Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo warto wiedzieć na temat przemysłowych oczyszczalni ścieków?

Co warto wiedzieć na temat przemysłowych oczyszczalni ścieków?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co warto wiedzieć na temat przemysłowych oczyszczalni ścieków?
materiał promocyjny

Przemysłowe ścieki są zdecydowanie trudniejsze w oczyszczaniu niż komunalne. Wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. Niewątpliwie działalność oczyszczalni przemysłowej ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, tak by można było osiągnąć standardy oczyszczania ścieków przemysłowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przemysłowe oczyszczanie ścieków - co warto wiedzieć?

Ścieki przemysłowe są to nieczystości, które wymagają niezwykle skrupulatnego podejścia do sposobu ich gromadzenia. Zastosowanie ma prawo wodne, gdzie ścieki przemysłowe definiuje się jako ścieki niebytowe, które są wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej. Do ścieków przemysłowych zalicza się te pochodzące np. z działalności składowej, transportowej bądź usługowej. Nie do końca można takie ścieki przekazywać do systemu kanalizacji, gdyż mogą stanowić wtedy zagrożenie dla osób, mienia oraz przyrody. W takim przypadku należy zastosować przemysłowe oczyszczalnie ścieków, a dokładnie biologiczne oczyszczalnie ścieków dla przemysłu. Dzięki efektywnemu oczyszczaniu ścieków przemysłowych w wielu przypadkach można uzyskać wodę, która nadaje się do ponownego wykorzystania. W procesie fermentacji beztlenowej produkowany jest biogaz, który z kolei może być użyty do produkcji ciepła. Podczas oczyszczania powstają ustabilizowane osady ściekowe, z których można wyprodukować nawóz. Produkty uboczne stanowiące zagrożenie dla środowiska często się spala.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków dla przemysłu - jak działają?

Na uwagę zasługują biologiczne oczyszczalnie ścieków. Trzeba wiedzieć, że takie przemysłowe oczyszczalnie ścieków oczyszczają ścieki wykorzystując do tego procesy biologiczne. Dochodzi do rozkładu, a także mineralizacji nieczystości organicznych. DO tego celu wykorzystuje się specjalne mikroorganizmy. Całość może odbywać się zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych, a także mieszanych. Aby doszło do tlenowego procesu oczyszczania ścieków niezbędny jest tlen. Aeroby przetwarzają zanieczyszczenia w wodę, biomasę oraz dwutlenek węgla. Natomiast w procesie beztlenowym wykorzystuje się anaeroby. Mikroorganizmy przemieniają nieczystości w biomasę, metan oraz dwutlenek węgla. TO rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku ścieków o wysokim stopniu zanieczyszczenia. W biologicznym oczyszczaniu ścieków dochodzi do przesiewania. Oznacza to, że duże cząsteczki przesiewane są przy pomocy specjalnych urządzeń. Całość odbywa się w sposób mechaniczny. Dochodzi też do usuwania materiałów mineralnych. W ten sposób można odzyskać zarówno żwir, jak i piasek. Kolejnym ważnym etapem jest sedymentacja, a także obróbka biologiczna. Wtedy też tworzy się osad wtórny. Jednocześnie jeżeli wykorzystujecie proces beztlenowy, to występuje jeszcze etap oczyszczania. 

Zalety przemysłowej oczyszczalni ścieków 

Wykorzystując przemysłową oczyszczalnię ścieków nie generuje się tak dużej ilości odpadów, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Jednocześnie zmniejsza się bądź można całkowicie wyeliminować straty wody spowodowane jej zanieczyszczeniem. Same koszty inwestycji nie są bardzo wysokie. Dzięki temu inwestycja już po bardzo krótkim czasie się zwraca. Jednocześnie przypominamy, że po procesie oczyszczania należy sprawdzić, czy odprowadzana woda spełnia określone normy jakościowe i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole