Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRocznik wspólnymi siłami

Rocznik wspólnymi siłami

Dodano:
Rocznik wspólnymi siłami

Teksty dotyczące historii regionu, ale też czasów współczesnych złożyły się na kolejny, 18 numer „Rocznika Konińskiego”.

Teksty dotyczące historii regionu, ale też czasów współczesnych złożyły się na kolejny, 18 numer „Rocznika Konińskiego”.

Jego wydawcami są tradycyjnie: Starostwo Powiatowe w Koninie, Miasto Konin oraz PWSZ w Koninie. Spotkanie promocyjne z okazji ukazania się czasopisma odbyło się 20 maja w Bibliotece Miejskiej.

W najnowszym numerze „Rocznika Konińskiego” znalazły się rozprawy i artykuły, materiały historyczne, teksty dotyczące życia regionu i sylwetki. Pojawił się też nowy rozdział – debiuty, z tekstem absolwentki pracy socjalnej PWSZ w Koninie.

Maciej Grzeszczak, historyk, pracownik filii kleczewskiej biblioteki oraz Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym zamieścił dwa artykuły, jeden dotyczy dziejów Żydów kleczewskich do 1939 roku, a drugi to opis statystyczny Kleczewa z 1860 roku. Dr Paweł Klint z Zakładu Antropologii Historycznej Uniwersytetu Wrocławskiego napisał o właścicielach Rychwała w XV–XVIII wieku. Krzysztof Witkowski z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przybliżył dzieje Goliny w średniowieczu, a Tomasz Związek z Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla w Polskiej Akademii Nauk zmieścił najstarszy rejestr poboru nadzwyczajnego i szosu z 1507 roku z terenów powiatu konińskiego. Historyczną część tomu dopełnili dwaj konińscy regionaliści: Piotr Rybczyński (Zarys dziejów sądów w Koninie na tle sadownictwa kraju do 1975 roku) oraz Jerzy Łojko (Konwent cystersów w Lądzie nad Wartą w końcu XVIII i pierwszej połowie XIX stulecia).

Tom 18. „Rocznika Konińskiego” zawiera też sporo tekstów o czasach współczesnych. Można przeczytać więc o PWSZ w Koninie jako integralnym elemencie miasta i regionu (A. Zimny i R. Cieślak), pospolitej przestępczości kryminalnej w regionie konińskim w latach 2000–2012 (M. Adamczyk) oraz o wybranych problemach rodzin zastępczych (K. Paszek).

W rozdziale zatytułowanym „Z życia regionu konińskiego” znalazły się relacje z wydarzeń: jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Technicznych i Hutniczych (J. Graczyk-Grzeluszka), obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w powiecie konińskim (W. Nowak), stu lat konińskiego krajoznawstwa (W. Gruszczyńska) oraz na temat historii działalności Towarzystwa Chopinowskiego w Koninie (R. Sławiński, H. Janasek). Ryszard Sławiński przedstawił też sylwetkę Zygmunta Myślińskiego, zmarłego w 2013 roku znanego konińskiego dziennikarza, który zmarł w 2013 roku.

Obecni na spotkaniu promocyjnym rektor prof. dr hab. Mirosława Pawlak, starosta koniński Małgorzata Waszak oraz prezydent Sławomir Lorek podtrzymali wolę kontynuowania współpracy przy powstawaniu kolejnych tomów Rocznika. – W ubiegłym roku złożyłem deklarację, że stworzymy Radę Programową złożoną z regionalistów, która będzie nadzorowała kolejne numery Rocznika, i tak się też stało. Efektem ich pracy jest właśnie ta książka. Powróciliśmy też do starego układu pisma. Cieszę się, że udało się to zrobić – mówił rektor Pawlak, a prezydent Lorek dodał, że: „bardzo dobrze się składa, że właśnie taki jest skład wydawców. Warto nie zwlekać więc, tylko wspólnymi siłami wydać kolejny Rocznik, który jest dokumentacją nie tylko tego, co się dzieje w mieście, lecz także w powiecie.

Rocznik wspólnymi siłami
Czytaj więcej na temat:rocznik koniński, tom 18, Konin,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole