Ceny pelletu w 2022 roku
Materiał promocyjny

Pellet, to paliwo odnawialne, które stało się bardzo popularne w ciągu ostatnich lat, jest surowcem energetycznym najczęściej stosowanym w domach jednorodzinnych. Drastyczne podwyżki z pewnością zaskoczyły niejednego, ile kosztuje tona pelletu i dlaczego jego cena tak bardzo rośnie?
Pellet jest opałem, który może być alternatywą dla drewna, oleju czy węgla. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Posiada wysoką kaloryczność, powstaje bardzo mała ilość popiołu i przede wszystkim nie oddziaływuje w negatywny sposób na środowisko. W Polsce, najczęściej stosowanym jest pellet drzewny, powstaje poprzez skompresowanie trocin drzewnych. Pellet wykonywany z drzew iglastych jest chętniej wybierany niż ten z drzew liściastych, ze względu na o wiele lepsze parametry.
Jeśli chodzi o kaloryczność, może sięgać nawet 4,6-5 kWh/kg oraz 16-20 MJ/kg, jest to nieznacznie mniej od ekogroszku. Pellet dobrej jakości wiąże się z wysoką wydajnością, co skutkuje jego mniejszym użyciem, co za tym idzie niższymi kosztami ogrzewania. To sprawia że dobrze się spala a kotły na pellet nie jest narażony na awarię.
Jaka jest cena za tonę pelletu w 2022 roku?
Problem znacznej podwyżki pelletu, dotyka wielu rodzin. W ciągu roku, jego cena wzrosła ponad dwukrotnie. Oznacza to, że wydatki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet do ponad 7 tysięcy. W październiku, ceny tego paliwa wahały się od około 3260-4000 zł z tonę. Jedną z form rekompensaty, jaką możemy uzyskać jest dodatek do pelletu, a jego wysokość wynosi 3000 złotych. Prognozy niestety są takie, że ceny wciąż mogą rosnąć.
Drastyczny wzrost cen, jest spowodowany m.in. drastycznym wzrostem cen surowca. Dodatkowo, rynek mierzy się z niedoborem, głównie przez politykę sprzedażową Lasów Państwowych oraz eksportu drewna. Brakuje pozostałości drzewnych, ich ilość jest bardzo mała. Mniejsza ilość pelletu spowodowana jest wojną, tak samo jak nagły wzrost cen. Produkcja, jest coraz to droższa, ponadto w tym jak i w zeszłym roku, znacznie wzrosły ceny opakowań
W przypadku tego dodatku, nie istnieje kryterium dochodowe. Każdy kto złożył wniosek oraz znajduje się w centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków może otrzymać to dofinansowanie. Wniosek ten, musimy złożyć do urzędu gminy, znajdującego się w miejscu zamieszkania ale możemy również złożyć to przez internet bądź wysłać go pocztą. Na jedno miejsce zamieszkania, można starać się o jedno dofinansowanie. Niestety, o to dofinansowanie nie mogą ubiegać się osoby, które wpisały więcej źródeł ciepła dla swojego gospodarstwa domowego bądź korzystały już z innej formy pomocy.
Komentarze nie na temat są usuwane.