Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo warto wiedzieć o broniach myśliwskich?

Co warto wiedzieć o broniach myśliwskich?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co warto wiedzieć o broniach myśliwskich?
Materiał promocyjny

Grafika: freepik.com

Broń myśliwska stanowi ważny element wyposażenia każdego myśliwego. Bez niej polowanie na zwierzynę nie byłoby możliwe. Obecnie dostępnych jest kilka różnych rodzajów broni myśliwskiej. Dlatego warto dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że aby rozpocząć polowanie, należy posiadać uprawnienia myśliwskie, a także pozwolenie na broń myśliwską. W przeciwnym wypadku polowanie na zwierzynę w naszym kraju jest całkowicie zabronione. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie uprawnienia lub niedługo podchodzimy do egzaminu, powinniśmy przyjrzeć się bliżej dostępnej ofercie broni myśliwskiej. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest broń myśliwska?

Żeby zdefiniować, czym jest broń myśliwska, warto przyjrzeć się podstawie prawnej. Broń, której można używać podczas polowania, jest ściśle określona przepisami prawa. Aspekt ten definiuje rozporządzenie Ministra Środowiska z 23 marca 2005 roku. Zgodnie z tymi przepisami, bronie myśliwskie muszą mieć lufę gwintowaną o kalibrze od 5,6 mm z pociskami płaszczyznowymi. Amunicja myśliwska z kolei nie może mieć mniejszej niż 1000 J energii przy odległości 100 m od wylotu lufy. Do polowania dopuszczona jest broń długa, palna, centralnego zapłonu, która składa się z gładkich lub gwintowanych luf umożliwiających oddanie sześciu strzałów po załadowaniu. Broń samopowtarzalna w magazynku może z kolei pozwalać na załadowanie maksymalnie dwóch nabojów.

Jakie są rodzaje broni myśliwskich?

Obecnie zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni myśliwi mogą skorzystać z trzech typów broni myśliwskiej. Zalicza się do nich broń śrutową, kulową i kombinowaną. Ta pierwsza to przede wszystkim dubletki. Z broni i naboi śrutowych korzysta się zazwyczaj podczas polowania na zwierzynę drobną, ptactwo i zające. Umożliwia ona precyzyjny strzał z niewielkiego dystansu.

Broń kulowa z kolei przeznaczona jest do polowania na zwierzynę grubą, taką jak sarny, dziki, jelenie czy daniele. Decydując się na zakup tego typu broni, warto zwrócić szczególną uwagę na typ pocisku, kaliber, a także masę. Trzecim typem jest wersja kombinowana broni, czyli śrutowokulowa. Wyróżnia się ona oddzielnymi lufami do nabojów kulowych i śrutowych. Zalicza się do niej kniejówki i drylingi. Te pierwsze zaliczane są do broni dwulufowych. Drylingi z kolei są trójlufowe i w ich przypadku dwie lufy śrutowe umieszczone są horyzontalnie. Z kolei lufa kulowa pod nimi. Kniejówki są zdecydowanie tańsze niż drylingi. Dlatego często wykorzystywane są zwłaszcza przez początkujących myśliwych.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Brawo dla Sz.Pani Wójt. To kolejna bdb inwestycja.
Dodano: Autor: E.Super
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole