Co pokrywa OC?
Materiał promocyjny
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, dlatego kiedy je wybieramy, nawet się nie zastawiamy, jakie daje korzyści. Szukając najtańszej polisy, nie interesuje nas, jaki jest jej zakres i kierujemy się wyłącznie ceną. I słusznie, jednak mimo wszystko warto wiedzieć, co pokrywa to ubezpieczenie.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, dlatego kiedy je wybieramy, nawet się nie zastawiamy, jakie daje korzyści. Szukając najtańszej polisy, nie interesuje nas, jaki jest jej zakres i kierujemy się wyłącznie ceną. I słusznie, jednak mimo wszystko warto wiedzieć, co pokrywa to ubezpieczenie.
Cena to podstawa
Wybór OC jest w gruncie rzeczy bardzo prosty, bo właściwie zawsze wygrywa najtańsza oferta. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy agenta ubezpieczeniowego w jego biurze, czy siedzimy w domu i w wyszukiwaniu ofert pomaga nam porównywarka ubezpieczeń OC, pod uwagę bierzemy wyłącznie cenę. Znajduje to swoje całkiem logiczne uzasadnienie w fakcie, że polisa OC ma taki sam zakres bez względu na dane personalne kierowcy, parametry pojazdu czy towarzystwo ubezpieczeniowe, z usług którego się korzysta. OC jest po prostu zawsze i dla każdego takie samo, więc przepłacanie nie ma sensu. Czy jednak wiesz, jaką ochronę zapewnia obowiązkowe ubezpieczenie i na co dzięki niemu możesz liczyć?
Niesłusznie przyjęło się, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to tylko dodatkowa składka, która nic nie daje i jest swego rodzaju podatkiem dla kierowców. W rzeczywistości bowiem OC, choć obowiązkowe, to gwarantuje szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej każdemu kierowcy. Przede wszystkim zabezpiecza majątkowo w momencie spowodowania szkody materialnej, cielesnej lub psychicznej innym uczestnikom ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że gdy wyrządzisz komuś krzywdę w czasie jazdy, zostanie ona finansowo pokryta z Twojego ubezpieczenia OC, a nie z Twojej kieszeni.
Zakres OC
Teraz wyobraź sobie, że jedziesz bez OC i nagle, przez nieuwagę, uderzasz w tył nowego Mercedesa, który dopiero wyjechał z salonu, niszcząc jego zderzak i lampy. Straty idą w dziesiątki tysięcy zł, a Ty, jako że nie masz ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, musisz je w krótkim czasie wyrównać – w przeciwnym razie grozi Ci odpowiedzialność karna. Niezbyt optymistyczna perspektywa, prawda? Jednak daje ona niemal namacalne pojęcie o korzyściach płynących z OC.
Podsumowując, OC chroni przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych przez Ciebie w zdarzeniu drogowym. Z tego ubezpieczenia pokrywa się szkodę każdego rodzaju, niezależnie od kwoty oraz tego, czy jest ona całkowita, czy częściowa. Szkoda całkowita a częściowa różnią się wszakże od siebie, podobnie jak szkody materialne, cielesne i psychiczne. Otóż szkody materialne obejmują utracone lub zniszczone mienie, szkody cielesne dotyczą obrażeń cielesnych, a szkody psychiczne – obrażeń emocjonalnych i psychicznych. Wniosek jest jeden: jazda bez OC zdecydowanie nie popłaca i w razie wypadku może skończyć się tragedią nie tylko dla poszkodowanych, ale również dla sprawcy – w jego przypadku finansową.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.