Ciepło z geotermii to przyszłość, która już dziś ogrzewa Koło
Materiał promocyjny

W Kole zaczęła działać długo wyczekiwana ciepłownia geotermalna, która już teraz dostarcza ciepło do mieszkańców, wykorzystując odnawialne źródła energii.
Jak podkreśla burmistrz Koła - Krzysztof Witkowski, to historyczny krok w kierunku nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych. Budowę udało się sfinansować dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozruch techniczny poprzedziło wiele formalności, między innymi stworzenie zakładu górniczego, którym stała się kolska Geotermia.
- To dla naszego miasta przełomowy moment. Rozruch technologiczny trwa od kilkunastu dni i osiągnęliśmy 7,5 MW mocy cieplnej. To połowa zapotrzebowania Koła na ciepło w tym konkretnym dniu. Od samego początku, wspólnie z panem prezesem wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku. Zmniejszenie zużycia węgla to stabilizacja, a następnie obniżka cen ciepła dla mieszkańców oraz rozwój. Już w przyszłym roku przystępujemy do projektowania basenów termalnych – mówi burmistrz Krzysztof Witkowski.
Prezes Geotermii Koło - Przemysław Stasiak nie ukrywa, że był to duży wysiłek dla całego zespołu, który pracował przy tym projekcie. - Jesteśmy dumni, że udało nam się ten projekt zakończyć z sukcesem. Na przełomie 8 i 9 listopada rozpoczęliśmy rozruch technologiczny. Instalacja jest testowana zarówno przez projektantów, jak i wykonawców. Trwa proces synchronizacji urządzeń oraz optymalizacji ich pracy, abyśmy mogli jak najefektywniej uzyskiwać ciepło. To rewolucja technologiczna. Zamiast spalać węgiel, wykorzystujemy energię z wnętrza ziemi. Dzięki temu ograniczamy emisję dwutlenku węgla i pyłów, a mieszkańcy mogą cieszyć się efektywnym i ekologicznym ogrzewaniem.
Obecnie kolska geotermia dostarcza ciepło na poziomie minimalnym, lecz docelowa moc może wynieść ponad 11 MW. Inwestycja ta zmniejsza uzależnienie od węgla. Ambitne plany kolskiej spółki obejmują w przyszłym roku rozbudowę sieci ciepłowniczej i dalsze inwestycje, które mają na celu nie tylko wzrost efektywności, ale i dostępność dla szerszego grona odbiorców. W dłuższej perspektywie mieszkańcy powinni odczuć także korzyści w rachunkach za ogrzewanie.
Odnawialne źródła energii zapewniają więc bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie eliminują konieczność spalania paliw kopalnych. Koło staje się przykładem dla innych miast w Polsce, pokazując, że innowacyjne i ekologiczne rozwiązania są nie tylko możliwe, ale i korzystne dla wszystkich.