Co warto wiedzieć na temat uzależnienia od alkoholu?
Materiał promocyjny

Alkoholizm to uzależnienie, którym dotkniętych jest blisko 1 mln Polaków. Jest to więc potężna grupa społeczna, a przecież zaledwie cześć osób nadużywających alkoholu zostaje uznana za alkoholika w całym znaczeniu tego słowa. Tak czy inaczej, leczenie alkoholizmu to temat bardzo ważny i trudny zarazem. Trudny, gdyż osoba uzależniona, aby rozpocząć leczenie alkoholizmu musi być świadoma problemu, z jakim ma do czynienia. Tymczasem okoliczności i tzw. kultura picia bez specjalnej okazji nie pomagają w tym, aby unikać alkoholu. Kiedy należy szukać pomocy i jak przebiega leczenie alkoholika? O tym piszemy poniżej.
Kiedy jest właściwy moment, aby rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Alkoholizm ma to do siebie, że bardzo często osoby nim dotknięte przez długi czas nie widzą w tym problemu.
Z tego względu odstawienie alkoholu wydaje im się zupełnie niepotrzebne. Pierwszym krokiem ku terapii jest zatem to, aby osoba uzależniona zauważyła, że coś przez alkohol traci. Może to być np. pogorszenie relacji rodzinnych, kłopoty w pracy w tym zbyt częste nieobecności spowodowane upojeniem alkoholowym.
W dłuższej perspektywie zaczyna cierpieć również nasz stan zdrowia. Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń wielu narządów wewnętrznych: marskość wątroby, kłopoty z sercem, podwyższone ryzyko nowotworu to tylko niektóre ze skutków regularnego nadużywania alkoholu.
Leczenie alkoholików już dawno przestało być tematem tabu
Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych jest taka, że alkoholik jest aktualnie postrzegany jako osoba chora i nie ma wiele wspólnego z marginesem społecznym jak miało to miejsce kiedyś. W alkoholizm popadają osoby wykształcone, zamożne i publiczne. Choroba alkoholowa nie wybiera sobie klasy społecznej, a raczej poszczególne jednostki. Bardzo trudno jest przestać pić, ale jest to możliwe. Leczenie alkoholika to proces długotrwały, a mówi się nawet, że alkoholikiem, tyle że niepijącym pozostaje się do końca życia.
Alkoholizm leczenie – jak wygląda taki proces?
Podstawowa kwestia to upewnienie się, czy problem faktycznie występuje. W terminologii lekarskiej wyróżniamy 4 podstawowe fazy choroby alkoholowej: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. Każda kolejna pociąga za sobą więcej objawów i sprawia, że trudniej jest zachować abstynencję, a brak dostępu do trunku wywołuje głód alkoholowy, który daje o sobie mocno znać. Ból głowy, niepokój, kołatanie serca, zaburzenia snu to często spotykane objawy. Stałym elementem procesu wychodzenia z nałogu jest m.in. odtruwanie organizmu, czyli pozbycie się toksyn, resztek alkoholu i przywrócenie tzw. równowagi elektrolitowej.
Terapie dla alkoholików mogą być są różne
Wymieńmy te najważniejsze:
- ambulatoryjna lub szpitalna na oddziale zamkniętym,
- indywidualna, która wcale nie musi wykluczać zajęć w grupach,
- psychoterapia (terapia behawioralno-poznawcza, techniki relaksacyjne),
- leczenie farmakologiczne uzależnienia od alkoholu za pomocą nowoczesnych preparatów,
- ośrodki leczenia stworzone z myślą o alkoholikach (zarówno publiczne, jak i prywatne).
Dlaczego warto rozważyć prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
Prywatny ośrodek gwarantuje przede wszystkim anonimowość oraz najwyższą jakość usług. Decydując się podjąć leczenia, które ma przynieść sukces w odstawieniu alkoholu, ważne są też silne relacje rodzinne. Rodzina alkoholika ma tu do odegrania niezwykle ważną rolę. Wsparcie z jej strony pomaga nie tylko podjąć decyzję o tym, aby wyrwać się ze szponów nałogu i podjąć leczenie, ale co ważniejsze wytrwać w nim i pokonać chorobę alkoholową na dobre. Trudno chyba o lepsze zmotywowanie chorego aniżeli poprzez troskę o najbliższych.
Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Koninki
Adres:
Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
Telefony:
+48 533 724 499,
+48 18 331 72 50
Strona WWW:
https://koninki.pl/
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.