Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCentrum zdrowia psychicznego na rozdrożu. Od otwarcia do walki o przyszłość

Centrum zdrowia psychicznego na rozdrożu. Od otwarcia do walki o przyszłość

Dodano:
Centrum zdrowia psychicznego na rozdrożu. Od otwarcia do walki o przyszłość
Interwencja

Takiego miejsca brakowało, mówiono, gdy 5 września 2022 roku, na siódmym piętrze hotelu Konin otwierano Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Drews. 

Liderem projektu była Agnieszka Drews, a partnerem miasto Konin. Działalność gwarantowało dofinansowanie z funduszy unijnych. Przedsięwzięcie wsparła również firma Granges, dzięki której udało się przystosować hotelowe piętro do nowych zadań. W ramach centrum działała: poradnia psychologiczna, psychiatryczna, oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. Był pedagog, psycholog kliniczny, pielęgniarki. Prowadzono terapie grupowe według wieku. Działał zespół pierwszego wyjazdu, fizjoterapeuci do ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych oraz dietetyk. Dziecko otrzymywało kompleksową opiekę w jednym miejscu. W szczytowych momentach, z pomocy konińskiego centrum, korzystało od 400 do 450 młodych uczestników. - Potrzeby są ogromne - podkreślali pracownicy. 

- Zgłosiliśmy się tam z kilkuletnim dzieckiem. Na pierwszym spotkaniu pani psycholog kliniczna stwierdziła deficyt i zleciła szersze badania w kierunku Aspergera, co okazało się dobrą diagnozą. Potwierdził to lekarz psychiatra. Od razu była propozycja skierowania dziecka na grupowe zajęcia, które się odbywały raz w tygodniu. Trzy razy w miesiącu była fizjoterapia, raz w miesiącu dietetyk. Przyjeżdżał psychiatra z Łodzi. Była kompleksowa pomoc i bardzo dobre warunki – mówi pani Joanna.

- Moje dziecko korzystało z pomocy fizjoterapeuty, miało zajęcia z psychologiem, pedagogiem, spotkania grupowe. Cały czas potrzebuje pomocy, ale mnie na to teraz nie stać – mówi pani Marzena, która samotnie wychowuje syna.

Projekt realizowany był w takiej formie do czerwca 2023 roku. Mówiło się wówczas o trzyletnim okresie trwałości i finansowaniu centrum z innych źródeł. Działalność w ramach funduszy unijnych przedłużono jeszcze do końca listopada 2023. A potem zaczęły się schody. Podmiot prowadzący musiał przejść na działalność komercyjną i zabiegać o dalsze finansowanie, chociażby w ramach konkursów NFZ na II poziom opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Złożono dokumenty, a zaplanowane na 22 grudnia 2023 rozstrzygnięcie konkursu w tej kwestii, nie doszło do skutku.  

- Postępowanie konkursowe zostało unieważnione z powodu odrzucenia ofert, które nie spełniały wymogów konkursowych. W przyszłości planujemy ogłoszenie kolejnego konkursu. Liczymy na to, że wpłyną rzetelnie przygotowane oferty, z których będziemy mogli wybrać realizatora świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - poinformowała portal LM.pl Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa NFZ w Poznaniu. - Chciałabym podkreślić, że psychiatria dzieci i młodzieży jest szczególnie wrażliwą materią i przy realizacji tego rodzaju świadczeń należy wykazać się szczególną starannością w przygotowaniu zarówno kadry, miejsca udzielania świadczeń, jak i dokumentacji. 

Rodzice, którzy zgłosili się do portalu LM.pl z tym problemem twierdzą, że nie stać ich teraz na obecne wydatki. To, jak obliczyli, od 1000 do 2000 złotych miesięczne za wymienione wcześniej formy wsparcia dla dziecka. Bez zewnętrznego dofinansowania tego typu placówki, nie dadzą rady. 

- Było wszystko i dziecko zadowolone. Na warsztatach robili kawał dobrej roboty. Widziałam postępy. To była bardzo konkretna praca. Najlepszą formą integracji okazała się grupa i dwie panie terapeutki, które się wspomagały. A teraz trzeba za wszystko płacić – ubolewa pani Joanna. - Powiem od serca, że liczę na pomoc władz Konina, przynajmniej do czasu rozwiązania sytuacji z NFZ i uzyskaniem ewentualnych środków na dalszą działalność. Prosimy, aby nie zostawiać dzieci i nas bez kompleksowego ośrodka, który bardzo nam wszystkim pomógł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole