolejnych podzespołów wchodzących w skład kompletnej całości, a w stolarskim - gładkość powierzchni drewna czy nawet równomierne nałożenie farby. Zadania stawiane przed czujnikami mogą być jednak dużo bardziej zróżnicowane. Często są one związane z:
- kontrolą umiejscowienia i wielkości otworów (praktycznie w każdym produkowanym produkcie wykorzystującym je),
- sprawdzaniem nadruku (na przykład na produkowanych masowo koszulkach i czymkolwiek innym),
- sortowaniem elementów i kontrolowaniem produkowania odpowiedniej ich ilości,
- sprawdzaniem i czytaniem kodów kreskowych z opakowań,
- kontrolą wymiarów powstających elementów większej całości.
Oczywiście zastosowania czujników są znacznie szersze i praktycznie nieograniczone. Zwłaszcza że te najnowocześniejsze cechują się imponującą inteligencją maszynową.
Czujniki wizyjne na przestrzeni ostatnich lat stały się standardem w automatyce przemysłowej. Ich niezaprzeczalną zaletą jest możliwość elastycznego dopasowania ich działania do wymagań i warunków stawianych przez konkretną branżę i procesy zachodzące w jej ramach. Czujniki gwarantują dziś najlepszą na rynku kontrolę jakości, na każdym etapie działania większego przedsiębiorstwa - nie tylko produkcyjnego.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.