Bramy garażowe - jak wybrać najlepsze drzwi do garażu?
Materiał promocyjny

Coraz trudniej wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym bez automatycznej bramy garażowej. O czym pamiętać, podejmując decyzję o zakupie tego elementu?
Automatyczne bramy garażowe – dlaczego warto je mieć?
Nowoczesne bramy garażowe bardzo często stają się standardem w naszych domach. To nadzwyczaj praktyczne wyposażenie, które zapewnia wysoki komfort użytkowania, a do tego kryje w sobie wiele zalet. Wracając do wygody użytkowania – dawniej kierowca, aby wjechać do garażu, musiał wyjść z auta i samodzielnie otworzyć bramę. O ile latem nie jest to szczególnie kłopotliwe, to zimą czy jesienią z pewnością sprawi więcej problemów. Ponadto garaż sam w sobie chroni przecież twoje auto przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i wilgoci, a do tego automatyczna brama garażowa to też świetne zabezpieczenie przed włamywaczami i złodziejami.
Jeszcze nie tak dawno uważało się, że do instalacji automatycznej bramy garażowej potrzeba wiele miejsca. Wynika to z konieczności montażu systemu otwierającego drzwi. W rzeczywistości jednak te mechanizmy są tak niewielkie i jednocześnie tak wydajne, a do tego same bramy w bardzo ekonomiczny sposób zmieniają swoje położenie podczas otwierania i zamykania, że nie musisz pozostawiać dużej przestrzeni. Oczywiście wszystko zależy też od typu wybranej bramy garażowej, co należy mieć na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.
Kolejną zaletą automatycznych bram garażowych jest oczywiście estetyczny wygląd. Nowoczesne produkty prezentują się bardzo elegancko i mogą zarówno wtopić się w elewację garażu lub całego budynku, jak i stanowić atrakcyjny dodatek wizualny. Dlatego też można śmiało uznać, że w dzisiejszych czasach bramy garażowe pełnią również funkcje dekoracyjne. Nie można też zapomnieć o tym, że stale wdrażane są coraz lepsze technologie, dzięki czemu aktualnie oferowane bramy garażowe są znacznie lepsze niż dawniej, a do tego cechują się znakomitą bezawaryjnością.
Jak wybrać bramę garażową?
Proces decyzyjny dotyczący nabycia bramy garażowej wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wynika to m.in. z faktu, iż na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów drzwi garażowych, takich jak choćby bramy segmentowe górne, bramy segmentowe boczne, bramy uchylne, bramy rolowane czy bramy rozwierne. Niemniej niezależnie od rodzaju bramy, zawsze warto kierować się czterema podstawowymi czynnikami, które decydują o wszystkich walorach tego produktu. Są to:
- bezpieczeństwo,
- termoizolacyjność,
- sterowanie,
- estetyka.
Automatyczne bramy garażowe dysponują różnego typu rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa. Podstawowym i najczęściej stosowanym systemem są klamki obrotowe z ryglem oraz wzmacniane profile, nierzadko jednak stosuje się ich znacznie więcej. Warto w tym miejscu podkreślić, że pod pojęciem „bezpieczeństwa” należy rozumieć zarówno względy dotyczące ochrony przed kradzieżą, jak i oczywiście bezpieczeństwo użytkowania. I tak np. w modelach rolowanych występują dodatkowe zabezpieczenia w postaci hamulca elektromagnetycznego siłownika napędzającego bramę, co utrudnia podważenie skrzydła.
W bramach garażowych stosuje się też specjalne oznaczenia, które odzwierciedlają poziom odporności na włamania. Jest to 6 klas – od RC1 do RC6 – oczywiście im wyższa cyfra, tym brama garażowa jest trwalsza i trudniejsza do sforsowania. Oprócz tego stosuje się też takie rozwiązania jak fotokomórki, automatyczne systemy odłączające, blokady w przypadku zerwania sprężyny czy funkcja łagodnego zatrzymywania.
Kolejny istotny parametr decydujący o podjęciu decyzji to termoizolacyjność bramy. Szczególną uwagę na ten aspekt powinni zwrócić właściciele garaży ogrzewanych, gdyż wysokiej jakości brama będzie chroniła przed utratą ciepła. Rzeczywista ciepłochronność bram uzależniona jest od wykorzystanego systemu ocieplenia oraz szczelności połączeń między poszczególnymi segmentami. Nie bez znaczenia pozostaje też montaż. Do ocieplenia bram garażowych zazwyczaj stosuje się piankę poliuretanową lub wkładki ze styropianu, przeciętna grubość warstwy izolacyjnej waha się od 2 do 4 cm. Aby ułatwić wybór, przy izolacji cieplnej także stosuje się obiektywny wskaźnik, chodzi tu o współczynnik przenikania ciepła U. Od 2021 roku współczynnik U dla bram garażowych nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2*K).
Nie bez znaczenia jest także rodzaj sterowania. Sama automatyka jest już standardem, jednak wybór nawet w tej materii bywa bardzo szeroki. Dlatego też zaleca się konsultację z fachowcem, który dobierze odpowiedni system do warunków w miejscu montażu. Rodzaj automatyki zależy od takich czynników jak choćby konstrukcja bramy, jej wielkość i ciężar, częstotliwość otwierania czy przestrzeń pod sufitem.
Estetyka bram garażowych – czy to takie ważne?
Najbardziej subiektywną częścią wyboru bramy garażowej jest estetyka. O gustach się nie dyskutuje, dobrze jednak pamiętać, aby bramę garażową wkomponować w elewację budynku. Najczęściej bramy garażowe oferowane są w kolorach: białym, szarym, czarnym lub brązowym. W niektórych sytuacjach dostępne są też inne warianty, może się to wiązać jednak z dodatkowymi opłatami.
Jak zatem widać, wybór bramy garażowej jest bardzo odpowiedzialnym i wcale nie tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jednak biorąc pod uwagę przedstawione czynniki, z pewnością podjęcie decyzji stanie się choć odrobinę prostsze.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.