Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBól i gorączka - jak się jej pozbyć?

Ból i gorączka - jak się jej pozbyć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ból i gorączka - jak się jej pozbyć?
materiał promocyjny

Podwyższona temperatura ciała, ból głowy, zatok lub gardła, dyskomfort spowodowany zbliżającą się miesiączką – wszystkie te dolegliwości wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie i skłaniają do tego, by znaleźć skuteczne rozwiązanie na uporanie się z nimi. W sytuacji, gdy domowe metody zawodzą, warto sięgnąć po preparaty apteczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jakie leki należy zatem umieścić w domowej apteczce?

Skąd bierze się ból i gorączka?

Ból, w szczególności ten o dużym nasileniu, ostrzega nas przed potencjalnym zagrożeniem chorobą lub stanowi jeden z jej objawów. W przypadku bólu przewlekłego znalezienie jego źródła nie jest zazwyczaj tak proste, ponieważ często jest on jedynym objawem zaburzeń psychologicznych.

Gorączka jest natomiast naturalną reakcją obronną naszego organizmu na rozwijające się infekcje. Podwyższona temperatura ciała informuje nas o tym, że organizm toczy walkę z wirusami lub bakteriami stanowiącymi przyczynę choroby. O ile nie przekracza ona 38,5°C, nie ma konieczności jej zbijania. W momencie, gdy ciepłota ciała jest lekko podwyższona, białka odpornościowe zwiększają swoją aktywność, a przemiana materii ulega przyspieszeniu, w związku z czym nasze ciało jest w stanie lepiej radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jeżeli jednak temperatura ciała jest wyższa niż 38,5°C, warto wówczas zastosować odpowiedni lek przeciwgorączkowy.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez recepty

Leki o działaniu przeciwbólowym (analgetyki) i przeciwgorączkowym to preparaty stosowane w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych o różnym pochodzeniu, o niskim lub umiarkowanym nasileniu, a także w celu łagodzenia pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Działanie tych preparatów opiera się na obecności takich substancjach aktywnych jak:

  • paracetamol;
  • ibuprofen;
  • kwas acetylosalicylowy;
  • naproksen.

Leki te dostępne są w różnych postaciach, w tym m.in. w formie tabletek powlekanych, kapsułek miękkich lub twardych, saszetek z proszkiem do sporządzenia doustnego roztworu oraz syropów.

Paracetamol – skuteczny lek na dolegliwości bólowe i gorączkę

Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych leków dla dzieci i dorosłych, dostępnym w aptece bez recepty. Co ważne, w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego i nie wpływa na proces krzepnięcia krwi. Jest on natomiast lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zalecanym do stosowania w pierwszej kolejności.

Paracetamol należy przyjmować w przypadku wystąpienia następujących dolegliwości o nasileniu łagodnym do umiarkowanego:

  • ból głowy (w tym także ból migrenowy i napięciowy);
  • ból zęba;
  • ból mięśniowy;
  • bóle kostno-stawowe;
  • ból po zabiegu lub urazie;
  • ból podczas ząbkowania;
  • bóle miesiączkowe;
  • gorączka występująca w przebiegu grypy i przeziębienia, a także po szczepieniu.

Warto również dodać, że działanie przeciwgorączkowe paracetamolu utrzymuje się przez okres około 6-8 godzin po jego podaniu, natomiast działanie przeciwbólowe trwa od 4 do 6 godzin.

Czytaj więcej na temat:zdrowie
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole