Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKto gryzie kurz?

Kto gryzie kurz?

Dodano: , Żródło: PWSZ Konin
Kto gryzie kurz?

Kogo pokochał od pierwszego spojrzenia Książe Harry? Czego nie dostrzegł Mały Książe? Gdzie w Anglii najrzadziej pada deszcz? Czy mieszkaniec Berlina zrozumie Bawarczyka? I kto „gryzie kurz“? Odpowiedzi na te intrygujące pytania padły podczas Dnia Filologii, który odbył się w PWSZ w Koninie.

Kogo pokochał od pierwszego spojrzenia Książe Harry? Czego nie dostrzegł Mały Książe? Gdzie w Anglii najrzadziej pada deszcz? Czy mieszkaniec Berlina zrozumie Bawarczyka? I kto „gryzie kurz“? Odpowiedzi na te intrygujące pytania padły podczas Dnia Filologii, który odbył się w PWSZ w Koninie.

- Katedra Filologii od lat promuje się wśród uczniów, organizując dla nich wiele wydarzeń, konkursów i prezentacji. Najdłuższą tradycję ma Dzień Filologii, wcześniej odbywający się jako dwie osobne imprezy (Dzień Anglisty i Dzień Germanisty), a od czterech lat gromadzący miłośników obu języków razem - poinformowała naszą redakcję Monika Wojciechowska z Biura Promocji PWSZ w Koninie. - Biorąc udział w różnych konkursach (tłumaczeniowym, recytatorskim i teatralnym), młodzież może sprawdzić swoje umiejętności językowe, odkryć piękno języka angielskiego i niemieckiego przez kontakt z literaturą i sztuką oraz zmotywować się dodatkowo do dalszej nauki.

Motto tegorocznego Dnia Filologii brzmiało „Najlepsze i najpiękniejsze rzeczy na świecie (...) odczuwamy sercem“. Uczestnikami imprezy odbywającej się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie byli uczniowie z czternastu szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Konina i okolic. Dla gości przygotowano wykłady o dialektach języka niemieckiego, o eufemizmach i ich wpływie na postrzeganie świata, prezentacje o studiach filologicznych w PWSZ w Koninie oraz quiz wiedzy o kulturze, geografii i historii Wielkiej Brytanii.

Jak co roku uczniowie brali udział w konkursie tłumaczeniowym, recytatorskim i teatralnym. Wśród zwycięzców była reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku, która powróciła do gry po kilku latach nieobecności i wyjechała z czterema nagrodami indywidualnymi (I miejsce w konkursie recytatorskim anglojęzycznym dla Ingi Dawickiej, III miejsce w konkursie recytatorskim niemieckojęzycznym dla Oliwii Markiewicz, II miejsce w konkursie tłumaczeniowym anglojęzycznym dla Martyny Maciejewskiej i III miejsce w konkursie tłumaczeniowym niemieckojęzycznym dla Natalii Łuczak).

Niepokonana w konkurencjach zespołowych reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego z ZS w Izbicy Kujawskiej wywalczyła tradycyjnie I nagrodę za spektakl teatralny, tym razem na podstawie „Małego Księcia“ A. de Saint Exupery’ego (ponadto nagrody indywidualne otrzymali: Konrad Sadowski – II nagroda w konkursie tłumaczeniowym niemieckojęzycznym, Piotr Wiśniewki – indywidualna nagroda aktorska, Sylwia Kuropatwińska – wyróżnienie w konkursie recytatorskim niemieckojęzycznym). Reprezentacja I Liceum im. T. Kościuszki w Koninie za zabawny spektakl teatralny „Choosing a Wife for Prince Harry“ zdobyła II nagrodę jury oraz wielkie uznanie publiczności (dwie uczennice zdobyły także nagrody indywidualne: Izabela Kinalska za I miejsce w konkursie tłumaczeniowym anglojęzycznym i Marika Karbowska wyróżnienie w konkursie recytatorskim anglojęzycznym).

Reprezentacja ZSRCKU w Kościelcu przygotowała aż dwa przedstawienia, w tym jedno pt. „You“, wyróżnione przez jury. Drugie miejsce w konkursie recytatorskim anglojęzycznym zdobyła Weronika Ostrowska z tejże szkoły. Liderem konkurencji niemieckojęzycznych okazało się Liceum Ogólnokształcące w Słupcy (I nagroda dla Natalii Przyjemskiej w konkursie recytatorskim oraz I nagroda dla Damiana Kucharskiego w tłumaczeniowym). Szczególne wyróżnienie zdobyła Marika Karbowska z I Liceum w Koninie, która przygotowała recytacje w obu językach, angielskim i niemieckim.

- W organizację i przygotowanie Dnia Filologii zaangażowani byli wykładowcy i studenci Katedry Filologii, między innymi członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Cooltura“ - dodała Monika Wojciechowska.

Kto gryzie kurz?
Kto gryzie kurz?
Kto gryzie kurz?
Kto gryzie kurz?
Kto gryzie kurz?
DSC05714
DSC05715
DSC05716
DSC05720
DSC05725
DSC05727
DSC05729
DSC05742
DSC05743
DSC05744
DSC05751
DSC05753
DSC05755
DSC05757
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole