Barbórka 2023. Czy to jeszcze nie koniec konińskiej kopalni?
To prawdopodobnie przedostatnia Barbórka w Koninie. Oficjalnie kopalnia ma przestać istnieć z końcem 2024 roku. Czy tak się stanie? – W ciągu dwóch, trzech miesięcy będziemy po zakończeniu analiz i będziemy mogli wtedy potwierdzić tę datę – mówi Piotr Woźny, prezes Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Barbórka tradycyjnie rozpoczęła się od mszy świętej, tym razem w kościele NMP Królowej Polski w Koninie. Po nabożeństwie, górnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą PAK KWB „Konin” przemaszerowali ul. Przemysłową i ul. Wyszyńskiego do amfiteatru, gdzie odbyło się śniadanie górnicze. Uczestniczyli w nim przedstawiciele parlamentu, władz miasta i zarząd ZE PAK.
– W tym roku udało się doprowadzić do uchwalenia ustawy o osłonach socjalnych dla górników i energetyków węgla brunatnego. To jest bardzo ważny akt prawny. Czekamy na jego notyfikację w Brukseli – mówi Piotr Woźny. – To 300 mln zł wsparcia dla ludzi z Konina i Wielkopolski Wschodniej. Myślę, że udało się osiągnąć coś, co jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe – dodaje.
Poza tym prezes ZE PAK podkreśla, że zatwierdzony został program drogi do zatrudnienia po węglu dla 2200 pracowników Grupy Kapitałowej ZE PAK oraz osób pracujących w sektorze okołogórniczym. Pieniądze mają zostać uruchomione w przyszłym roku. A co dalej z konińską kopalnią? Czy ostatnia działająca odkrywka Tomisławice zostanie wygaszona z końcem 2024 roku?
– Oficjalna data, jaką podaliśmy na rynku giełdowym to jest koniec 2024 roku i tu się nic nie zmieniło. Natomiast na poziomie europejskim wydaje się, że w dobrym kierunku zaczynają iść prace nad przedłużeniem rynku mocy, czyli nad mechanizmem wsparcia dla elektrowni węglowych – podkreśla Piotr Woźny. - Na podstawie tego przeprowadzamy analizy i rozmawiamy z właścicielem. W ciągu dwóch, trzech miesięcy będziemy po zakończeniu analiz i wtedy będziemy mogli potwierdzić tę datę – koniec 2024 lub powiedzieć, że jest jakaś korekta w tym zakresie – dodaje.
Podczas tegorocznego śniadania górniczego, Alicja Messerszmidt ze Związku Zawodowego KADRA przy KWB Konin, podziękowała oficjalnie prezesowi Piotrowi Woźnemu oraz Michałowi Hetmańskiemu, prezesowi Fundacji Instrat z Warszawy.
– Prezes Hetmański pomógł nam w programie pracowniczym i wspierał nas w całym procesie transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Komisji Europejskiej. To było bardzo ważne i pootwierało nam drzwi – podkreśla Alicja Messermidt.
– Bardzo mi miło, że możemy ten proces wspierać. To ważne, żeby głos społeczności Konina i Turku był słuchany w Brukseli. Staramy się ten trudny, brukselski język tłumaczyć i żeby ta świadomość tego, co się tutaj dzieje była regularnie przypominana w Brukseli – dodaje Michał Hetmański.
Poza podziękowania i kwiatami dla Michała Hetmańskiego, orkiestra PAK KWB „Konin” z okazji wczorajszych urodzin prezesa, zagrała mu „Sto lat”.
wideo: Adam Jaroński
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!